Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μέγιστο ύψος για δώμα 10kWp


konstantily

Recommended Posts

nikolis290280, ο προβληματισμός σου είναι σωστός και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να σου δώσω μία απάντηση που να μην αντικρούεται από την ασάφεια του νόμου.

 

Αυτό που ακολουθώ είναι το 1,5 μ ύψος (+/-) γα τους εξής λόγους:

- αισθητικής της εγκατάστασης

- ευκολία κατασκευής = γρήγορη εγκατάσταση.

Για να είσαι ανταγωνιστικός στις τιμές (για τα 10kWp) πρέπει το πλάνο να είναι η εγκατάσταση να τελειώνει το πολύ σε 2,5 μέρες (συμπεριλαμβανομένων και των ανεμοθραυστών).

- και πάνω απ όλα καλή στατική της κατασκευής.

Για > του 1.5μ χρειάζεσαι διπλάσια στηρικτικά => πιο ακριβό το σύστημα, πιο βαριά κατασκευή, ακριβή εγκατάσταση).

Προσωπικά επειδή σε αρκετά έργα μετά από ανεμοθύελες ήμασταν εμπειρογνώμονες, και έχω δει πόσο εύκολα σηκώνονται από το δώμα ή τη σκεπή, δεν θεωρώ ότι κάποιος μπορεί να παίρνει ορισμένους παράγοντες ελαφρά.

 

Δεν είναι πάντα ο γνώμονας η νομοθεσία αλλά και το μυαλό μας.

Link to comment
Share on other sites

@darlas :τα έχω δει αυτά !!thanks anyway!!!

@tsilena :δεν το κάνω γενικά αυτό και προσέχω πολύ στις χωροθετήσεις !απλά είναι μελέτη για φίλο και μετά από μελέτη σε pvsyst για να χωρέσει 10 kw και να εχει την καλύτερη δυνατή απόδοση ,κατέληξα σε αυτή τη χωροθέτηση !!ευχαριστώ για τη βοήθεια!να είσαι σίγουρη για τις βάσεις θα το ψάξω και άλλο πριν γίνει η εγκατάσταση !!!το θέμα ήταν να μην με κόψει η νομοθεσία!!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

.... απλά θέλω να καταλάβω γενικά τη λογική με το ιδεατό κ τα μέγιστα ύψη !!!!!:confused:

για δες το σχήμα

http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=594

 

 

Αρθρο 16 Κατασκευές πάνω από το κτίριο

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26

β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων ..... Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης

δε βλέπω να γράφει τίποτα για περιορισμό στο ύψος

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το σχήμα!!!κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου !!!!τώρα μένει να δω με τις βάσεις τι αντοχές θα έχουν...με τον αέρα που έχει τώρα στα Βόρεια προάστια θα θέλει γερή κατασκευή !!!!ευχαριστώ myri!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συγνωμη αν έχει απαντηθει ηδη, για τα εκτός σχεδίου υπάρχει περιορισμός στο μέγιστο υψος;

Το κτηριο δεν έχει ανεγερθει ακομα και δεν εχει αποφασιστει τρόπος κατασκευής, μεταλλικό ή με φερουσα τοιχοποιια

Πρόκειται για μικρης επιφάνειας ισογεια κατοικια 40 τμ + 50 τμ περιπου στεγασμενοι χωροι σταθμευσης.

Ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να φτιαξει στέγη γιατι η κλιση της στην περιπτωση που τη φτιαξει μονοριχτη με την ιδανικη κλιση ~30 μοιρες θα ειναι απαγορευτικη.

Προτιμα λοιπον να το φτιαξει με δώμα και να πετυχει την ιδανικη κλιση φτιαχνοντας μια ενιαια βαση με μεγιστο υψος περι τα 2,5 μετρα και υποτινουσα γυρω στα 5 μ ουτως ωστε να χωρεσει όρθια 3 πανελ των περιπου 230 W.

14 στήλες σύνολο Χ 1 μέτρο(πλάτος πάνελ) + 0,5 μ εκατέρωθεν

Δηλαδη το δώμα της κατοικίας και η ταράτσα του χώρου σταθμευσης θα γινει ενιαια και θα έχει δαστάσεις περιπου 6Χ15 μέτρα.

Σε περίπτωση που το φτιαξει μεταλλικο και αν κατάλαβα καλά όπως μου το περιέγραψε πρότινε σκελετο απο κοιλοδοκους 3 μέτρων στη νοτια πλευρά και 6 στη βόρια πετυχαίνοντας σκελετός και βάση πανελ να ειναι ουσιαστικά ένα πράγμα.Εχω καποιες αμφιβολίες για το κατα πόσο στατικά θα ειναι ενταξει,αλλά απο την άλλη προκειται για πολυ μικρό οικημα . Βρε τι σκέφτεται ο ανθρωπος αν θέλει να τα κάνει όλα σε ένα....:P

Πώς κρίνετε όλη τη συλλογιστική του ; Σε εκτός το μέγιστο υψος ειναι 4 μέτρα, το γεγονός οτι το ύψος του δωματος θα ειναι 2,5 μετρα δίνει περιθώριο για ύψος βάσεων στηριξης 1,5 μέτρo (έως τα 4) + 1,5 μετρο σύμφωνα με τα οσα ισχυαν στον καταργηθέντα προσφάτως νόμο;

 

Τέλος υπάρχει κάποια νομοθεσια που απαγορευει τρακερ σε δώματα;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με παραπέμψετε σε κάποιο πρόσφατο ΦΕΚ (ή και παλιότερο) που να αναφέρει το μέγιστο ύψος για Φ/Β σε δώμα.

Νομίζω πως το τελευταίο που έχω δει αναφέρει "εντός του ιδεατού όγκου του στερεού".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.