Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ασχολούμαι κι εγώ λίγο καιρό με τις εκτιμήσεις. ποιά είναι η σχέση εργασίας μηχανικού-εκτιμητή με τις τράπεζες? δουλεύουν μόνιμα στην τράπεζα μηχανικοί με σταθερό μισθό?

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι ποτέ, εξαιρετικά σπάνια. Σχέση εξωτερικού συνεργάτη είναι στη συνήθη περίπτωση. Με "προσχώρηση σε σύμβαση" όπως λέγεται αυτό που υπογράφουμε (έχει τους όρους της τράπεζας δηλαδή και όχι και τους δικούς μας).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Απ' ότι διαβάζω στα ποστς τα σχόλια δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά σχετικά με τα χρήματα που μπορεί να βγάλει κανείς από τη δουλειά.

Δλδ, αν κάποιος 'χριστεί' όπως λέει κάποιος παραπάνω εξωτερικός συνεργάτης μιας τράπεζας μαζί με άλλους 50, σε ποιόν θα ανατίθεται η δουλειά? η εντολή έρχεται στον καθένα ξεχωριστά με e-mail? βοηθήστε με λίγο να καταλάβω πως λειτουργεί αυτό το σύστημα... :???: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Απ' ότι διαβάζω στα ποστς τα σχόλια δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά σχετικά με τα χρήματα που μπορεί να βγάλει κανείς από τη δουλειά.

 

Αυτή την περιόδο που διανύουμε; Πλάκα κάνεις έτσι; Ούτε τις βενζίνες και το χρόνο που έφαγα (και θα φάω και αύριο) για να πάω να τους δώσω τις ΑΠΥ για τις 4-5 εκτιμήσεις που έκανα φέτος δε θα βγάλω... Εδώ τις "χρυσές" εποχές 2006-2007 που έβγαινα τα δάνεια του σκοτωμού, ίσα που έβγαινε ένα "χαρτζηλίκι" αν βάλεις κάτω τα έξοδα. Και είμασταν και πολύ λιγότεροι τότε οι εκτιμητές...

 

Κάτι άλλο για όποιον ξέρει: μου είπαν σήμερα από την ΑΤΕ (αφού τους ρώτησα εγώ προφανώς γιατί αν περίμενα να με ενημερώσουν αυτοί...), ότι έλαβαν κάποια εγκύκλιο σχετικά με τα συμφωνητικά των μηχανικών κάπου τον Οκτώβρη του 2011. Επειδή γινόταν σκοτωμός με τα γ@μ*σήματα των τελών και η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου, ήταν αδύνατο να βρουν τη διαταγή και να μου πουν λεπτομέρειες. Θα μάθω αύριο μάλλον αλλά ξέρει κανείς τίποτα ήδη;

Link to comment
Share on other sites

εγώ βασικά συνεργάζομαι με μια εταιρεία που κάνει εκτιμήσεις και η οποία έχει συνάψει συνεργασία με πολλές από τις τράπεζες οπότε έχει αρκετα ακίνητα προς εκτίμηση. ο διευθύνων είναι πιστοποιημένος εκτιμητής από RICS που ζητάνε τώρα οι περισσότερες τράπεζες. δεν ξέρω, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς με το αντικείμενο? (από κάθε πλευρά)...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε εκτίμηση διαμερίσματος με οριζόντιο δεν υπάρχει οικοδομική άδεια διότι είναι υφιστάμενο προ του '55. πως προχωρ'αμε στην εκτίμηση. δηλώνεται ταύτιση οικοπέδου και κτίσματος εφόσον δεν υπάρχουν σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ένα τοπογραφικό διάγραμμα και σχέδια αποτύπωσης του διαμερίσματος θα πρέπει να σου τα δώσουν κι ας είναι προ του '55, αλλιώς πώς θα κάνεις την ταύτιση; Αν δεν σου τα έχουν δώσει να τα ζητήσεις και να τα αντιπαραβάλλεις με, ότι αναγράφεται στους τίτλους ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αφορά εκτίμηση ακινήτου για τράπεζα. Στη φόρμα που δίνουν - τουλάχιστον στη συγκεκριμένη που συνεργάζομαι - σου δίνουν επιλογή αν υπάρχει ταύτιση και είναι ρίσκο της τράπεζας αν θα δώσει δάνειο εφόσον δεν υπάρχουν σχέδια που να το πιστοποιούν. Παρ'όλα αυτά όμως πάντα υπάρχει συμβόλαιο που περιγράφει την ιδιοκτησία και έτσι σημειώνεις ότι υπάρχει τάυτιση τίτλων βάση συμβολαίου......αν υπάρχει. Πάντως αν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης από εσένα θα πρέπει να ρίξεις την αξία του γιατί κανείς δε θέλει ένα ακίνητο χωρίς χαρτιά που να το διασφαλίζουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι για τράπεζα. τα δικαιολογητικά που προσκομίστηκαν ήταν ένα σχέδιο αποτύπωσης (χωρίς να φαίνεται το όνομα μηχανικού), οριζόντιος και γονική παροχή. τουλάχιστον για το οικόπεδο δήλωσα αδυναμία ταύτισης εφόσον δεν υπάρχει κανένα τοπογραφικό. θα ήταν σωστό να βασιστούμε στην περιγραφή των συμβολαίων και να δηλώσουμε ταύτιση, αναφέροντάς το σαν διευκρίνηση?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.