Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Αυτό περί παράτασης μέχρι 30 Σεπτεμβρίου (!) ισχύει ;

http://www.inews.gr/120/ypoik-paratasi-forologikon-diloseon-gia-tous-eleftherous-epangelmaties.htm

Κάποιος που να γνωρίζει εαν τελικά η επιδότηση του ΟΑΕΔ μπαίνει σε κάποιον κωδικο στο Ε1 μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;

 

Καλή σας ημέρα!

Η επιδότηση μόνο στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω έδρα μηχανικού αυτή τη στιγμή σε ένα χώρο 10τ.μ. σε σπίτι που ανήκει σε μία θεία μου.Έχει υπογραφεί σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό με ένα ευτελές ενοίκιο (240 ευρώ για όλο το 2010), ένα αντίγραφο του οποίου έχει και η εφορία. Επειδή όμως έτσι κι αλλιώς τα έσοδά μου είναι λίγα, τα λεφτά αυτά στην πραγματικότητα η θεία μου δεν τα παίρνει, και αυτή με τη σειρά της έχει χάσει το δικό της αντίγραφο συμφωνητικού :-x, λέω να μην δηλώσω τελικά το μίσθωμα αυτό στο Ε1 (Πίνακας 6) και στο Ε3 (Πίνακας Ε)

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα προστίμου? Αυτό γενικά με τα οικονομικά συμφωνητικά έδρας μεταξύ συγγενών δεν είναι λίγο κοροϊδία? Ή πρέπει να γίνονται μόνο για είμαστε εντάξει κι οι δύο κι η εφορία δεν το ψάχνει?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά όταν νοίκιαζα το χώρο του γραφείου μου , ζήτημα είναι αν έγραψα κάτι στους κωδικούς αυτούς για πάνω από δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά όταν νοίκιαζα το χώρο του γραφείου μου , ζήτημα είναι αν έγραψα κάτι στους κωδικούς αυτούς για πάνω από δύο φορές.

Προτείνεις να μην αναγραφεί και στο Ε3 Πίνακα Ε ;

Γνωρίζεις αν υπάρχει διασταύρωση μεταξύ αυτού του πίνακα και του 6 του Ε1 ;

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τώρα διασταύρωση του είδους αυτού (ενοίκια ανάμεσα στο Ε1 και Ε3 ) δεν γιίνονταν. Επιπλέον υπάρχουν και περιπτώσεις στις οποίες οι διασταυρώσεις αυτές είναι αδύνατες πχ. πλήθος ιδιοκτητών μεγαλύτερο από τις διαθέσιμες γραμμές στη δήλωση, οπότε συντάσσουμε κατάσταση αναλυτική και στη δήλωση μεταφέρουμε συγκεντρωτικά το ποσό του ενοικίου που καταβάλουμε). Επίσης σε κάθε περίπτωση η διασταύρωση έχει να κάνει κυρίως με την υποχρέωση του ιδιοκτήτη. Αυτός πρωτίστως οφείλει να δηλώσει το ενοίκιο που εισπράτει προκειμένου αυτό να φορολογηθεί.

Μπορείς να βάλεις στον πίνακα 5 του Ε1 το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων της κατοικίας σου στον πίνακα 6 τα μέτρα που χρησιμοποιείς ως γραφείο και το αντίστοιχο ενοίκιο στον κωδ. 793 και στον πίνακα 7 (10) να αναγράψεις στον κωδ .091 τα μέτρα του πίνακα 5 (συνολικά δηλαδή) και στον 811 το υπόλοιπο 80% του μισθώματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπάσχοντες συνάδελφοι, ελεύθεροι επαγγελματίες και ιδιαίτερα όσοι κάνουν μελέτες για το Δημόσιο κλπ.

 

Ανακάλυψα διάταξη, που ισχύει μέχρι 31/12/2010, που επιτρέπει κατανομή εισοδημάτων (με είσπραξη εντός του 2010) σε περισσότερα χρόνια - έως το 2008.

ΠΡΟΣΟΧΗ, μόνο για το 2010, δεν το έχω ξανακούσει, ούτε το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

 

Αν σας ενδιαφέρει, ψάξτε το άρθρο 48, παραγρ. 7 (πρώην 6, πρώην 5) του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Ν.2238/1994), όπως ισχύει όχι σήμερα, αλλά μέχρι 31/12/2010.

 

"Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος που αντιπροσωπεύει εργασίες δύο ή περισσότερων ετών και καταβάλλεται μεταγενέστερα, κατανέμεται σε ίσα μέρη για να φορολογηθεί:

α) Στο έτος της είσπραξης και το αμέσως προηγούμενο, σε περίπτωση εργασίας δύο ετών.

β) Στο έτος της είσπραξης και τα αμέσως δύο προηγούμενα, σε περίπτωση εργασίας τριών ή περισσότερων ετών. "

 

Δεν είμαι λογιστής, μη με ρωτήσετε τα διαδικαστικά. Στην εφορία μου, ενώ στην αρχή είπαν πως κάνω λάθος, αφού το διάβασαν είπαν πως πρέπει να ισχύει.

 

Για την ιστορία και το ψάξιμο:

Είχα εισπράξεις το 2010, από εργασίες προηγουμένων ετών. Μαζί με τον λογιστικό τρόπο υπολογισμού και την απουσία εξόδων στο ίδιο έτος με την είσπραξη, πήγαινα για το σφαγείο (φορολογικώς).

 

Υπέβαλα τροποποιητικές δηλώσεις για τα δύο προηγούμενα χρόνια και ετοιμάζω την φετινή. Υπολογίζω - ελπίζω να έχω μεγάλη διαφορά. Όποιος ίσως βρέθηκε σε αντίστοιχη κατάσταση (που οφείλεται στην καθυστέρηση για χρόνια των πληρωμών), θα το καταλάβει αμέσως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον κωδικό 558 του Ε3 γράφω τις συνολικές δαπάνες (στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και το 100% των δαπανών του αυτοκινήτου) οι οποίες προκύπτουν και από τον κωδικό 546. Στον κωδικό 566 γράφω το 30% των δαπανών του αυτοκινήτου. Όταν όμως κάνω υποβολή μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει 546=558+566.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από αυτό το μήνυμα είναι ότι πρέπει να βάλω το 70% των δαπανών του αυτοκινήτου μαζί με τις υπόλοιπες δαπάνες στο 558 και στο 566 το 30% των δαπανών του αυτοκινήτου, ώστε να προκύπτει το άθροισμα που ζητείται. Όμως με αυτό τον τρόπο προσθέτεις το 30% των δαπανών του αυτοκινήτου δύο φορές στο φορολογητέο εισόδημά σου. Τι μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.