Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση παρακράτησης φόρου


aer

Recommended Posts

1 και είναι απλό έγγραφο του λογιστηρίου (με σφραγίδα της εταιρείας και υπογραφή του προέδρου ή του διευθύνοντος συμβούλου). Βγάλτο φωτοτυπία, εγώ έτσι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Τη βεβαίωση για αποδείξεις του προηγούμενου έτους τις καταθέτει ο εργοδότης στην εφορία ή εμείς?Πότε πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

christopografow, ο εργοδότης καταθέτει στην εφορία την παρακράτηση που σου έχει κάνει και μετά βγάζει 2 επίσημες βεβαιώσεις: ένα γι αυτον και ένα για σενα...

Συνήθως δίνουν στον εργαζόμενο μόνο 1 αντίγραφο, αλλά αν θες ζητάς και δεύτερο, δεν είναι τίποτα, για τον εργοδότη είναι μισή ώρα δουλειά...

Παρεμπιπτόντως, το πρώην αφεντικό μου εξηγήθηκε σωστά, μου την έστειλε από τώρα την βεβαίωση... Και δε το περίμενα... :)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τελους Μσρτη φροντισε να σου δωσει τη βεβαιωση γιατι μεσα Απριλιου οι Ε.Ε. με βιβλία Β κατηγορίας αρχίζουν να κάνουν τις δηλώσεις εισοδήματος...

Link to comment
Share on other sites

"Από τώρα"; Οι βεβαιώσεις πρέπει να στέλνονται το αργότερο μέχρι 15/2 βάση του νόμου! Εγώ ετοιμάζομαι να τσακωθώ με τον έναν και μοναδικό που το αμελεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

tpanag, πέρσι μου την έδωσε 15/3 γι αυτό και φέτος, αν και τσακωμένοι και σφαγμένοι με την μισή εταιρεία, μου την έστειλε νωρίς... Οσό να ναι, όταν βλέπεις τέτοια, μια απορία την έχεις...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τελους Μσρτη φροντισε να σου δωσει τη βεβαιωση γιατι μεσα Απριλιου οι Ε.Ε. με βιβλία Β κατηγορίας αρχίζουν να κάνουν τις δηλώσεις εισοδήματος...

 

 

Τι σχέση έχει αυτό με τη βεβαίωση παρακράτησης του φόρου. . Αν πχ ο μηχανικός έχει ΑΦΜ που λήγει σε 6 και δεν άλλα έχει εισοδήματα αλλά μόνο αυτό από ελευθέρια επαγγέλματα, θα π΄ρεπει να υποβάλει δήλωση έως 09 Μαρτίου. Συνήθως έως την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου τις έχουμε έτοιμες προς διανομή στους ενδιαφερόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.