Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όταν κόβεις τιμολόγιο στην τράπεζα, κανονικά πρέπει να γράφεις πάνω την παρακράτηση και το πληρωτέο.

 

Δηλαδή, όταν έχεις να κόψεις αμοιβή 100 ευρώ, γράφεις την αιτιολογία, δεξιά 100,00, αξία 100,00, ΦΠΑ 23,00, ολικό 123,00.

 

Στο χώρο της αιτιολογίας γράφεις επίσης: Παρακράτηση φόρου 20% = 20€, πληρωτεό: 103€

 

Στο έκανα και σε παράδειγμα στην εικόνα.

 

15qevwi.jpg

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Προσωπικά όταν κάνω εκτιμήσεις λέω "βρείτε μηχανολόγο" αν θέλετε σωστή δουλειά. Δεν είναι δυνατόν να κρίνω τον η/μ τη στιγμή που απ'όσο έχω διαβάσει αναλόγως τον εξοπλισμό, τη χρήση υπολογίζονται διαφορετικά. 

 

Με τη σειρά μου ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μου έτυχε εκτίμηση επιχείρηση με συσταση οριζόντιας. Έκανα μέθοδο συγκριτικών και εισοδήματος, και για να βγει η αξία πυρασφάλειας και μέθοδο αποσβ.κόστους αντικατάστασης. Μου ζήτησαν όμως να συμπεριλάβω και την αξία γης στο ποσοστό που αναλογεί με τα χιλιοστά...Αυτό δε το είχα ξανακούσει για οριζόντιες. Από πότε γίνεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν κάνω εκτιμήσεις λέω "βρείτε μηχανολόγο" αν θέλετε σωστή δουλειά. Δεν είναι δυνατόν να κρίνω τον η/μ τη στιγμή που απ'όσο έχω διαβάσει αναλόγως τον εξοπλισμό, τη χρήση υπολογίζονται διαφορετικά. 

 

Με τη σειρά μου ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μου έτυχε εκτίμηση επιχείρηση με συσταση οριζόντιας. Έκανα μέθοδο συγκριτικών και εισοδήματος, και για να βγει η αξία πυρασφάλειας και μέθοδο αποσβ.κόστους αντικατάστασης. Μου ζήτησαν όμως να συμπεριλάβω και την αξία γης στο ποσοστό που αναλογεί με τα χιλιοστά...Αυτό δε το είχα ξανακούσει για οριζόντιες. Από πότε γίνεται αυτο;

 

H  εθνική ανέκαθεν το ζητούσε.

Απλα αφαιρώ απ την αξία της οριζόντιας, την υλική αξία.  Λογικά αφού έκανες και τη μέθοδο αποσβ. κόστους προκύπτει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.