Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


JTB

Recommended Posts

@JTB Μα φυσικά και έχει πολλά θέματα το Revit, και προς θεού δεν είπα ότι είναι λύση για διακόσμηση ή κάποια αναλυτικότερη αναπαράσταση. Άλλωστε το είπα ότι μεταφέρομαι σε rhino, διότι δουλεύω και grasshopper.
Θα συμφωνήσω ότι τα family είναι απλοϊκά, ωστόσο υπάρχουν εταιρείες που πλέον βγάζουν καλά και μπορείς να έχεις ένα πρότυπο αρχείο με όλα αυτά που χρησιμοποιείς. Όσο αφορά τα δέντρα, επιλέγω family με φωτογραφίες αντί για σχεδιασμένα 3d, τα οποία ναι μεν δεν αποδίδουν τέλειες σκιές αλλά δεν κολλάει το αρχείο και κάνω την δουλειά μου. Προφανώς δεν κάνει για εντυπωσιακό φωτορεαλισμό, αλλά για μία αδεια σε βγάζει ασπροπρόσωπο. Με μερικές επιλογές γίνονται ενδιαφέρουσες οι όψεις.  Από την προσωπική μου εμπειρία, το Revit με έχει βολέψει στην παραγωγή αδειών. 
Φυσικά για διακόσμηση και αναλυτικό design πρέπει να πας άλλο πρόγραμμα. Θεωρώ ότι ο καθένας καλό είναι να χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει και σε ευχαριστώ για τις προτάσεις που έκανες, σίγουρα θα τα τσεκάρω. 

Τέλος, θα αναφερθώ σε έναν πολύ σημαντικό παράγοντα. Αν ο πελάτης πληρώσει, θα του κάνω την αναλυτική διακόσμηση και θα αφιερώσω όλο μου το χρόνο για ενδιαφέρον 3d με αψεγάδιαστα render.
Αν όμως με πληρώνει απλά για να βγάλει την άδεια και να κάνει τη δουλειά του, συζητάμε στα ραντεβού βλέποντας το 3d του revit, και βγάζω μόνο ό,τι απαιτείται για την άδεια. Και το revit είναι ιδανικό για τις απαραίτητες αλλαγές στο σχέδιο μέχρι να καταλήξεις με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ σε όσα λες για το Revit... κι εγώ το Revit θεωρώ καλύτερο... απλά από όλη τη γκρίνια μου κράτα το ότι μιλάμε για το ακριβότερο όλων... και στην ουσία ΤΙΠΟΤΑ από όσα πληρώνω δεν είναι όπως πρέπει. 
Επειδή λοιπόν εγώ τα πλήρωνα όλα αυτά για κάμποσο καιρό νομίζω ότι δικαιούμαι να γκρινιάζω.

"Και το revit είναι ιδανικό για τις απαραίτητες αλλαγές στο σχέδιο μέχρι να καταλήξεις με τον πελάτη."
Ασφαλώς!


"ενδιαφέρον 3d με αψεγάδιαστα render." Μην πας στο άλλο άκρο... Την έχω πατήσει αρκετές φορές στο παρελθόν... Κανείς δεν θα εκτιμήσει τον χρόνο σου... Κάτι γρήγορο και κατανοητό φτάνει... Ούτε θα το πληρωθείς τόσο καλά το φωτορεαλιστικό.  Ειδικά στη χώρα του "Πατάς ένα κουμπί και γίνεται μόνο του" :)

(Προτείνω να δεις Twinmotion που είναι και σε προσφορά αν κάνεις κυρίως εξωτερικά. Είναι Real Time) 

Είχε το 2019 δωρεάν έκδοση το TwinMotion μέχρι να βγει το καινούριο... δες παράδειγμα Real time με έλεγχο περιβάλλοντος και καιρού

δυση.jpg

χιονια.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JTB said:

