Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση στις δηλώσεις για τους ημιυπαίθριους χώρους έως τα τέλη Ιουνίου


gvarth

Recommended Posts

Εφόσον το ΦΕΚ της παράτασης λέει πως οι προθεσμίες υποβολής ..του Ν3843.... παρατείνονται μέχρι 30/6/2011 και αφού για εκείνες τις προθεσμίες ελέγχονταν η ημερομηνία κατάθεσης στο ταχυδρομείο άρα συνεχίζει να ισχύει η ημερομηνία κατάθεσης στο ταχυδρομείο.

Μόνο αν έλεγαν για ημερομηνία απόδοσης αριθμού πρωτοκόλλου δεν θα ίσχυε η ημερομηνία κατάθεσης στο ταχυδρομείο.

Όσες πολεοδομίες λένε το αντίθετο, το λένε γιατί πρέπει για όσες έχουν σφραγίδα ταχυδρομείου προ 1/1/2011 να υπολογίσουν το πρόστιμο σύντομα, κάτι που προφανώς δεν θέλουν λόγω φόρτου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει tpanag. Ειχα χασει τον 3897 και νομιζα οτι ισχυε ακομα το 28/10/11 για τελευταια δοση.

 

Σχετικά με όσους πληρώνουν σε δόσεις, πρέπει να παρουσιάσουν στην Πολεοδομία την απόδειξη πληρωμής της πρώτης δόσης;

 

Σ' ευχαριστώ tpanag.

Έτσι έχω ακούσει στις Πολεοδομίες Αιγάλεω Περιστέρι και Αθήνα αλλά είπα να σιγουρευτώ, γιατί σε κουβέντα δυο συναδέλφων ο ένας επέμενε ότι πρέπει να παρουσιάσεις την πρώτη δόση για να σε εξαιρέσουν από τυχόν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι υπάρχει τέτοια υποχρέωση. Όταν πληρωθούν όλες οι δόσεις, πας τα άντίγραφα των παραστατικών της τράπεζας και καταχωρούνται αυτά με τις ημερομηνίες τους στο φύλλο καταχώρησης. Τότε το ζητούμενο θα είναι η 1η δόση να έχει πληρωθεί εντός προθεσμίας. Εγώ έτσι το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έτυχε και μένα σήμερα!!!

Μίλησα με την αρμόδια Πολεοδομία και η υπάλληλος είπε ότι λογικά πρέπει να χάνεται το δικαίωμα ένταξης στη ρύθμιση. Μάλλον θα πρέπει να κατατεθεί νέος φάκελος μέχρι τις 30-6. Το θέμα είναι τι γίνεται με το πρόστιμο που έχει ήδη πληρωθεί... Η υπάλληλος σύστησε να περιμένουμε μήπως βγει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος!

Link to comment
Share on other sites

λογικά πρέπει να χάνεται το δικαίωμα ένταξης στη ρύθμιση. Μάλλον θα πρέπει να κατατεθεί νέος φάκελος μέχρι τις 30-6.

 

Η "λογική" του πάσχει σοβαρά πες του... Τώρα πες εντάξει εφόσον υπάρχει ακόμα δυνατότητα υποβολής. Με τα πρόστιμα που θα πληρωθούν όμως π.χ. καθυστερημένα μετά τις 31/10/2011 που η προθεσμία θα έχει λήξει, τι θα γίνει; Και πως θα κατατεθεί 2ος φάκελος για το ίδιο ακίνητο χωρίς να ακυρωθεί ο πρώτος; Αλίμονο αν γίνονταν τέτοια πράγματα. Πολύ απλά όσοι καθυστερήσουν την πληρωμή θα επιβαρυνθούν με κάποιες προσαυξήσεις που θα πρέπει οι αρμόδιοι να ξυπνήσουν και να ανακοινώσουν επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για την ωρα ισχυει αυτο:

 

Ν3843/2010

 

Άρθρο 8

Πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης μη

δηλούμενων χώρων

1. Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης ή μη ολοκλή−

ρωσης της διαδικασίας διατήρησης των χώρων που

προβλέπονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5, εφαρ−

μόζονται οι ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις για

την κατεδάφιση και επαναφορά των χώρων αυτών στη

χρήση που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια, τα δε

πρόστιμα που επιβάλλονται υπολογίζονται ως εξής:

α. Πρόστιμο ανέγερσης σε ποσοστό 30% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την

επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα

αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης.

β. Πρόστιμο διατήρησης σε ποσοστό 5% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την

επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα

αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης, και επιβάλλεται

για κάθε έτος διατήρησής του από τη μετατροπή της

χρήσης του χώρου μέχρι την κατεδάφιση των κατασκευ−

ών με τις οποίες ο χώρος άλλαξε χρήση ή την έκδοση

ή αναθεώρηση οικοδομικής αδείας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ασφαλώς ξέρω τι ισχύει τυπικά.

Επειδή όμως είναι εκτός πραγματικότητας αυτό που ισχύει και θα σηκωθούν μόνες τους οι πέτρες να τους πετροβολούν εδώ που έχει φτάσει συνολικά η κατάσταση, λέω τι θα ισχύσει πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

tpanag, φαντάζομαι το σκεπτικό σου έχει αναφορά μόνο σε περιπτώσεις που δεν πρόλαβαν να πληρώσουν το πρόστιμο όχι από δικιά τους υπαιτιότητα αλλά της υπηρεσίας.

Αν είναι από δικιά τους υπαιτιότητα, γιατί να μην εφαρμοσθεί το άρθρο 8;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν στο Αιγάλεω και άκουσα ότι τίθεται πρόβλημα με όσους έχουν πληρώσει στις 28/04/11 λογω του ότι στο πρόστιμο λέει ʽʼ πριν τις 28/04/11 ʽʼκαι όχι ʽʼμέχρι και τις 28/04/11ʼʼ.

Η αρμόδια υπάλληλος στην περαίωση δεν τα δεχόταν τα συγκεκριμένα πρόστιμα αλλά μόνο με την υπογραφή του προϊσταμένου. Περιμένουν κάποια διευκρίνηση από το υπουργείο μου είπε επί του θεματος.

Στην συζήτηση που είχα μαζί της μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα υπήρξε και με τον νόμο Σουφλιά και δεν δέχονταν πρόστιμα με πληρωμένη την πρώτη δόση την αντίστοιχη τελευταία μέρα ( δεν θυμάμαι πια ήταν) και αναγκάστηκαν να ξανακαταθεσουν φακέλους με της Μπιρμπιλη , εννοείτε χάνοντας τα παραβολα.Αντιθετα μου είπε δεχοντουσαν εφάπαξ πληρωμές που πληρώθηκαν την τελευταία μέρα ( Άντε βρες άκρη).

 

Αν ακούσει κανείς τίποτα επίσημο σχετικά με την πληρωμή εφάπαξ η πρώτης δόσης την 28/04/11 ας ενημερώσει γιατί νομίζω δημιουργείται πρόβλημα με αρκετούς που περίμεναν την τελευταία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.