Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για γερανό


axoul

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μήπως ξέρει κανείς διαδικασίες,δικαιολογητικά,χρήματα

για να στηθεί σταθερός γερανός σε μεγάλο οικοδομικό έργο (5υπόγεια) τι χρειάζεται και από πού ξεκινάμε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μιά ματιά σ' αυτή την ιστοσελίδα: (http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/212A_96.pdf)

Στο ελινυαε με ένα συστηματικό ψάξιμο στον ιστότοπο της νομοθεσίας μπορεί να βρεις τις απαιτήσεις. Πάντως κάτι ειδικότερο από το "πιστοποιητικό επιθεώρησης ανυψωτικών μηχανημάτων" το οποίο το εκδίδει διαπιστευμένος φορέας (TUV, EBETAM, LLOYDS, MOODY, κτλ) δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Μιλάς για πυργογερανό δικτυωτό έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

ναι, σ'ευχαριστώ.

σήμερα ρώτησα πολεοδομία και δεν ξέρουν , δηλ. δεν υποβάλλω κάτι σ'αυτούς.

ελπίζω να μην μας έρθει κανα πρόστιμο ουρανοκατέβατο από καμια υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω αρκεί να επιμήνεις σε αυτό: Ο γερανός να έχει πιστοποιητικό επιθεώρησης ανυψωτικών μηχανημάτων από διαπιστευμένο φορέα και ο χειριστής να είνα αδειούχος. Εξ' άλλου όσες φορές έχει έρθει γιά έλεγχο το ΚΕΠΕΚ δεν μας έχει ζητήσει τίποτε άλλο παραπάνω για τους γερανούς εκτός από αυτά τα δύο: το πιστοποιητικό επιθεώρησης και την άδεια του χειριστή.

 

Πάντως αν θες ρώτα και στην Δ/νση ανάπτυξης της Νομαρχίας που ανοίκει το έργο. Δεν ξέρω βέβαια τώρα με την σύμπτιξη των Δημοσίων Υπηρεσιών που μπορεί να ανοίκει η "πάλλαι ποτέ" Διεύθυνση Ανάπτυξης αλλά κατά βάση αυτή είναι αρμόδια για τον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό που σου είπα προηγουμένως. Τόσα χρόνια ασχολούμαι με γερανούς, θα την είχα φάει πριν από 'σένα...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες οδηγίες,

πάντως θα κάνω και μια βόλτα από νομαρχία μιας και το είπες.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι αν μπόρεσα να βοηθήσω συνάδελφε. Πάντως αν βγάλεις κάτι νεότερο από την επίσκεψή σου στο "ναό της γραφειοκρατείας" δημοσίευσέ το. Μπορεί και να σώσεις αρκετούς συναδέλφους από κάποια πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Θέλω να κάνω επισκευές και εξωτερικό σοβάτισμα σε πολυκατοικία, στην κάθετη πλευρά που "βλέπει" σε όμορο οικόπεδο (όριο-σύνοροο)

Ο όμορος ιδιοκτήτης ...ευτυχώς...δίνει άδεια να γίνει, αλλά με την προϋπόθεση να γίνει με φορητό γερανό!!

Γνωρίζεται τι άδειες πρέπει να έχω για να κάνω την εργασία αυτή.

Άδεια για κλείσιμο δρόμου...από που; Αστυνομία;

Άδεια για το γερανό;

Νομίζω για τις εργασίες δεν θα χρειαστώ άδεια μικρής κλίμακας εφόσον δεν έχω ικριώματα..σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.