@JTB Μεγάλη κουβέντα το "Πατάς ένα κουμπί και γίνεται μόνο του" , πάει μετά το "Εσείς οι αρχιτέκτονες είστε μόνο για να ζωγραφίζετε". Ω ναι, το έχω ακούσει και αυτό.
Για την τιμή του Revit σαφώς μιλάμε για υπερβολικό ποσό. Στο γραφείο παίρναμε την ολοκληρωμένη σουίτα κάθε χρόνο. Τώρα που άλλαξαν την πολιτική τους, έχουμε μόνιμα τις τελευταίες εκδόσεις, και θα δούμε πότε και αν θα ξαναπάρουμε. Σίγουρα θα τσεκάρουμε και αυτά που πρότεινες.
Έχω ήδη κατεβάσει το Twinmotion και περιμένω καινούρια κάρτα γραφικών για να το χρησιμοποιήσω! Επίσης είναι πολύ ενδιαφέρον το D5, το οποίο βγήκε σχετικά πρόσφατα στην αγορά, ήταν καιρό σε beta. Είναι καλό και για εσωτερικά. Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα επανέλθω. Είχα κάνει στη σχολή ένα πρότζεκτ σε Unreal Engine, αλλά τώρα έχει εξελιχθεί πάρα πολύ το real time, κάθε χρόνο και καλύτερα.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, JTB said:

.....

Με την ευκαιρία στο BRICSCAD δείτε το BIM που είναι εντελώς σε περιβάλλον DWG... γιατί να μένουμε κολλημένοι; 

......

 

Ναι. Τσεκαρισμένο. Υπέροχο και πάει σφαίρα ..... (αλλά μέχρι κάποιο όριο στο μέγεθος του κτηρίου που κατά κανόνα στην Ελλάδα δεν το ξεπερνάμε)

----------

 

4 ώρες πριν, JTB said:

.....
(Προτείνω να δεις Twinmotion που είναι και σε προσφορά αν κάνεις κυρίως εξωτερικά. Είναι Real Time) 

Είχε το 2019 δωρεάν έκδοση το TwinMotion μέχρι να βγει το καινούριο... δες παράδειγμα Real time με έλεγχο περιβάλλοντος και καιρού

.......

Ενδιαφέρον .... τώρα είδα κάτι λίγα και μου θύμισε Λούμιον.... 

Αλλά κι αυτό δεν έχει πάντρεμα με γεωμετρία 3D από AutoCad...

(και αν πρόλαβες και κατέβασες την επίσημα φρεε έκδοση 2019 θα τα πούμε ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις άψογες επιδόσεις του TwinMotion με εισαγωγή κατευθείαν 3D μοντέλου.

Αν και μιλώ από την πλευρά ArchiCAD ...

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, kan62 said:

...

Αν και μιλώ από την πλευρά ArchiCAD ...

Παντρεμένα αγκαλίτσα είναι αν κατάλαβα καλά …. Και είναι και αμφίδρομες οι όποιες αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Από την παραγωγή του στερεού περνάς στην παρουσίαση. Δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις πίσω στο ArchiCAD από το TwinMotion, αν χρειαστεί αλλάζεις το μοντέλο και ξαναπάς στην παρουσίαση ...

Link to comment
Share on other sites

To ArchiCAD έχει το Cinerender... δηλαδή το Cinema4D που πάντα ήταν καλύτερος από το Revit και στην ουσία ζευγάρωνε με το C4D όπως το Revit me to MAX

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι... αν κάποιος το ξέρει...

22 ώρες πριν, Didonis said:

Ναι. Τσεκαρισμένο. Υπέροχο και πάει σφαίρα ..... (αλλά μέχρι κάποιο όριο στο μέγεθος του κτηρίου που κατά κανόνα στην Ελλάδα δεν το ξεπερνάμε)

 

Κώστα το έχεις δουλέψει;

Εγώ κατέβασα το trial αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα... Εχει όμως πολύ καλά tutorials και αν αφιερώσει χρόνο κανείς τα πρώτα βήματα γίνονται εύκολα.

Απλά εγώ ως μεγάλος άνθρωπος τώρα πια θέλω τον χρόνο μου... Φαντάζομαι νέος συνάδελφος και χωρίς να είναι κολλημένος στις συνήθειες του όπως εγώ θα τα πάει πολύ καλά... Θα το ξαναδοκιμάσω σίγουρα.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.