Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση στις δηλώσεις για τους ημιυπαίθριους χώρους έως τα τέλη Ιουνίου


gvarth

Recommended Posts

Αν είναι από δικιά τους υπαιτιότητα, γιατί να μην εφαρμοσθεί το άρθρο 8;

 

Γιατί κάτι τέτοιο δε συμβαίνει πουθενά και για κανένα λόγο. Και πλειστηριασμός να έχει ανακοινωθεί για το ακίνητό σου, μέχρι τελευταία στιγμή μπορείς να πληρώσεις την οφειλή και να μην πραγματοποιηθεί αυτός. Και τις ασφαλιστικές σου εισφορές να μην έχεις πληρώσει για χρόνια, επιβάλλονται σε αυτές απλά προσαυξήσεις ή ακόμα και σε περιπτώσεις όπως του ΟΑΕΕ εκδίδεται διαταγή πληρωμής (; ) και αν πληρώσεις γλυτώνεις τις συνέπειες. Πέραν αυτών, στην περίπτωση των ρυθμίσεων του Ν. 3843, έχει εισπραχθεί και ως "προκαταβολή" το παράβολο. Αλίμονο αν πήγαινα οριστικά στο τμήμα αυθαιρέτων περιπτώσεις μη έγκαιρης πληρωμής. Δεν τίθεται θέμα τέτοιες καταστάσεις να είναι μη αναστρέψιμες. Το όποιο "ξεκαθάρισμα" θα γίνει από το 2013 και μετά που λήγει και η τελευταία προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν στο Αιγάλεω και άκουσα ότι τίθεται πρόβλημα με όσους έχουν πληρώσει στις 28/04/11 λογω του ότι στο πρόστιμο λέει ‘’ πριν τις 28/04/11 ‘’και όχι ‘’μέχρι και τις 28/04/11’’.

Η αρμόδια υπάλληλος στην περαίωση δεν τα δεχόταν τα συγκεκριμένα πρόστιμα αλλά μόνο με την υπογραφή του προϊσταμένου. Περιμένουν κάποια διευκρίνηση από το υπουργείο μου είπε επί του θεματος.

Στην συζήτηση που είχα μαζί της μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα υπήρξε και με τον νόμο Σουφλιά και δεν δέχονταν πρόστιμα με πληρωμένη την πρώτη δόση την αντίστοιχη τελευταία μέρα ( δεν θυμάμαι πια ήταν) και αναγκάστηκαν να ξανακαταθεσουν φακέλους με της Μπιρμπιλη , εννοείτε χάνοντας τα παραβολα.Αντιθετα μου είπε δεχοντουσαν εφάπαξ πληρωμές που πληρώθηκαν την τελευταία μέρα ( Άντε βρες άκρη).

 

Αν ακούσει κανείς τίποτα επίσημο σχετικά με την πληρωμή εφάπαξ η πρώτης δόσης την 28/04/11 ας ενημερώσει γιατί νομίζω δημιουργείται πρόβλημα με αρκετούς που περίμεναν την τελευταία μέρα.

 

παιδια τίθεται σοβαρό θέμα.Το χαρτί αναγράφει πρίν τίς 28/4 όλα τα κανάλια στίς 27/4 λέγαν ότι εκπνέει αύριο στίς 28/4 το υπεκά στο site στίς ημερομηνίες γράφει 28/4 και στην διευκρίνηση που έβγαλε στίς 27/4 στο δελτίο τύπου πού υπάρχει αναρτημένο λέει <<καθώς αύριο 28/4 ---->>.ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ πήγε 28/4

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας διατηρήσουμε τη σοβαρότητά μας! Απορώ ποιός ανόητος πάλι εμπνεύστηκε για να δημιουργήσει τέτοιο θέμα! Αρχίζω να πιστεύω ότι όλα τα ζωντόβολα του κλάδου των Δ.Υ. έχουν μαζευτεί στις Πολεοδομίες! Έχω πραγματοποιήσει συναλλαγές σχεδόν με κάθε κομμάτι του δημόσιου τομέα τα τελευταία χρόνια! Για κάποιους λόγους η εμπλοκή μου με Πολεοδομίες ήταν η μικρότερη. Ε αυτό που έχω ζήσει τον τελευταίο καιρό με την αναγκαστική εμπλοκή μου λόγω Η/Χ δε μπορούσα να το φανταστώ ποτέ! Αυτοί που έχουν μαζευτεί στις Πολεοδομίες πρέπει να είναι εξωγήινοι!

Εν πάσει περιππτώσει το "πριν τις 28/4" έχει την έννοια για οποιοδήποτε νοήμον ον του "πριν την πάροδο της 28ης Απριλίου". Θα μπορούσε να είναι και διατυπωμένο ίσως ως: "μέχρι και τις 28/4", αλλά είθισται τα τελευταία 2.000 χρόνια μάλλον, όπου αναγράφεται σε προθεσμία ημερομηνία να συμπεριλαμβάνεται και αυτή η ίδια η ημέρα της καταληκτικής προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμέ ο μόνος που φταίει είναι ο συντάξας του νόμου

δηλ το ΥΠΕΚΑ

 

Γενικά όλος ο νόμος και οι εγκύκλιοι ειναι γραμμένοι σαν συνταγές μαγειρικής

δηλ ο καθένας τον εκτελεί κατα το γούστο του βάζοντας πολλή πολλή φαντασία

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο tpanag είναι απόλυτα σωστό.

πάντως είναι εκπληκτικό στην εγκυκλιο 5/2010 άρθρο6 παρ4 αυτός πού την έγραψε ενώ χρησιμοποιούσε ΜΕΧΡΙ , ΜΕΧΡΙ στό τέλος το έκανε ΠΡΙΝ ΤΗΝ.

<<Παρ. 4. Για τις κατοικίες το πρόστιμο μπορεί να εξοφληθεί μέχρι τις 28/12/2011, ενώ

για τις υπόλοιπες χρήσεις μέχρι τις 28/4/2012. Το πρόστιμο μπορεί να καταβληθεί

άτοκα σε έξι (6) ισόποσες δόσεις, η πρώτη των οποίων θα πρέπει να καταβληθεί πριν

την 28/4/2011. Επίσης στο ιδιο χρονικό διάστημα μπορεί να εξοφληθεί ολόκληρο το

ποσό με έκπτωση 10%.>>

Πάντως ο νόμος άφού δεν αναφέρει ημερομηνίες αλλά 12μήνες 30μήνες 32μήνες πώς αυτοί ερμηνεύονται σε 28-10-2012 , 28-12-2012 αλλά σε 27-4-2011 δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμέ ο μόνος που φταίει είναι ο συντάξας του νόμου

δηλ το ΥΠΕΚΑ

 

Αυτά συμβαίνουν όταν για ένα από τα πιο κρίσιμα υπουργεία, επιλέγεις ηγεσία ...από το γυμναστήριο στο οποίο συχνάζεις και όχι μόνο αυτό, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο επιμένεις να τη διατηρείς ακόμα και όταν τα θαλασσώσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να απολoγούμε σε πελάτες για την καθυστέρηση έκδοσης προστίμων.

3,5 μήνες στο Αιγάλεω, 2,5 μήνες Αργυρούπολη. Ούτε άδειες να ήταν. Ενώ παλιά εβγαζαν τα πρόστιμα την ιδία μέρα τώρα φαίνεται να τα έχουν παρατήσει όλα στην τύχη τους. Έχει πέσει η κίνηση στους ημιυπαιθριους, αλλά τους βλέπω πάλι να τρέχουν τελευταίες μέρες να τα προλάβουν με εμάς να αγχωνόμαστε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.