Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

..ακολουθώντας άκριτα ουρανοκατέβατους "κανόνες" και "ρετσέτες" εμπνευσμένα από άσχετους, υποτιμάμε τους εαυτούς μας. Και δε νομίζω ότι για τα 50 ευρώ της Εθνικής ή τα 75 της Αγροτικής υπάρχει κανένα "δέλεαρ" στο να επιτρέπουμε να γίνεται κάτι τέτοιο.

Δραστηριοποιούμαι πολύ μικρό χρονικό διάστημα με τις εκτιμήσεις ακινήτων. Συμφωνώ με το σκεπτικό και τις εν γένει τοποθετήσεις του @tpanag και τέτοιο δείγμα γραφής θα πρέπει να δείχνουμε όλοι. Η χειραγώγηση από τις τράπεζες πάνω στις πλάτες μας, είναι ότι χειρότερο, αλλά και εξευτελιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ανέβασα στα downloads μία μελέτη του ΕΚΚΕ με τίτλο:

 

"Πολεοδομικός χώρος, κατοικία και τιμές στην Αθήνα (1984-2004)"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

κι όμως, παρότι πριν βγει ο νόμος για την ρύθμιση των ημιυπαιθριων, οι ημιυπαιθριοι συνεκτιμούνταν (με μειωτικό συντελεστή) στην εμπορική αξία του ακινήτου, τώρα πια όσα ακίνητα έχουν ενταχτεί στην διαδικασία νομιμοποιήσεις και δεν έχουν εξοφλήσει το συνολικό ποσό η εμπορική αξία του ημιυπαιθριοι λογίζεται για τις εκτιμήσεις των τραπεζών ως μηδενική.

 

Είναι μια διατραπεζική συμφωνία αυτό και όχι μεμονωμένη κίνηση.

 

 

Να επανέλθω στο θέμα καθώς το αντιμετώπισα την προηγούμενη εβδομάδα με επανεκτίμηση που μου ανατέθηκε από την ΑΤΕ. Τους έβαλα να ρωτήσουν την αρμόδια διεύθυνση επί του συγκεκριμένου. Η απάντηση ήταν "τίποτα δεν έχει αλλάξει, δεν υπάρχει καμία διαταγή, δεν ζητάμε τίποτα επιπλέον. Πείτε στον εκτιμητή να υπολογίσει με το 50% όπως ίσχυε". Μου είπαν επίσης να ρωτήσω τον πελάτη αν έχει ρυθμίσει με τον 3843 και σε περίπτωση θετικής απάντησης μόνο (χωρίς να μου δείξει τίποτα) να το αναφέρω στις παρατηρήσεις ως "μπόνους" (αν θέλω να δικαιολογήσω επιπλέον αξία δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε άλλες τράπεζες υπάρχει οδηγία, να υπολογίζονται μόνο οι νόμιμοι από την άδεια χώροι, ενώ οι χώροι που έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία του 3843 να υπολογίζονται στο 90% της αξίας τους. Σε κάθε άλλη περίπτωση δε θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Φαίνεται ότι κάθε τράπεζα το αντιμετωπίζει διαφορετικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως αυτό ισχύει . Και να προσθέσω πως τις επαναστάσεις τις κάνουμε εκεί που η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μας ή και εκεί που έχουμε δίκιο . Από τη στιγμή που ο χώρος δεν έχει περαιωθεί , σωστά και δεν υπολογίζεται όπως δεν μπορεί να γίνει πια και οποιαδήποτε συμβολαιογραφική πράξη .

