Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διδασκαλία σε ΙΕΚ και ασφάλιση


chriskg

Recommended Posts

@ioanpant: το ΦΠΑ είναι δεν είναι υποχρέωση του επαγγελματία (εσένα) είναι του πελάτη (του ΙΕΚ). Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ioanpant: το ΦΠΑ είναι δεν είναι υποχρέωση του επαγγελματία (εσένα) είναι του πελάτη (του ΙΕΚ). Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω συγνώμη.

 

Δεν νομίζω πως εξυπηρετεί κάπου αυτή η πιπίλα που την ακούω συνέχεια. Ο πελάτης πάντα ρωτάει πόσα πρέπει θα δώσει όχι πόσα θα πάρεις εσύ στην τσέπη σου....αν ήταν έτσι θα έλεγες και η εφορία δεν είναι δική μου είναι του κράτους.

 

Για το ΙΕΚ τώρα προφανώς την ενδιαφέρει γιατί η σύμβαση λέει 17 euro οπότε αν κόψει και ΦΠΑ πάει το μεροκάματο.

 

άλλαξε λογιστή δεν έχουν ΦΠΑ οι υπηρεσίες εκπαιδευτικού (χθες έκοψα το μπλοκάκια χωρίς ΦΠΑ και ρώτησα και το λογιστή που μου επιβεβαίωσε ότι δεν έχουν ΦΠΑ οι υπηρεσίες στο ΙΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουν μόνο παρακράτηση 20% την οποία βέβαια μπορεί να την πάρεις όλη πίσω στο τέλος του χρόνου σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός για την παρακράτηση απλά για να αποφευχθεί η ταλαιπωρία αν δεν έχεις άπειρες ώρες κόβεις πάνω από ένα ΑΠΥ (ανά μήνα για παράδειγμα) και το γλιτώνεις (όχι ότι δεν θα φορολογηθείς για το εισόδημα απλά δεν παρακρατείται ο φόρος προκαταβολικά)

Link to comment
Share on other sites

ioanpant,

 

ΦΠΑ δεν εχουν τα μαθηματα στο ΙΕΚ.

Βεβαια, γνωμη μου ειναι να μην κοβεις αποδειξεις. Πηγαινε με το ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Αν σε πιεζουν πες τους να βαλουν και τους αλλους (μη-μηχανικους) στο ΤΕΒΕ.

 

deathlok, τι εννοεις? Πως γλιτωνεις την παρακρατηση?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να μπω στο μυαλό του deathlok φαντάζομαι πως πάει να συσχετίσει την μη καταβολή της παρακράτησης με το ύψος της απόδειξης.

 

Υπάρχει νομίζω κάπου σχετική συζήτηση κάπου στο foroum.

 

Να ρωτήσω εδώ με την ευκαιρία. Αν το ΙΕΚ ή φροντιστήριο είναι ιδιωτικό και δεν αποδώσει την παρακράτηση εμείς δεν επηρεαζόμαστε εφόσον κόψαμε απόδειξη όπου φαίνεται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να μπω στο μυαλό του deathlok φαντάζομαι πως πάει να συσχετίσει την μη καταβολή της παρακράτησης με το ύψος της απόδειξης.

 

 

Ακριβώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχω μαντικές ικανότητες , μπαίνω στο μυαλό των άλλων και διαβάζω τη σκέψη τους :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ioanpant,

 

ΦΠΑ δεν εχουν τα μαθηματα στο ΙΕΚ.

Βεβαια, γνωμη μου ειναι να μην κοβεις αποδειξεις. Πηγαινε με το ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Αν σε πιεζουν πες τους να βαλουν και τους αλλους (μη-μηχανικους) στο ΤΕΒΕ.

 

deathlok, τι εννοεις? Πως γλιτωνεις την παρακρατηση?

bump (2 χρόνια μετά)

Πως γίνεται να μην κόβεις αποδείξεις; Δηλ. θα εργάζεσαι ως μισθωτός με σύμβαση ορισμένου χρόνου χωρίς να έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος; Και οι εισφορές στο ΙΚΑ πόσες θα είναι (πχ κάνω 5 ώρες το μήνα οι εισφορές πόσο πάνε;). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σήμερα πήρα τη βεβαίωση αποδοχών για αναδρομικά για το έτος 2009 και 2010 απο δημόσιο ιεκ...όπως ξέρετε οι πληρωμές για τα έτη 2008-2010 στα δημόσια ιεκ έγιναν πριν λίγους μήνες...παρατήρησα οτι εκτός απο τις κρατήσεις υπέρ ικα, είχα κρατήσεις και για το τσμεδε..εγώ το τσμεδε για εκείνα τα έτη το έχω πληρώσει κανονικά απο μόνος μου...δηλ. τώρα το τσμεδε πήρε παραπάνω χρήματα???υπάρχει περίπτωση να μου επιστραφούν τα επιπλέον χρήματα??/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.