Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

" Σύμφωνα με το Αρθ-11 του Ν-3209/03 ΦΕΚ-304/Α/24-12-03, το οποίο συμπληρώνη το Αρθ-21 παρ.5 του ΓΟΚ/85 αναφέρει: Στις περιπτώσεις που η οικοδομή έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν-3741/29 "Περί ιδιοκτησίας κατ' ορόφους", η απόφαση των συνιδιοκτητών για τροποποίηση του Κανονισμού και της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας, καθώς και για οποιεσδήποτε άλλες πράξεις που απαιτούνται, προκειμένου να εγκατασταθεί ανελκυστήρας ή και να εξασφαλιστεί γενικότερα η προσβασιμότητα ατόμων με αναπηρία (ατόμων με ειδικές ανάγκες ΑμΕΑ), κατά παρέκκλιση των διατάξεων του ΓΟΚ/85, όπως ισχύει σήμερα, λαμβάνεται με πλειοψηφία, που αντιστοιχεί στο 51% του συνόλου των ψήφων. Εφόσον κατά τη σχετική για τη λήψη της απόφασης συνέλευση των συνιδιοκτητών δεν υπάρξει απαρτία, η συνέλευση επαναλαμβάνεται την ίδια ημέρα και ώρα της επόμενης εβδομάδας, οπότε υπάρχει απαρτία ανεξαρτήτως των ψήφων, που εκπροσωπούν οι παριστάμενοι συνιδιοκτήτες, η δε απόφαση λαμβάνεται με απλή πλειοψηφία των παρόντων.

Σύμφωνα με την απόφαση του Εφετείου Αθηνών 9969/29-12-00 αναφέρει τα εξής για την Οριζόντια Ιδιοκτησία και την Κυριότητα. Επί οριζόντιας ιδιοκτησίας ιδρύεται κυρίως μεν χωριστή (διηρημένη) κυριότητα σε όροφο οικοδομής ή διαμέρισμα ορόφου, παρεπομένως δε και αναγκαστική συγκυριότητα, που αποκτάται αυτοδικαίως, κατ' ανάλογη μερίδα στα μέρη του όλου ακινήτου που χρησιμεύουν σε κοινή από όλους τους οροφοκτήτες χρήση, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται, κατά την ενδεικτική στις διατάξεις αυτές απαρίθμηση, το έδαφος, πάνω στο οποίο αναγέρθηκε ή πρόκειται να ανεγερθεί η οικοδομή που αποτελείται από οριζόντιες ιδιοκτησίες και οι αυλές. Ο προσδιορισμός των κοινόκτητων και κοινόχρηστων αυτών μερών γίνεται είτε με τη συστατική της οροφοκτησίας δικαιοπραξία, είτε και με ιδιαίτερες συμφωνίες μεταξύ όλων των οροφοκτητών, κατά τα Αρθ-4 παρ.1, Αρθ-5 και Αρθ-13 του Ν-3741/29. Αν δεν υπάρχει άλλη συμφωνία μεταξύ των συνιδιοκτητών για τα κοινόχρηστα πράγματα, κρατεί ο κανόνας ότι καθένας από αυτούς δικαιούται να κάνει απόλυτη χρήση των κοινών πραγμάτων, υπό τον όρο να μη βλάπτει τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών, ούτε να μεταβάλλει το συνήθη προορισμός τους. 'Αρα, δικαιούται ο συνιδιοκτήτης να ωφελείται, σύμφωνα μα το Αρθ-1000 του ΑΚ, από όλες τις χρησιμότητες που το πράγμα μπορεί να του παράσχει. "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο προς τα προαναφερθέντα, το οποίο όμως οι πιο έμπειροι ίσων να γνωρίζετε!σε οικόπεδο το οποίο είναι εν μέρει εντός οικισμού και εν μέρει εκτός σχεδίου πώς υπολογίζεται η ανικειμενική του αξία?υπολογίζω ξεχωριστά την αξία του εντός οικισμού και του εκτός με το εμβαδόν που τους αναλογεί και μετά τα προσθέτω?είναι σωστή συλλογιστική αυτή?αν έχει τύχει σε κάποιον ανάλογη περίπτωση θα εκτιμούσα μια γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι metropolis, τουλάχιστον εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω συνατήσει ποτέ πρόβλημα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις εάν χρησιμοποιείς πρόγραμμα για τον υπολογισμό αντικειμενικών αξιών (π.χ. το e-axies) είναι ότι για κάποιες περιοχές της Ελλάδας σου δίνει αντικειμενικές αξίες για τα εκτός σχεδίου, ενώ για τα εντός πρέπει να πάρεις στοιχεία από την τοπική εφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι χρειάζεται για να γίνει κάποιος συνεργάτης τράπεζας στις εκτιμήσεις ακινήτων? Εκτός βέβαια από μέσον....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μέσον χρειάζεσαι............μέσον!

