Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

@johnie_blue ''. Εχουμε είσπραξη επιδότησης ΝΕΕ 5000  (κωδ. 904 στο Ε3 και 659 στο Ε1)''

για τον Ε1 είσαι σίγουρος ότι συμπληρώνεται ; δεδομένου οτι δε θεωρείται εισόδημα...εκει συνήθως συμπληρώνουν εφαπαξ ή επιδόματα δημοσίων υπαλλήλων που δεν φορολογούνται

Κι εμένα με προβληματίζει αυτό. Κι έχω και κάποιον άλλο ετεροχρονισμένο πάνω στο ίδιο θέμα αλλά θα πρέπει να βρώ το αντίστοιχο κείμενο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα κατά την υποβολή του Ε1, οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη, καθώς έχω πελαγώσει υποβάλλοντας ηλεκτρονικά πρώτη φορά την δήλωσή μου.

Ενοικιάζω κατοικία την οποία έχω δηλώσει και ως εδρα περνώντας στα βιβλία μου το 1/5 του ενοικίου στα περίπου δηλαδή 20 τμ.

Παλαιότερα δήλωνα στον πίνακα 6 κωδικό 798 τα ενοίκια που πέρασα στα βιβλία μου και ως τμ τα 20 και στον κωδικό 811 πινακας 7 το υπόλοιπο ποσό στο ίδιο ΑΦΜ και τα υπόλοιπα τμ.

Εφέτος το σύστημα θέλει να συμφωνούν τα τμ στον πίνακα 5 όπου δηλώνω την μισθωμένη κατοικία με τα τμ στον κωδικό 811(091)

οπότε μένει μετέωρος ο κωδικός 798 πινακα 6

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.:(

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε3 υπάρχει ο κωδ.071 (ανέλεγκτες χρήσεις, περιλαμβάνεται και η κλειόμενη)

Όσο ανεβαίνει αυτό το νούμερο αυξάνει σημαντικά η πιθανότητα ελέγχου ή δεν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιός τα βλέπει (ή ποιος τα συμπληρώνει) τα νούμερα αυτά ? Οι ενδείξεις αυτές είναι χρήσιμες για στατιστική ανάλυση και λήψη αποφάσεων, ωστόσο το ΥΠ. ΟΙΚ. γνωρίζει ήδη πόσοι φορολογούμενοι έχουν ανέλεγκτες υποθέσεις και πόσες. Δε νομίζω να περίμενε την υποβολή των Ε3 για να το μάθει.

 

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα κατά την υποβολή του Ε1, οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη, καθώς έχω πελαγώσει υποβάλλοντας ηλεκτρονικά πρώτη φορά την δήλωσή μου.

Ενοικιάζω κατοικία την οποία έχω δηλώσει και ως εδρα περνώντας στα βιβλία μου το 1/5 του ενοικίου στα περίπου δηλαδή 20 τμ.

Παλαιότερα δήλωνα στον πίνακα 6 κωδικό 798 τα ενοίκια που πέρασα στα βιβλία μου και ως τμ τα 20 και στον κωδικό 811 πινακας 7 το υπόλοιπο ποσό στο ίδιο ΑΦΜ και τα υπόλοιπα τμ.

Εφέτος το σύστημα θέλει να συμφωνούν τα τμ στον πίνακα 5 όπου δηλώνω την μισθωμένη κατοικία με τα τμ στον κωδικό 811(091)

οπότε μένει μετέωρος ο κωδικός 798 πινακα 6

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.:(

 

Και γιατί πρέπει να συμπληρωθούν οι κωδικοί του πιίνακα 6 , στην περίπτωση αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Πηγε χθες η γυναικα μου στο λογιστη (ο οποιος είναι στην Αθηνα) και της είπε οτι πρεπει να βρω σε ποιο οικοδομικό τετράγωνο μενουμε. Το νουμερό του.

Το σπίτι το νοικιάζω. Εχει καποιο νοημα αυτο ή ειναι βλακεια; Που να τρεχω σε πολεοδομιες... Ο ιδιοκτητης μενει σε αλλη πολη...

