Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Πρόσεχε μόνο λίγο τις διαδοχικές δημοσιεύσεις, απαγορεύονται από τους Κανόνες.

Για να συμπληρώσεις κάτι σε ήδη γραμμένο μήνυμά σου χρησιμοποίησε το edit

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεματακι με καποια εκτιμηση

γνωστος μου θελει να αγορασει το μισο διαμερισμα , το αλλο μισο ειναι στην κατοχή του , με ρωτησε πως θα βγει η τιμή το κτιριο ειναι 83 χωρις καμια ανακαινιση απο τοτε. για να μην ερθει σε ρυξη με τον πωλητη που ειναι συγγενικο προσοπο τους προτεινα να πανε στο συλλογο μεσιτων τις περιοχης να να παρουν μια εκτιμηση . η εκτιμηση για μενα ηταν πολυ καλή και για τον ενα και για τον αλλο 110 μ² 100000 ευρω

ο πωλητης πηγε σε ενα δικο του μηχανικο εκτιμητη και το ποσο που του εβγαλα ηταν 130000 ευρω . σε τετοιες περιπτωσεις τι θα πρεπει να κανουν για να ερθουν σε συνενοηση?

η τιμη της περιοχης ειναι 1250 ευρω το μ²

Link to comment
Share on other sites

@**ΚΥΡΙΑΚΗ

 

Κατά τη γνώμη μου η σωστή διαδικασία

που θα έπρεπε να ακολουθήσουν αγοραστής και πωλητής

θα ήταν να διαλέξουν από κοινού έναν ή καλύτερα 2 μηχανικούς-εκτιμητές,

όπου και θα αναθέσουν, ανεξάρτητα, την εκτίμηση.

Το κόστος να το ρωτήσουν από πριν, ώστε να συμφωνηθεί αμοιβαίως.

 

Θα ζητήσουν να γίνει έλεγχος τίτλων σε συνδυασμό με την πολεοδομική νομιμότητα,

έλεγχος της σύστασης της οριζοντίου, το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου,

τυχόν προσαυξήματα/παρακολουθήματα όπως αποθήκη, θέση στάθμευσης,

καθώς και την ποιότητα/συντήρηση κατασκευής και εγκαταστάσεων.

 

Μετά τα παραπάνω, στους μηχανικούς να ζητηθεί η έρευνα αγοράς από μεσίτες,

οι οποίοι να έχουν εικόνα από πρόσφατες αγοραπωλησίες,

συγκρίσιμων με την συγκεκριμένη, ιδιοκτησιών

και όχι απλώς "προσωπική γνώμη".

 

Χονδρικά μια προσέγγιση που εγώ θα εφάρμοζα για την παλαιότητα

είναι ότι στα 27 έτη, χωρίς ανακαίνιση, η αξία της ιδιοκτησίας προκύπτει

Α= 0,975^27= περίπου 50%

της αντίστοιχης τιμής νεόδμητης ιδιοκτησίας ίδια περιοχή και με τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

Όμως, επειδή υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες που αλλάζουν την παραπάνω προσέγγιση