Link to comment
Share on other sites

adadim ανέφερα υπεύθυνα πληροφορία από την τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι (ΑΤΕBank). Δε νομίζω ότι υπάρχουν οι "επαναστάσεις" που βλέπεις. Καλό θα ήταν να αναφέρεις από ποιά τράπεζα πήρες εντολή για αυτό που υποστηρίζεις. Διακρίνω γενικά μια δυστοκία στο να λέτε οι περισσότεροι ποιάς τράπεζας είστε συνεργάτες και δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

 

Το να μην αλλάξει τίποτα ως προς το ποσοστό συνυπολογισμού του κλεισμένου ημιυπαίθριου είναι η σωστή και λογική αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου. Δεν τον ήξεραν και από χθες το Ν. 3843 για να ζητάνε περαίωση τώρα! Όσο δε για το ότι δε μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη αν δεν είναι τακτοποιημένος ο ημιυπαίθριος, αυτό το γεγονός δεν "θεραπεύεται" με το να μηδενίζουμε την αξία του ημιυπαίθριου η οποία εκ των πραγμάτων δεν είναι μηδενική. Ούτως ή άλλως το μικρότερης πλέον αξίας ακίνητο, και πάλι δεν μεταβιβάζεται γιατί δεν παίρνει βεβαίωση, άρα δεν έχει νόημα να γίνει καν εκτίμηση εφόσον δε θα μπορέσει να υποθηκευθεί ποτέ (ζητούν βεβαίωση έτσι δεν είναι; ).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ για το τι ισχύει για Εμπορική και Εθνική . Με Αγροτική δεν ξέρω τι παίζει και δεν ήθελα ποτέ να συνεργαστώ μαζί τους λόγω του υπερβολικά μικρού ποσού που έδιναν στους εκτιμητές τους .

Δεν διαφωνώ πως έχει υλική αξία αλλά δεν σημαίνει πως θα έχει και εμπορική αξία . Το ίδιο ίσχυε και για τελείως αυθαίρετα κτίρια . Υλική μπορεί να δίναμε αλλά εμπορική όχι .

Link to comment
Share on other sites

Το ποιά είναι η εμπορική αξία του συγκεκριμένου χώρου, έχει άμεση εξάρτηση από το κόστος αποκατάστασης του προβλήματος που δημιουργεί η αυθαιρεσία του όπως έχω υποστηρίξει και παλιότερα. Το να μπαίνουν "ταρίφες" 50%, 90% 0% είναι σε κάθε περίπτωση λάθος. Τέλος πάντων. Μια και το έφερε η κουβέντα τι αμοιβές σας δίνουν ΕΤΕ και Εμπορική; Αν θυμάμαι καλά η Εμπορική έδινε 100€ σταθερά ανεξαρτήτως αξίας και η Εθνική κάπου στα 50-60 μόνο. Η ΑΤΕ έχει κλιμακούμενη αμοιβή ανάλογα την εμπορική αξία που βγαίνει και το είδος του ακινήτου με ελάχιστο τα 75€ και μέγιστο τα 180€.

Link to comment
Share on other sites

Για την πλειοψηφία των ακινήτων και των εκτιμήσεων :

Eμπορική : 120€ για νέα εκτίμηση , 80€ για επανεκτίμηση , 50€ για πρόοδο .

Εθνική :100€ για εκτίμηση και 75€ για πρόοδο .

Για μεγαλύτερες αξίες και επαγγελματικά ακίνητα ισχύουν μεγαλύτερες αμοιβές .

Από ό,τι θυμάμαι η Αγροτική ήταν όταν είχα πριν πολλά χρόνια ξεκινήσει γύρω στα 70€ η εκτίμηση και κανά 20άρι οι πρόοδοι . Τώρα ανέβηκαν λίγο ε?

Link to comment
Share on other sites

0,4/1000 στην εμπορική που υπολογίζουμε, με ελάχιστο τα 75€ και μέγιστο τα 120€ για οριζόντιες ιδιοκτησίες (για αυτοτελείς και οικόπεδα μέγιστο είναι τα 180€ και 150€) από το 2005 που είμαι συνεργάτης τους. Οι πρόοδοι είναι ξεφτιλισμένες (35€ και αυτές από το 2005 χωρίς καμία αλλαγή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.