Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Το ίδιο εκκαθαριστικό σου στέλνουν με το φάκελο. Δεν ξέρω αν γράφει κωδικούς πληρωμής και προθεσμίες το ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό ή αν αναφέρονται μόνο στο χαρτι της Εφοριας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω...

Πλέον νομίζω τυπώνεις την ταυτότητα πληρωμής όπως στις περιοδικές ΦΠΑ.

Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις το επίσημο χαρτί.

Έτσι νομίζω όμως, κάπου σαν να το πήρε το μάτι μου...

 

 

 

Τώρα που έστειλα μια χρεωστική δεν τυπώθηκε ταυτότητα πληρωμής. Στιην καταβολή του ΦΕ υπάρχει διαφορά σε σχέση με τον ΦΠΑ και η διαφορά έγκειται στον αριθμό των δόσεων (τρείς, δύο, μία ). Ο αριθμός των δόσεων έχει να κάνει με τον μήνα στον οποίο εκκαθαρίστηκε η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την παραπάνω διαδικασία.

Παρέλαβα το εκκαθαριστικό (χρεωστικής δήλωσης) στο οποίο υπάρχει αφενός κουπόνι για ολική εξόφληση με περαιτέρω έκπτωση 1,5%(εκτός εκείνης (1,5%) λόγω υποβολής μέσω internet) αφετέρου κουπόνι για την πρώτη από τις 3 δόσεις. Τόσο η ολική εξόφληση όσο και η πρώτη δόση πρέπει να εξοφληθούν στις 29.7.

 

Και συμπληρώνω: Στα κουπόνια αναγράφονται οι κωδικοί για πληρωμή στις τράπεζες είτε αυτoπροσώπως είτε με internet banking.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστης μου τα εκανε μανταρα με το Ε3 και το κατεθεσε ηλεκτρονικως χωρις να μου το δειξει πρωτα.

Ειμαι μισθωτος μηχανικος με εισοδημα και απο ελ. επαγγελμα και πηρα και την επιδοτηση του ΕΣΠΑ το 2010. Οι προθεσμιες μου ειναι μεχρι 15/7 και αυτος το κατεθεσε 8/7. Μπορω να κανω τροποποιητικη?

Αυριο θα παω εφορια. Τι πρεπει να εχω μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Η τροποποιητική νομίζω δεν πάει με τις ημερομηνίες της αρχικής εμπρόθεσμης δήλωσης.

Ξεκίνα με ένα σωστό Ε3 με τσεκαρισμένο το "τροποποιητική" και δε νομίζω να σου ζητήσουν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Update: Πηγα με την δηλωση που ειχε τα χαλια της τα μαυρα. Η λογιστρια μου μετα απο την εκλαμψη που ειχε να συμπληρωσει την δηλωση μα αυτον τον τροπο εχει εξαφανιστει ουτε τηλεφωνα σηκωνει και στο γραφειο της πετυχαινω μονο την βοηθο της η οποια λεει μιλα με την κυρια.

Τα λαθη που εχει κανει ειναι οτι εχει βαλει την επιχορηγηση σαν εσοδο, δεν εχει κανει ΚΑΘΟΛΟΥ αποσβεσεις παγιων και το κερασακι στην τουρτα μου εκανε και αυτοελεγχο.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΘΕΣΕ για να την δω πριν και να προλαβω την ασχετοσυνη της. Επαγγελματικη ανευθυνοτητα στο απειρο απο την κυρια που μου φουσκωσε την δηλωση με 10Κ εσοδα.

Στην εφορια με εστειλαν στον εποπτη ο οποιος μου ειπε θα δουμε την περιπτωση σας αν επιτρεπεται τροποποιητικη και αν οχι πατε φορολογικα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.