 

Πολύ γερό πλέον να συμπληρώσω (για Αττική τουλάχιστον), γιατί η προσφορά (Μηχανικών) υπερκαλύπτει μάλλον τη ζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά που αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα ποιός τα καθορίζει ? Βάση ποιάς νομοθεσίας προκύπτουν ?

 

Τα χιλιοστά κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας καθορίζονται στο εργολαβικό συμφωνητικό και στον Κανονισμό της πολυκατοικίας, τα οποία αποτελούν συμβ/φικές πράξεις μεταξύ του ιδιοκτήτη και του εργολάβου.

 

Αντιστοιχούν στην αναλογία του εμβαδού κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας στο συνολικό εμβαδόν του οικοπέδου, μετά την αφαίρεση των κοινόχρηστων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συνάδελφοι ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα ευθύνης για τις εκτιμήσεις που δεν είδα κάτι σχετικό στα posts.

Έννοω την αλλαγή του ποσού εκτίμησης στα όρια του επιτρεπτού (και πόσο είναι αυτό για εσάς), την πιστοποίηση μη περαιωμένων εργασιών ζητήματα που είμαι σίγουρος έχουν ζητηθεί απο όλους τους εκτιμητές αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι υπόλοιποι ενδίδουν στις πιέσεις.

Τι γίνεται στο τέλος της ημέρας αν όλα έχουν πάει στραβά για τον δανειολήπτη και φτάνει η στιγμή των πλειστηριασμών.

Η εκτίμηση μας έχει κάποιο ρόλο στην διαδικασία. Θα μας ζητήσουν τα ρέστα αν έχουμε υπερεκτιμήσει κάτι κατά 20%??

Η λογική μου λέει πως η ευθύνη της υπογραφής μου με βαραίνει αλλά η καταραμένη κοινή πρακτική συναδέλφων υποδεικνύει το αντίθετο.

 

Απο σχετική εμπειρία, μπορώ να σου πω τα εξής:

Μου έχει τύχει πολλές φορές να "βάλλω" κάτι παραπάνω, αλλά πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια. Το 20% μου φαίνεται υπερβολικό. Όσο και να σε πιέζει ο δανειολήπτης (οι περισσότεροι πάντα ζητάνε να "κανουμε" ότι μπορούμε) εσύ πρέπει να σκεφτείς ότι η δικιά σου υπογραφή, όνομα, δουλειά παίζεται. Αν αυτός πάρει τα χρήματα και μετά όλα πάνε στραβά, χε...κε αν εσύ μετά φανείς άσχετος. Όλοι κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους και κανείς δε θα σε κλάψει. Συνήθως όμως, όταν μια υπόθεση φτάσει στον πλειστηριασμό, οι τράπεζες ζητάνε επανεκτίμηση απο άλλο μηχανικό (τουλάχιστον αυτή που συνεργάζομαι). Ακόμα και να σου πουν όμως κάτι, επειδή αυτές οι υποθέσεις παίρνουν καιρό, πάντα μπορείς να υποστηρίξεις ότι την τάδε χρονική περίοδο με τα τότε διαθέσιμα στοιχεία, η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΟΥ ήταν όπως ήταν. Αλλά καλό είναι να κάνεις σωστά τη δουλειά σου για να φτάσεις ποτέ σε αυτό το σημείο.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.