Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρωγμή σε οροφή διαμερίσματος


 
maestro

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, αν και εκτός του επιστημονικού μου αντικειμένου μου ζητήθηκε από φίλη αλλά και πελάτισσα να επισκεφτώ το διαμέρισμα της για τον έλεγχο μιας ρωγμής που έχει παρατηρηθεί σε ένα από τα δωμάτια. Φυσικά η επίσκεψη έγινε μαζί με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργάζομαι. Κατά την διάρκεια της αυτοψίας παρατηρήθηκε μια ρωγμή κατά μήκος όλης της οροφής του δωματίου με χείλη που προεξέχουν. Επίσης ανεβήκαμε και στο δώμα (σημειώνεται ότι το συγκεκριμένο διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο) κα διαπιστώσαμε ότι στο δώμα υπάρχει επίσης μια ρωγμή αλλά όχι ακριβώς πάνω από την ρωγμή που φαίνεται στο διαμέρισμα αλλά σε απόσταση περίπου 1,5 μέτρου. Ο συνεργάτης μου στην συζήτηση που κάναμε μου ανέφερε ότι το πιο πιθανό να υπάρχει ρωγμή στην πλάκα και για αυτό περνάει υγρασία. Για να είμαστε βέβαιοι πρέπει να σηκωθούν ορισμένες πλάκες του δώματος. Αλλά ήταν καθησυχαστικός καθως μου ανέφερε ότι γενικότερα αυτή η μικρή ρωγμή δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη όταν βρίσκετα στην πλάκα ( και η επισκευή της απαιτεί ενέσεις αλλά ίσως πρέπει να ανοιχτεί ακόμα περισσότερο για να έχει αποτέλεσμα. Η προτροπή του ήταν να αφεθεί για ένα χρονικό διάστημα υπό παρακολούθηση κα αναλόγως αν χρειαστεί να παρθούν τα ανάλογα μέτρα. Θα με ενδιέφερε και μια δική σας άποψη διότι η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος μου έχει απόλυτη εμπιστοσύνη και φυσικά αν είναι απαραίτητο δεν έχω πρόβλημα να της πω να απευθυνθεί για μια δεύτερη άποψη. Επισυνάπτω και ορισμένες φωτογραφίες μήπως και σας βοηθήσουν παραπάνω.

post-1600-131887260801_thumb.jpg

post-1600-13188726081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Τι ηλικιας ειναι το σπιτι..

2. Πες στο συναδελφο ΠΜ να ειναι λιγο προσεχτικος σε αυτα που λεει...

3. Η ρωγμη ειναι σε ολο το μηκος της διαστασης της πλακας??

4. Ποσο καιρο ειναι εκει η ρωγμη???

5. Γτ δεν βγαλλατε κανενα πλακακι??? Φοβηθηκατε μην τα χαλεσετε???

Link to comment
Share on other sites

maestro

 

πάρε ένα σφυράκι καλεμάκι και βγάλε τον σοβά να δούμε τί έχει απο κάτω γιατι μου φαίνεται στην διεύθυνση της διανομής. Πες τα ρε τερρυ

Link to comment
Share on other sites

Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο... Οι φωτό μας δείχνουν το φαινόμενο, αλλά είναι σα να πηγαίνεις στον γιατρό να σε ακροαστεί φορώντας και το παλτό!

Δυστυχώς για τον ιδιώτη ΠΑΝΤΑ χρειάζεται μια ψιλοεπέμβαση στο σημείο ώστε να υπάρχει ανίχνευση του αιτίου.

Link to comment
Share on other sites

Mε κάθε επιφύλαξη γτ δεν έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια την ρωγμή, θεωρώ πως κατά πασα πιθανότητα πρόκειται για ρωγμή εξαιτίας έντονων θερμοκρασιακών διαφορών της άνω με την κάτω επιφάνεια. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται στις οροφές των τελευταιών διαμερισμάτων κυρίως από αστοχία του οπλισμού διανομής. Βέβαια αν πρόκειται γι' αυτό, η ρωγμή δν θα εμφανίστηκε τώρα τελευταία, αλλά θα υπήρχε καιρό. Οι ερωτήσεις του τερυ είναι πολύ σημαντικές για το αν θα αποκλείσουν αυτό το ενδεχόμενο.

 

Τέλος, μια ρωγμά στην πλάκα σπάνια έως καθόλου μπορεί να αποβεί μοιραία για ένα σπίτι. Ωστόσο, θέλει παρακολούθηση και επιδιόρθωση για να αποφευχθούν προβλήματα υγρασίας

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ακριβως το ιδιο θεμα στο σπιτι μου...ειναι απο το γεγονος οτι η αποχετευση της ταρατσας ειναι βουλωμενη με αποτελεσμα το νερο που παραμενει σιγα σιγα να περασει απο τις πλακες και την μονωση...αρα επειγοντως καθαρισμα της αποχετευσης για αρχη...γιατι αν συνεχιστει θα μπει νερο αμεσα στο σπιτι...στατικο προβλημα δεν υπαρχει αλλα πρεπει να φτιαχτει καποια στιγμη αφου φυσικα καθαριστει η αποχετευση

Link to comment
Share on other sites

1) Αμεσα αποκάλυψη εσωτερικού σοβά και εξωτερικών πλακιδίων,

2) Βρες τα κατασκευαστικά σχέδια για έλεγχο διεύθυνσης οπλισμού της πλάκας,

3) Ελεγχο και διαπίστωση απο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 11 years later...

Παιδια έχω ένα φιλο σε παλιό σπίτι (δεκαετια 70 ή και λίγο πρίν). Είναι κάτω κατάστημα πάνω διαμέρισμα. Δεν έχει οροφη διαμερίσματος βαριά. Είναι με ελλενιτ. Υπάρχουν οι παρακάτω ρωγμές στο δάπεδο του διαμερίσματος. Απο την άλλη απο κάτω στο κατάστημα δεν φαίνεται (στέλνω και εκει 2 φώτο τόσο εκτεταμμένη ρωγμη). Εκ πρώτης όψεως ηθελε να του πώ την γενική αποψή μου απο τίς φώτο. Για το πόσο σοβαρό είναι. Το καλό είναι ότι δεν είναι ενα κτιριο με φορτία. Μπορεί να είναι μόνο πρόβλημα του μωσαικού λόγω μη υπαρξης αρμού? Και πώς επιλύεται ?

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-09-490.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-10-043.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-10-695.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-12-431.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-13-049.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-13-687.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-15-348.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-16-047.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_19-23-16-494.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-11_10-39-02-091.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-11_10-39-02-773.jpg

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.