Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ilia

Θέλει λίγο περισσότερο προσοχή η μονοκατοικία από το διαμέρισμα.

Τιμή μονάδος εμπορικότητας μπορείς να πάρεις τις τιμές μονάδος που πωλούν τα νέα διαμερίσματα στην περιοχή και με ίδια η ανάλογη εμπορικότητα, θα πρέπει όμως να προσθέσεις στην εμπορική αξία και μερικά πραγματάκια ακόμα.

Ενδεικτικά αναφέρω.

Υπόλοιπο αναξιοποίητο συντελεστή δόμησης αν υπάρχει από το οικόπεδο.

Αυτό έχει μια αξία που πρέπει να το προσθέσεις.

Βοηθητικοί plus χώρους που πιθανά έχει. Υπόγειο αποκλειστικά δικό του. (προσθέτεις και κατασκευαστική αξία αλλά και εμπορική)

Πιθανές αποθήκες ή βοηθητικά στον ακάλυπτο, θέσεις στάθμευσης κλπ

Ανάλογα δε με την περίπτωση και την θέση του ακίνητου η μονοκατοικία έχει μια επιπλέον εμπορικότητα από τα ένα κοινόχρηστο διαμέρισμα για τον απλούστατο λόγο ότι κάνεις κουμάντο με τον εαυτό σου και όχι με άλλους δέκα μαζί.

Αυτό που θα μπορούσε να επηρεάσει θετικά αλλά και αρνητικά, είναι αν η θέση της μονοκατοικίας είναι περιοχή που υπάρχει η ανάλογη ζήτηση ή όχι. Πχ Στην Κυψέλη η ζήτηση μονοκατοικίας είναι πιο σπάνιο φαινόμενο (αν έβρισκες) παρά στην Νέα Κηφισιά που είναι ζητούμενο.

Κι αυτό με βάση το οικονομικό στάτους των ενδιαφερόμενων διότι η μονοκατοικία έχει και ένα μεγαλύτερο κόστος συντήρησης από το ανάλογο σε μέγεθος διαμέρισμα.

Αυτά τα ενδεικτικά κι αν κατάλαβα καλά το ερώτημα σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Didonis. Δεν έχει καμία σχέση η εκτίμηση ενός διαμερίσματος με αυτήν αυτοτελούς κατοικίας. Είναι σημαντικά πιο περίπλοκη η 2η. Χρησιμοποιούμε για τη 2η, μεθόδους όπως της αντικατάστασης, κατασκευής και πώλησης της οικοδομής, αντιπαροχής κ.α. Το να ισχυριστείς ότι στην τάδε περιοχή, με τόση παλαιότητα και την ίδια ποιότητα κατασκευής, ένα διαμέρισμα εκτιμάται στα 3.000 ευρώ/τ.μ. άρα 3.000Χ120=360.000Ε εμπορική αξία και το ίδιο να κάνεις και για ίδια αυτόνομη κατοικία 120 τ.μ. στην ίδια περιοχή, είναι βέβαιο ότι θα οδηγήσει σε έως και συγκλονιστικό λάθος στο αποτέλεσμα. Στη 2η περίπτωση, ενδέχεται και μόνο η αξία του αναλογούντως οικοπέδου μόνο (ολόκληρου δηλαδή αφού είναι αυτόνομη η κατοικία), να είναι σημαντικά μεγαλύτερη ...από την αξία του διαμερίσματος της 1ης! Για αυτό ακριβώς και φυσικά έχει νόημα ο υπολογισμός της αξίας του οικοπέδου ξεχωριστά (και τον κάνουμε πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και άλλη μια μέθοδο τουλάχιστον, αν όχι για να βγάλεις μέσο όρο, τουλάχιστον για έλεγχο. Οι καιροί είναι "πονηροί" και η δουλειά των εκτιμητών έχει δυσκολέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω λίγο τους άλλους εκτιμητές της Εθνικής πως πάνε από δουλειές; Γιατί εγώ το τελευταίο τρίμηνο έχω πάρει μια υπόθεση.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους εκτιμητές της ΕΤΕ.

Έχω μία εκτίμηση νεόδμητου με κλειστό ημιυπαίθριο 21τ.μ. Ο εργολάβος τους έχει κάνει την αίτηση (έχω και αντίγραφο) στην πολεοδομία για τακτοποίηση και πλήρωσαν τα παράβολα κτλ αλλά τους είπε ότι θα πληρώσει το υπόλοιπο αφού κλείσουν την συμφωνία και πριν γίνουν τα συμβόλαια – βέβαια κοντός ψαλμός αλληλούια, γιατί φτάνει ο Οκτώβρης.

Σύμφωνα με την τράπεζα αυτά τα εμβαδά τα λαμβάνουμε υπόψη κατά 90% αν έχει γίνει περαίωση……..

Το θέμα είναι ότι προκύπτει διαφορά 30.000 περίπου και είναι κρίμα να το χάσουν οι άνθρωποι από την στιγμή που θα γίνει σίγουρα περαίωση.

Θέλω την γνώμη σας αν πιστεύετε ότι πρέπει να το λάβω υπόψη ή όχι.:confused:

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. και για απάντηση στον nulex, είχαν να μου δώσουν σχεδόν 4 μήνες υπόθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.