Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρειάζεται κυκλοφοριακή σύνδεση για κατασκευή αγροτικής αποθήκης;


Απόστολος Γου

Recommended Posts

Θέλω να κατασκευάσω μια αγροτική αποθήκη σε αγροτεμάχιο με πρόσωπο 49μ. σε εθνικό δίκτυο και θέλω να πάρω άδεια για είσοδο- έξοδο, τι χρειάζεται να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα κατάθετα στην ΤΥΔΚ του νομού μου 4 τοπογραφικά διαγράμματα με αντίγραφο συμβολαίου και φωτογραφίες , ορθοφωτοχάρτη και ότι άλλο βοηθητικό στοιχείο και έπερνα ύστερα από αυτοψία του αρμοδιου υπαλλήλου το σχετικό έγγραφο Τώρα νομίζω ότι η αρμοδιότητα έχει περάσει στις τεχνικές υπηρεσίου του αρμόδιου ΟΤΑ Και βέβαια το έγγραφο για την κυκλοφορική σύνδεση ή η απαλλαγή χρειάζεται σε όποιο δρόμο και αν έχει πρόσωπο το ακίνητο Πιθανόν να χρειάζεται και σχέδιο κόμβου τύπου Δ αφού είσαι σε επαρχιακή οδό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αυτό όπως είπες ισχύει για επαρχειακό δίκτυο, εγώ είμαι σε εθνικό δίκτυο. Μήπως γνωρίζεις κάτι άλλο ή άλλη χρήση της αποθήκης για να πάρω σύνδεση τύπου Δ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλύτερα να ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία Νομίζω ότι είτε εθνικός είναι είτε επαρχιακός χρειάζεται κόμβο τύπου ανάλογα την περιοχή που είσαι , για να καλύπτεις το μηκος στο πρόσωπο για τον κόμβο

Link to comment
Share on other sites

Το τι κυκλοφοριακη συνδεση κανεις ειναι αναλογη με τι δρομο θα συνδεθεις.Να προσεξεις μονο τι εθνικο δικτυο εισαι γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που δεν επιτρεπονται ισοπεδες συνδεσεις, αρα μαθε πρωτα τι ειδος κατηγορια ειναι ο εθνικος δρομος που θα συνδεθεις, μετα βρες την καταλληλη υπηρεσια (μαλλον Περιφερεια) και δες τι κατηγορια θελουν.Βεβαια εχει σημασια και το προσωπο στο δρομο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γ.Μιχαήλ έχει δίκιο, χρειάζεσαι άδεια κυκλοφοριακής σύνδεσης ή απαλλαγή.

Για τις εθνικές οδούς απευθύνεσαι στην ΔΕΣΕ της περιφέρειας σου. (Για την Αττική είναι η ΔΜΕΟ, για Σαλόνικα δεν ξέρω)

Ο τύπος του κόμβου εξαρτάται από το δρόμο και αν είσαι εντός ή εκτός σχεδίου.

 

Η απαλλαγή λίγο δύσκολη στην εθνική, μπορείς όμως να πετύχεις να πάρεις μικρότερο κόμβο από τον προβλεπόμενο λόγω μικρού κυκλοφοριακού φόρτου (κοστίζουν κιόλας αυτά).

 

Στο δια ταύτα:

ΠΔ 118/06 (ΦΕΚ 119Α/16-6-06) (τροποποιεί το ΒΔ 465/70)

εγκύκλιοι:

http://www.yme.gov.gr/getfile.php?id=1666 (υποθέτω είσαι εκτός σχεδίου)

χμμ... είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κ άλλες εγκύκλιοι, αν βρω κάτι αργότερα θα επανέλθω.

υποδείγματα θα βρείς στα downloads, στο τοπογραγικό τμήμα.

 

Το διάταγμα αφορά μεν στα πρατήρια, καθορίζει όμως τις κυκλοφοριακές συνδέσεις.

Το κακό είναι ότι χάνει λίγο και πολλές φορές βρίσκεσαι στο έλεος της υπηρεσίας (η οποία συνήθως χάνει πολύ)...

 

Σοσάρες νομίζω είναι το πρόσωπο, η κατηγορία του δρόμου (ρωτάς τη ΔΕΣΕ), η κατηγορία της εγκατάστασης, η απόσταση από άλλη σύνδεση, η απόσταση από διασταύρωση και φυσικά η ορατότητα.

 

Πάντως γύρω από την πόλη μου το 90% των συνδέσεων έχουν κάποια λαδιά, από μικρή εως τραγική. Καλή τύχη!

 

Για αποθήκη-ψυγείο (περνάς από βιομηχανίας για άδεια εγκατάστασης) μάλλον ξεχνάς την απαλλαγή, εδώ τουλάχιστον όλα τα αγροτικά ψυγεία έχουν κόμβο τύπου Δ (σε επαρχιακούς δρόμους)

Για απλή αγροτική αποθήκη πας κατευθείαν πολεοδομία και αυτοί θα σε στείλουν στη ΔΕΣΕ

και βλέπεις τι μπορείς να κάνεις με το κυκλοφοριακό φόρτο.

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιώσω και εγώ τον κ. zazeng για εθνικούς πας σε ΔΕΣΕ ενώ για επαρχιακές - δημοτικές νομίζω σε Τεχνική υπηρεσία νομαρχίας και αγροτικούς σε ΤΥΔΚ ή τεχνική υπηρεσία Δήμου Πιο πάνω ανάφερα εσφαλμενα μόνο την ΤΥΔΚ που αφορούσε την δική μου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εκτός σχεδίου οικόπεδο, με πρόσωπο σε δημοτική οδό. Που θα απευθυνθώ για κόμβο εισόδου - εξόδου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μίλησα εχθές με τον αρμόδιο υπάλληλο της ΤΥΔΚ ο οποίος ήταν υπεύθυνος για είσοδο-έξοδο σε εκτός σχεδίου (προ Καλλικράτη) και δεν μου είπε ότι πρέπει να απευθυνθώ στο Δήμο άρα όλα παίζουν ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.