Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρατήριο υγρών καυσίμων


nikosel

Recommended Posts

Προς fraafr: Από την μιά μερά λες ότι είναι και δική σου απορία, και από την άλλη μεριά λες οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν δεν έρθει έγγραφο από το Υπουργείο. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ή θα υπάρχει ένα σκεπτικό βάσει του οποίου τα Μ.Ε δεν θεωρούνται οχήματα, ή δεν θα υπάρχει.

Το να υπάρχει υπόνοια ότι τα Μ.Ε δεν θεωρούνται οχήματα, και να περιμένουμε από το Υπουργείο να αποσαφηνίσει αν τα ΜΕ είναι ή όχι οχήματα, αυτό λέγεται ... και γω δεν ξέρω πώς λέγεται. Επιστήμονες άνθρωποι (λέμε ότι) είμαστε. Αν τα ΜΕ που δουλεύουν σε ένα λατομείο (δηλαδή φορτωτές, φορτηγά) δεν είναι οχήματα , τότε τι είναι οχήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφού σου λέω ότι συμφωνώ μαζί σας

αλλά δεν μπορώ να αλλάξω το ΠΔ μόνος μου.

Αν δεν υπάρξει "απορία" από πολλές Ν.Α. κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με μία περίπτωση.

Σίγουρα τα ΜΕ είναι οχήματα που θέλουν ανεφοδιασμό, αυτό δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός να το σκεφτείς

Οι περισσότεροι απόσο ξέρω έχουν πρατήρια συνήθως βγάζουν την άδεια κάνοντας μια σύμβαση για τον απαιτούμενο αριθμό οχημάτων και μετά την διαλύουν ξέροντας ότι η Υπηρεσία δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με το θέμα τους.

Για να ξαναβγεί στο προσκήνιο θα πρέπει να γίνει είτε καταγγελία είτε αλλαγή οπότε θα υποχρεωθούν να ξανασυμορφωθούν μέχρι την επόμενη..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pk10gr συμφωνώ μαζί σου και με το λογισμό σου και για αυτό προσπαθώ να βγάλω μια άκρη. Όπως είπα έχω ήδη λάβει αρνητική απάντηση από το υπουργείο στο οποίο ο υπάλληλος δεν ήταν και ιδιαίτερα θετικός!!! Και αυτό είναι το πρόβλημα... ότι όλοι βλέπουν (ακόμα και οι υπάλληλοι της Δ/νσης Μεταφορών) ότι στην πράξη θα έπρεπε να επιτρέπεται η χορήγηση άδειας σε ανάλογες περιπτώσεις όμως για ένα ανεξήγητο λόγο δεν δίνονται.

η απάντηση στα παραπάνω είναι ότι

Ναι υπάρχει δεξαμενή καυσίμων η οποία δεν έχει δηλωθεί και ο άνθρωπος κάνει καλά την δουλειά του και άν τύχει και καμιά στραβή .. ε.. θα μεσολαβήσει ο πολιτικός, ο τάδε, ο δίνα θα πληρωθεί και κάτι και όλα ωραία και όμορφα.... Έτσι θέλουν να λειτουργούμε??? Αυτός φταίει που θέλει να την κάνει νόμιμη.

 

Όσο για το Π.Δ. δεν χρειάζεται καμία αλλαγή είναι μια χαρά, αρκεί να ερμηνευτεί λογικά.

Ίσως να χρειάζεται μια ακόμα ερμηνευτική της ερμηνευτικής για να μπορεσει να λυθεί το πρόβλημα έτσι δεν είναι fraafr??? Άλλα για να έρθει η επόμενη ερμηνευτική θα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί και να κινηθεί έτσι δεν είναι???

Ποιός όμως??? Μήπως να βγούν τα Μ.Ε. στις εθνικές .... για ανεφοδιασμό βρε αδερφέ .... να δούμε τι θα γίνει??? Και αυτό πάλι δεν είναι λύση.

Αρκεί λίγη καλή θέληση και νομίζω ότι όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς να μου πει:

 

1. Τι επιπλέον μελέτες απαιτεί η οικοδομική άδεια για πρατήριο υγρών καυσίμων;

2. Ως τι χώρους υπολογίζω το λιπαντήριο, το μηχανοστάσιο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σας.

Θα μπορούσε καποιος να μου πει που μπορώ να βρώ μια πλήρη τεχνική - αιτιολογική έκθεση για ανέγερση πρατηρίου;

τι απαιτείται να αναφέρεται σε αυτή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν ανοίξεις θέμα, ψάξε.

έχει συζητηθεί.

 

edit. http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2031&highlight=%D0%F1%E1%F4%DE%F1%E9%EF+%F5%E3%F1%FE%ED+%EA%E1%F5%F3%DF%EC%F9%ED

 

φίλε όπως θα σου πούνε και οι mods καλώς ήλθες, ψάξε πριν ζητήσεις, και πλήρη τεχνική έκθεση θα την κάνεις εσύ γιατί δεν γίνεται "πάρε δώσε" ,"copy - paste".

Με διάθεση χιουμορ. δεν υπάρχει το μητερατερεζα.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναδελφοι καλημερα....

Μου ζητηθηκε να εκπονησω μελέτη και να βγαλω αδεια για καταστημα υγων καυσιμων(βενζιναδικο).

Ξερω ότι στο χωρο δαστηριοποιουνται 2-3 μεγαλα γραφεια (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) και ότι αναλαμβανουν αυτα αυτες τις δουλειες.

Ειμαι Πολιτικ.Μηχανικός,θελω να προσπαθησω να το κανω εγω...

1. Μου ζητηθηκε αμοιβη για αδεια....(αδεια εκδοσης κατασκευης) Τί συνυπολογιζω για να του πω το ποσο κόστους αδειας?Ξερω επισης ότι θα συνεργαστω με Μηχανολογο Μηχ. Τα ποσα αμοιβων γνωριζει καποιος πού κυμαινονται?

2.Κατεβασα Νομολογια και νομοθεσια,αλλα νιωθω χαμενος και πελαγωμενος..Απο που ν αρχισεις και πού να τελειώσεις?Που μπορώ να παρω γενικες κατευθυντηριες γραμμες για να ξεκινησω?Εχω μόνο ένα τοπογραφικο στη διαθεση μου...

Σας ευχαριστω και περιμενω τις παντα χρησιμες συμβουλες κάποιου εμπειρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.