Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις για τους ημιυπαίθριους χώρους έως τα τέλη Ιουνίου


gvarth

Recommended Posts

Για τις αιτήσεις που θα κατατεθούν από 1/3/ έως 30/6 η καταβολή της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου παρατείνεται για 4 μήνες δηλαδή μέχρι 30 Οκτωβρίου 2011.

 

Μήπως η 4μηνη παράταση για την καταβολή της πρώτης δόσης ή της εφάπαξ καταβολής του προστίμου νοείται επί της ημερομηνίας 28/4, που ήταν και είναι η τελική για την καταβολή προστίμων (πρώτη δόση ή εφάπαξ) για αυτούς που κατέθεσαν μέχρι της 28/2? Μήπως, δηλαδή, η τελική ημερομηνία για την καταβολή των προστίμων των 'νέων' είναι η 28/8 και όχι η 30/10? Αυτή την εντύπωση έχω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, δηλαδή, η τελική ημερομηνία για την καταβολή των προστίμων των 'νέων' είναι η 28/8 και όχι η 30/10? Αυτή την εντύπωση έχω...

 

Το πιθανότερο είναι αυτό. Ούτε καν πρόσθεση δε φαίνεται να ξέρει ο συντάκτης. Βασικά δεν υπάρχει τίποτα "επίσημο". Ένα ασήμαντο blog το βάφτισε έτσι χωρίς να αιτιολογεί από που προκύπτει η "επισημότητα".

Όταν (και αν) ψηφιστεί και δημοσιευθεί κάτι, θα μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα πρακτικά της 3ης και τελευταίας συνεδρίασης της Βουλής για τη συζήτηση του σχεδίου νόμου για τη Βιοποικιλότητα, βρήκα και την τροπολογία που κατατέθηκε την 4.3.11 από τον Σηφουνάκη για τη μη καταβολή φόρων και τελών για τους τακτοποιούμενους Η/Χ.

 

Το πλήρες κείμενο της συγκεκριμένης τροπολογίας έχει παρατεθεί ΕΔΩ μαζί με τις υπόλοιπες που ψηφίστηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά θα μας τρελάνουν;

 

Αντιγράφω από το link που παρέθεσε ο ΜΑΚΑΡ:

 

«ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ : «Οι προθεσμίες υποβολής των δικαιολογητικών της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν.3843/2010 (Φ.Ε.Κ. Α΄ 62) στις πολεοδομικές υπηρεσίες για την υπαγωγή ακινήτων στις διατάξεις των διατηρούμενων χώρων του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνονται αφότου έληξαν μέχρι την 30ή Ιουνίου 2011. Για τις από 1.1.2011 υποβαλλόμενες αιτήσεις η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου, που προβλέπεται στην παράγραφο 4 του άρθρου 6 του ν.3843/2010, όπως ισχύει, παρατείνεται μέχρι την 31.10.2011».

Link to comment
Share on other sites

Από το διάβασμα των πρακτικών της 3ης συνεδρίασης, διαπίστωσα ότι έχουν καταγραφεί ενδιαφέροντα στοιχεία που αφορούν και στο θέμα των Η/Χ και προτείνω στους ενδιαφερόμενους να επισημάνουν όσα από αυτά νομίζουν ότι ενδιαφέρουν και τους υπόλοιπους και να τα αναρτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τροπολογία έχει κατατεθεί η παράταση;

 

MAKAP, την διάβασα αλλά έμπλεξα με τους Πακιστανούς ... Πόνεσαν τα μάτια μου και τα αυτιά μου.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τροπολογία έχει κατατεθεί η παράταση;

 

MAKAP, την διάβασα αλλά έμπλεξα με τους Πακιστανούς ... Πόνεσαν τα μάτια μου και τα αυτιά μου.....

 

Η τροπολογία που σε ενδιαφέρει έχει κατατεθεί από βουλευτές με γενικό αριθμό 341 και ειδικό 25 και δυστυχώς αυτές τις τροπολογίες (βουλευτών) δεν μπορούμε να τις βρούμε στο internet. Όμως στο πρακτικό της 3ης συνεδρίασης, που αναφέρω πιο πάνω, και ειδικά στη 10η σελίδα, ο Σηφουνάκης αναδιατύπωσε την τροπολογία, όπως την έχει μεταφέρει ο Georgios Georgiou στο post #86 και έτσι καταλαβαίνεις το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

μπαχαλο ως συνήθως, έχουμε νεότερα για το πότε θα βγεί το Φ.Ε.Κ.? το περιμένουμε από μέρα σε μέρα?κ σε εμένα στην πολεοδομία μου είπαν όλες οι πληρωμές μέχρι οκτωβρη.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.