Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Αφού υποβάλλω Ε3 και έχοντας μεταφέρει σωστά τα ακαθάριστα και καθαρά εισοδήματα στο Ε1, όταν πάω να υποβάλλω το Ε1 παίρνω μήνυμα σφάλματος: "Το ποσό του κωδικού (425) "Ακαθάριστα έσοδα από ατομική επιχείρηση" δε συμφωνεί με τα ακαθάριστα έσοδα των Πιν. ΣΤ(στ,η)-ΙΓ-ΙΔ του Εντύπου Ε3". Μα τι δουλειά έχω εγώ σαν ελ. επαγγελματίας να συμπληρώσω κάτι στο 425 του Ε1 το οποίο ξεκάθαρα απευθύνεται σε "εμπορικές επιχειρήσεις" όπως γράφει;;; Τα εισοδήματά μου τα γράφω παρακάτω στον υποπίνακα Δ "ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ" Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα περάσει αρχικά όλα τα νούμερα που μπαίνουν στην πιν. ΣΤ(η) αντί στη στήλη "Ελ. Επαγγελματιών" στην "Παροχής Υπηρεσιών" κατά λάθος, αλλά τα διόρθωσα πριν υποβάλλω το Ε3. Και επειδή μερικές φορές έχω παρατηρήσει ότι κρατάει "σκουπίδια" κάνοντας απλό delete στην τιμή κάποιου πεδίου, έκανα και καθαρισμό όλης της δήλωσης και ξανασυμπλήρωσα τα πάντα από την αρχή. Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει όμως...

 

EDIT: Το έλυσα. Είχα παραλείψει να συμπληρώσω στον κωδ. 340 ένα ποσό εσόδων από εκτιμήσεις για τις οποίες δεν έχει προβλεφθεί Μ.Σ.Κ.Κ. Με βάση τις οδηγίες συμπλήρωσης, στην 8η σειρά του υποπίνακα ΣΤ(στ) συμπληρώνονται τα εισοδήματα ακριβώς από τέτοιες περιπτώσεις με κενό το διπλανό πεδίο του Μ.Σ.Κ.Κ. Μόλις το συμπλήρωσα και ταυτίστηκαν οι τιμές των κωδικών 283 και 344 υποβλήθηκε χωρίς σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική υποβολή στην προθεσμία των μισθωτών.

 

Είμαστε σίγουρα οι Ε.Ε. υπόχρεοι σε ηλεκτρονική υποβολή;

Ποιους αφορούν οι ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΟΙΚ. ΕΤΟΥΣ 2011 όπου στην κατηγορία 1 λέει :

Φορολογούμενοι με εισοδήματα από εκμίσθωση ακινήτων, από κινητές αξίες, από συμμετοχή σε Ε.Π.Ε. με έγκριση ισολογισμού μέσα στο 2010, καθώς και επαγγελματίες που ασκούν ατομική εμπορική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα με βιβλία Α’ – Β’ κατηγορίας, ή χωρίς βιβλία, κύριοι ή κάτοχοι Ε.Ι.Χ. ή ημιφορτηγού Ι.Χ. κλπ., εφόσον δεν απαλλάσσονται για την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης ή τους βαρύνει το τεκμήριο αγοράς τους και όσοι δεν έχουν εισοδήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθές το απόγευμα, κάνοντας (δοκιμές) υποβολής του Ε1, μου έβγαζε στον τελικό πίνακα με τις περιγραφές των ποσών που έχουν δηλωθεί την εκκαθάριση ("Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι πιστωτικό: τόσα"). "Παίζοντας" με το ποσό των αποδείξεων δαπανών (του αφορολόγητου) για να δω τι γίνεται, περιττό να πω ότι δεν έβγαλα άκρη τι λογική ακολουθεί το σύστημα (φαίνεται να χρειάζομαι λιγότερες από όσες υπολογίζω κάνοντας πράξεις μόνος μου-σε άλλες δοκιμές με πολύ αυξημένο ποσό μου βγάζει μικρότερη επιστροφή!) αλλά αυτό το αντιπαρέρχομαι. Από κάποια στιγμή και μετά αργά το βράδυ, εμφανίζει (με χίλια ζόρια καθώς το taxis σέρνεται) τον πίνακα με τα δηλωθέντα νούμερα, αλλά το επιστρεφόμενο ποσό δεν εμφανίζεται πουθενά! Τι στο δι@ολο έχουν κάνει επιτέλους;;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι επίσημα παράταση μέχρι της 20 Μαϊου για κατάθεση μέσα από το ίντερνετ ανεξαρτήτου ψηφίου;

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7579

Αν ναι τότε έχουμε καιρό να κάνουμε και τις δοκιμές που περιγράφει ο tpanag

Link to comment
Share on other sites

Αφού ανακοινώθηκε, γιατί να μην παίζει; Προφανώς παίζει. Το ίδιο μου είπαν ανεπίσημα και πριν καμιά ώρα από τη ΓΓΠΣ που είχα πάρει για να δηλώσω το πρόβλημα (το οποίο παρεμπιπτόντως δε μπόρεσαν να εξηγήσουν και είπαν ότι θα με καλέσουν). Και από εδώ: http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1184259

15 Ιουνίου για ηλεκτρονική υποβολή, ανεξαρτήτως ΑΦΜ.

Δεν πρόκειται να εκκαθαριστούμε και να πάρουμε επιστροφή φέτος με τις παρατάσεις και τις κόντρα παρατάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να κάνουν κανένα αστείο και να ενοούν ελεύθερους επαγγελματίες που είναι και μισθωτοί;;

Επιπλέον το 15 Ιουνίου μου έχει ξεφύγει. Προσωπικά με ενδιαφέρει αυστηρά ελεύθερους επαγγελματίες κι όχι και μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως είμαστε υπόχρεοι σε ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων;

 

 

Είναι σχετικό πχ. με βάση τα όσα ίσχυαν πριν την σημερινή παράταση :

 

ηλεκτρονική υποβολή υποχρεωτικά έως 05/05 και αν για οποιονδήποτε λόγο υπήρχε αδυναμία ηλεκτρονικής υποβολής κατάθεση στην ΔΟΥ έως 12/05.

Ο ισχυρισμός αδυναμίας υποβολής θεμελιώνεται απλά με απλή δήλωση .Εγραψε σχετικά και ο tpanag.

(σήμερα μάλλιστα κατέθεσα τέτοια δήλωση ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.