Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για Κοπή Δέντρων


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι αμοιβή καταθέτω για άδεια κοπής δέντρου ?

 

Στο epoleodomia γράφει για αμοιβή τοπογραφικού στην πληρότητα. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο σχέδιο που απαιτείται είναι ένα τοπογραφικό με την αποτύπωση των δέντρων.

 

Επομένως πάμε με ελάχιστη αμοιβή τοπογραφικού ? Χρειάζεται και επίβλεψη ?

 

Ο προυπολογισμός του έργου προκύπτει από αναλυτικό ή πάμε με συμβατικό ? Και αν πάμε με συμβατικό , τι επιφάνεια βάζουμε?

 

Τέλος δεν γίνεται η άδεια κοπής να συνοδέυει και την ανέγερσης έτσι ώστε να μην χρειάζεται τοπογραφικό ? Υπάρχει θέμα που η άδεια κοπής έχει μικρότερη διάρκεια ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι καλύτερα είναι να την βάλεις μαζί με την άδεια ανέγερσης. Πάντως, δεν μπορεί να μην έχει επίβλεψη κατα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή εαν το δένδρο ειναι π.χ οπωροφόρο πας πολεοδομία αν ομως προκειται για π.χ πεύκο απετείται άδεια απο δασαρχείο, ετσι προβλέπει ο Ν. 1337/83(εκτός αν δεν ισχύει πια).

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι καλύτερα είναι να την βάλεις μαζί με την άδεια ανέγερσης...

 

Ναι αλλά έχουν διαφορετική διάρκεια! Μάλλον κολλάει στην πολεοδομία έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη,

1) Εκπόνηση τοπογραφικού με αποτύπωση όλων των δένδρων και κατάδειξη - επισήμανση αυτών που θα κοπούν, με περιγραφή είδους (οπωροφόρα, αειθαλή, κ.α) ,

2) Εγκριση κοπής δένδρων απο Δασαρχείο ή Δήμο (εάν βρίσκεσαι εκτός σχεδίου ή εντός σχεδίου ανάλογα),

3) Πιθανή έγκριση απο Αρχαιολογία εάν η κοπή περιλαμβάνει και εκρίζωση αυτών (πιθανό βάθος εκσκαφής),

4) Αμοιβή μελέτης και επίβλεψης (Τοπογραφικού Διαγράμματος σύμφωνα με τις οδηγίες του Τ.Ε.Ε)

5) Προυπολογισμός αναλυτικός (υπάρχει σχετικό κονδύλι - άρθρο αναλόγου της διαμέτρου του δένδρου κοπής),

6) Στην περίπτωση που συμπεριληφθεί με την άδεια ανέγερσης, οφείλεις να υποβάλλεις και τις ανωτέρω εγκρίσεις με το φάκελο υποβολής και να αναφέρεται και στον τίτλο της αδείας (π.χ. ....ανέγερση πολυορόφου οικοδομής με περιτοίχιση οικοπέδου και κοπή δένδρων). Εξυπακούεται φυσικά πως πρέπει και στο εν λόγω τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια, να επισημαίνονται τα της παρ.1).

 

....ελπίζω να βοήθησα....

 

Μην κάνετε παράθεση το ερώτημα, δεν βοηθάει σε κάτι...

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

....ελπίζω να βοήθησα....

 

Ναι. Αλλά εάν εφαρμοστεί το 6) από αυτά που λες, επαναλαμβάνω το ίδιο ερώτημα με την διάρκεια των δύο αδειών.

Link to comment
Share on other sites

ναι.......όντως θα έχεις πρόβλημα με τη χρονική διάρκεια (sorry, δεν το πρόσεξα αρχικά).

Την περίπτωση τότε να προηγηθεί άδεια κοπής και με το ίδιο τοπογραφικό διάγραμμα (άνευ επιπλέον αμοιβής ) να το χρησιμοποιήσεις στην ανέγερση, το εξετάζεις ; Η πολεοδομία στον προέλεγχο αμοιβών πιστεύω πως θα το δεχθεί εφόσον αφορά στο ίδιο γήπεδο, είναι πρόσφατο και είναι και εγκεκριμένο απο αυτήν (εννοώ στο στάδιο της 1ης άδειας κοπής).

Εξάλλου, στο πινάκιο αμοιβών τοπογραφικού που θα υποβάλλεις, φαίνεται η επιφάνεια γηπέδου που παραμένει φυσικά ίδια και στις δύο άδειες. Το μόνο που θα συμπληρώσεις (και μάλιστα στο Διάγραμμα Κάλυψης) είναι τα εναπομείναντα δένδρα (εάν υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.