και όπως παρατηρώ οι τιμές θα κινηθούν σε μικρές διαφορές,

προτείνω την παραπάνω ακριβέστερη και αρτιότερη μεθοδολογία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση το προβλημα ειναι οι γνωστοι του καθενος που δινουν ο καθενας προς οφελος του καθενος γι'αυτο ειχαμε πει να πανε σε καποιον που δεν ξερουν τελος παντων θα δειξει μακαρι να ερθουν σε συνενοηση ευχαριστω παντος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συναδελφοι έχω ένα θεμα με μια εκτιμηση.προκειται για την ανεγερση-αποπερατωση ισογειου οικοδομης με καταστηματα.η αδεια οικοδομης εχει βγει στο ονομα δυο αδερφων και εγω πρεπει να εκτιμησω το ενα απο τα δυο καταστηματα.(ο ένας απο τους δυο ζητα δανειο για ανεγερση-αποπερατωση)κ εχει γινει συσταση οριζοντιου.το οικοπεδο στο οποιο θα γινει το κτιριο εχει χωριστει σε 3 τμηματα με συσταση καθετων ιδιοκτησιων.Το συνολικο οικοπεδο ειναι 1700 τμ αλλα η καθετη που θα γινει το κτιριο που με ενδιαφερει ειναι 1000τμ.εμενα στην εκτιμηση μου με επηρεαζει αυτο?παραλληλα στην δικη μου καθετη υπαρχει υφισταμενο σπιτι.αυτο πρεπει να το συνυπολογισω κατα την εκτιμηση.? η πολυ απλα το αντιμετωπιζω σαν μια οριζοντιο ιδιοκτησια -καταστημα και δεν λαμβανω υποψη μου τιποτε αλλο?α επισης εχει και υπολοιπο συντελεστη δομηση που λογικα πρεπει να το συμπεριλαβω...?ευχαριστω για την προσοχη σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει σε τι θα επιβληθεί το βάρος (προσημείωση ή υποθήκη) και άρα τι σου έχει ανατεθεί να εκτιμήσεις. Εφόσον υπάρχει σύσταση οριζόντιας, είναι σχεδόν βέβαιο ότι πρέπει να εκτιμήσεις την συγκεκριμένη οριζόντια (κατάστημα) και μόνο. Δε σε απασχολούν υπόλοιπα Σ.Δ. κλπ. παρά μόνο ίσως το εμβαδό οικοπέδου που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη οριζόντια (προφανώς αν μια οριζόντια έχει π.χ. 500/1000 σε ένα οικόπεδο 1 στρέμματος, αυξάνει την αξία της από ότι αν είχε 100/1000 στο ίδιο οικόπεδο-όχι βέβαια Χ5, αλλά την αυξάνει).

Link to comment
Share on other sites

πιστευετε θα ξαναδωσουν οι τραπεζες δανεια ή με το σταγονομετρο?

 

εγω σκεφτομαι να σταματησω απο την τραπεζα διοτι μια εκτιμηση ανα 2μηνο-3μηνο, δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ tpanag για την απαντηση.καπως έτσι το ειχα σκεφτει και εγω αλλα πελαγωσα με τοσα δεδομενα!!!!:).το ποσοστο που του αναλογει σε χιλιοστα ειναι 383 δηλαδη 383 τ.μ.οποτε ουσιαστικα αυτα αναγαγονται σε γη.ξεμπλοκαρα τωρα..ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να σταματησω απο την τραπεζα διοτι μια εκτιμηση ανα 2μηνο-3μηνο, δεν αξιζει.

 

Το "δεν αξίζει" πως το εννοείς; Κάτσε και όσο δουλεύει, τι να κάνουμε... Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά για άλλο λόγο. Ότι ουσιαστικά με φωνάζουν πλέον μόνο για προόδους εργασιών σε παλιότερες δικές μου εκτιμήσεις. Και εκτός του ότι τα 30Ε+ΦΠΑ είναι γελοία χρήματα και δεν πληρώνεται καν το τρέξιμο καθώς μια "πρόοδος" είναι μάλλον δυσκολότερη από μια και έξω εκτίμηση σε αποπερατωμένο, δε μου αρέσει να βάζω ξανά και ξανά τη σφραγίδα μου κάτω από εκτιμηθείσες αξίες που απέχουν πολύ από την πραγματικότητα πλέον (δε μπορούμε να αναπροσαρμόσουμε την αρχικά εκτιμηθείσα αξία στα υπό ανέγερση γιατί τότε τινάζονται στον αέρα όλα ακόμα και το επιτόκιο!) και γιατί βαρέθηκα να τσακώνομαι ή να παζαρεύω με τον κόσμο που ζητάει όσο γίνεται περισσότερα χωρίς να προχωρούν ανάλογα οι εργασίες. Αποφάσισα όμως να κάνω υπομονή γιατί θεωρώ ότι αναγκαστικά θα γυρίσει το πράγμα. Αν δε γυρίσει δεν έχουν μέλλον οι περισσότερες τράπεζες στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση. Μια και ξεκίνησαν οι πρώτες μου εκτιμήσεις (βρήκα και γω εποχή να γίνω εκτιμητής :( ) σε περίπτωση πχ. ενός κλειστού ημιυπαίθριου πώς το αντιμετωπίζετε? Συνυπολογίζεται στην αγοραία αξία και αν ναι με τι ποσοστό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.