Τι μπορει να χρειαζεται αυτο. Μπαινει καπου ή καποιος δεν καταλαβε κατι σωστα (γυναικα ή λογιστης)...

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιός τα βλέπει (ή ποιος τα συμπληρώνει) τα νούμερα αυτά ? Οι ενδείξεις αυτές είναι χρήσιμες για στατιστική ανάλυση και λήψη αποφάσεων, ωστόσο το ΥΠ. ΟΙΚ. γνωρίζει ήδη πόσοι φορολογούμενοι έχουν ανέλεγκτες υποθέσεις και πόσες. Δε νομίζω να περίμενε την υποβολή των Ε3 για να το μάθει.

 

 

 

Και γιατί πρέπει να συμπληρωθούν οι κωδικοί του πιίνακα 6 , στην περίπτωση αυτή ?

 

Δεν θα πρέπει να συμφωνεί με τον πίνακα Ε στο Ε3;

Εσύ πως προτείνεις να χειριστώ στην δήλωση , τα ενοίκια που αναλογούν στα βιβλία μου αφού δήλωσα ως έδρα την οικία μου ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περί παράτασης μέχρι 30 Σεπτεμβρίου (!) ισχύει ;

http://www.inews.gr/120/ypoik-paratasi-forologikon-diloseon-gia-tous-eleftherous-epangelmaties.htm

Κάποιος που να γνωρίζει εαν τελικά η επιδότηση του ΟΑΕΔ μπαίνει σε κάποιον κωδικο στο Ε1 μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;

 

Καλή σας ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και στην χθεσινή Ελευθεροτύπια αλλά όσο και να προσπάθησα να το διασταυρώσω από άλλη πιο επίσημη πηγή (Υπουργείο Οικονομικών) δεν μπόρεσα να βρω κάτι...Μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει εαν τελικά η επιδότηση του ΟΑΕΔ μπαίνει σε κάποιον κωδικο στο Ε1 μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;

 

η επιδοτηση δεν μπαινει

γιατι να μπει αλλωστε αφου αφορα την επιχειρηση δηλαδη το Ε3

 

 

οσο για την παραταση δεν το ξερω το διαβασα αλλα τι κερδιζει καποιος ελ.επαγγελματιας απο αυτο?

 

αν ισχυει θα γινει για τους λογιστες που δεν ξερουν τι τους γινεται απο το πληθος των δηλωσεων που εχουν να κανουν χειρογραφα ή ηλεκτρονικα

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και στην χθεσινή Ελευθεροτύπια αλλά όσο και να προσπάθησα να το διασταυρώσω από άλλη πιο επίσημη πηγή (Υπουργείο Οικονομικών) δεν μπόρεσα να βρω κάτι...Μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι?

 

 

Η επικεφαλίδα του δημοσιεύματος βρίσκεται σε αναντιστοιχία με το περιεχόμενό του. Η προθεσμία για την 30/09 δεν έχει να κάνει με την υποβολή του Ε1, αλλά με την υποβολή οριστικών δηλώσεων εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις και από ελευθέρια επαγγέλματα. Τις τελευταίες τις κάνουν όσοι παρακράτησαν φόρους (χονδρικά το 20% των ελευθερίων επαγγελμάτων και το 1% επί των τεχνικών έργων). Την παράταση την γνωρίζαμε ήδη και δεν περιμέναμε την ελευθεροτυπία για να τη μάθουμε. Ωστόσο τα διάφορα έντυπα καλό θα ήταν να ελέγχουν όσα δημοσιεύουν.Στο συγεκριμένο δημοσίευμα ο δημοσιογράφος ή ήταν αγράμματος (στα φορολογικά), ή απρόσεκτος, ή απλά θέλανε να έχουν ένα πιασάρικο δημοσίευμα , το οποίο όμως είναι ανακριβές και αποπροσανατολιστικό (για όσους δεν έχουν τις σχετικές γνώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.