Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

καθότι όλα αυτά έχουν μια προθεσμία υλοποίησης και κατόπιν χρειάζονται ανανέωση ή και νέα μελέτη ενδεχομένως (π.χ. αλλαγή κυκλοφοριακών συνθηκών μετά από 3 χρόνια)...απο την άλλη καταλαβαίνω τα λεγόμενα του ΚΑΝΑ και ότι θα ήταν άδικο π.χ. να εκτιμηθεί ένα όμορο οικόπεδο χωρίς άδεια και σχετικές εγκρίσεις σε χαμηλότερη αξία...

 

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να σε απασχολεί η "προθεσμία υλοποίησης". Εσύ εξετάζεις την αξία του ακινήτου σήμερα. Και σήμερα είναι σε ισχύ οι άδειες/εγκρίσεις. Και σήμερα ασφαλώς το συγκεκριμένο ακίνητο έχει μεγαλύτερη αξία από το (υποτιθέμενο) όμοιο κατά τα άλλα διπλανό του. "Αύριο" δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει έτσι κι αλλιώς. Μπορεί να πουλιούνται οικόπεδα για έναν τενεκέ λάδι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

περίπτωση: άδεια με τίτλο "βιοτεχνικό κτήριο παρασκευής πυσωσβεστικών ειδών". πραγματική χρήση κατά την αυτοψία: "χώρος έκθεσης και πώλησης υδραυλικών προιόντων". δεν αποτελεί αυτό κίνδυνο και χρίζει τροποποίησης σχεδίων/αδείας?...τί λέτε??

γενικά βέβαια παρατηρούνται συχνά αυτές οι ασυμφωνίες ειδικά σε βιοτεχνικά που λειτπυργούν ως κατάστημα και θα χαρακτήριζα τον κίνδυνο μέσο....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς , αφού το ένα είναι βιοτεχνία και το άλλο εμπορικό κατάστημα . Είναι βέβαια ευμενέστερη χρήση αλλά δεν ξέρω εκτιμητικά τι θα θεωρήσεις .

Αν ο χώρος έχει και εμπορική αξία προφανώς είναι καλύτερο γιά την τράπεζα .

Link to comment
Share on other sites

εκτιμητικά πήγα σε αυτή την περίπτωση βάσει αδείας, δηλαδή βιοτεχνικό.

στην αντίθετη περίπτωση που η χρήση της οικοδομική αδείας είναι "ευμενέστερη" μπορεί να πάω βάσει αυτής αλλά με ανάλογο σχολιασμό αξίας (επιφυλάξεις)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και ενδιαφέρομαι να γίνω εκτιμητής σε κάποια τράπεζα... Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Έχω ελπίδες για να συνεργαστώ με κάποια σαν νέος μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης χωρίς καθόλου εμπειρία πάνω στον τομέα παρά μόνο από δική μου ενασχόληση άνω στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα ότι η τράπεζα δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα ειδικά σαν νέος μηχανικός. από τους εκτιμητές (συνήθως μηχανικούς πε,τε ή του οικονομικού κλάδου) περιμένουν μια εμπεριστατωμένη έκθεση περιγραφής/ανάλυσης ακινήτου που καταλήγει σε υπολγισμό εμπορικής ξίας. συνεπώς αυτό απαιτεί μια εμπειρεία, όχι μόνο στην εκτίμηση αυτή καθαυτή, αλλά γενικά στο επάγγελμα του μηχανικού. χρειάζεται επίσης να αρχίσεις να αποκτάς μια αίσθηση της αγοράς στην περιοχή που ενδιαφέρεσαι να γίνεις εκτιμητής. προσωπικά θα σε συμβούλευα να μην ξεκινήσεις από αυτό σαν κύριο αντικείμενο ενασχόλησης αλλά να το κανεις παράλληλα (μέσω κάποιων συνεργασιών) με κάτι άλλο πιο κοντά στο πρακτικό κομμάτι της κατασκευής. π.χ. δικηγόροι, κτηματομεσίτες, ζητάνε ανα καιρούς εκτιμήσεις για ιδιώτες.

νομίζω ότι οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- οι εκτιμητές είναι εξωτερικοί συνεργάτες των τραπεζών και μόνο λίγοι εργάζονται ως θεωρούντες μηχανικοί των εκτιμήσεων (σαφώς μετά από αρκετή εμπειρεία στον τομέα). δεν ξέρω εάν και αυτοί είναι μόνιμοι υπάλληλοι των τραπεζών, μπορεί και όχι.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Από γωστή τράπεζα με κίτρινη μαρκίζα.....θέλει πολύ μέσο για να είσαι ακόμα και εξωτερικός συνεργάτης εκτιμητής. Και σε καμιά περίπτωση δεν προτιμούν νέους και άπειρους.....Το συζητούσα χτες με φίλο που δουλεύει εκεί (όχι μηχανικός).

Link to comment
Share on other sites

anavatis

 

Κανέναν που να απασχολείται μόνιμα ή να μπορεί να βιοποριστεί μόνο από εκτιμήσεις σε τράπεζες.

 

Αλλά δεν νομίζω πως ο νέος συνάδελφος μιλά για μόνιμη και αποκλειστική εργασία στον τομέα αυτόν.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.