Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


JTB

Recommended Posts

36 λεπτά πριν, JTB said:

....

Κώστα το έχεις δουλέψει;

Εγώ κατέβασα το trial αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα... ...

αν ρωτάς για το BRICSCAD ... ναι

Και δεν χρειάζεσαι τουτόριαλ.... όλα AutoCad μα όλα.... με σημαντική διαφορά όμως ότι έχει και BIN (που δεν έχω κάνει χρήση ακόμα) ,,,,, και ακόμα πιο σημαντική η τιμή του σε σχέση με το AutoCad.... σε συνδυασμό ότι έχει και πολλές εφαρμογές τρίτων και ότι έχει και βέρσιον Linux νομίζω πως κατά κει πάει το μέλλον ..... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το ΒΙΜ εννοώ αν έχεις δουλέψει... το απλό είναι πράγματι κλώνος του Acad...
Το ΒΙΜ κομμάτι όμως είναι εντελώς διαφορετικό από το Revit και θέλω χρόνο να το συνηθίσω...

Εγώ πολύ πρόσφατα αγόρασα το ProgeCAD 2021 με κόστος to 1/8 του Αcad και perpetual licence και έχει πολλά καλούδια όπως βιβλιοθήκες, pdf-> dwg και ένα απλοϊκό αλλά αρκετό για κάποιους plugin για αρχιτεκτονικά.
Μάλιστα ανακάλυψα ότι δεν είναι το φτηνότερο... 

Αλλά είναι όπως και να το κάνουμε πλέον κρίμα να μπορούμε με ελάχιστα χρήματα να είμαστε κύριοι και να μη θέλουμε.

Γενικά πάντως για το ΒΙΜ  βγαίνουν πολλά ικανά προγράμματα αλλά αν είσαι σαν κι εμένα που σχεδιάζεις για άλλους και που εμπλέκονται 2-3 μηχανικοί σε κάθε μελέτη δεν αποτελούν εύκολα επιλογή.

Οσο για το LINUX που αναφέρεις... μακάρι! Μακάρι να μπορούσα να το γύριζα όλο το γραφείο σε LINUX αν και έχω αγορασμένα Win10... 

 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα την εκπαίδευση του revit architecture και περιμένω να κάνω και το MEP. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι είναι ένα πανάκριβο προιόν.

Χρήστης του AutoCAD LT με συνδρομή ετήσια θεωρώ ότι οι τιμή του Revit είναι απαγορευτική προς το παρόν.

Μάλιστα κατέβασα μόλις και το BricsCAD μιας και τον 02/2021 πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω στο AutoCAD ή θα πάω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτό για να καταλάβω...  

Είσαι Μηχανολόγος... άρα γιατί έκανες Revit Arch εκπαίδευση; Φαντάζομαι για γενικές γνώσεις του Revit. Το ΜΕΡ κομμάτι βέβαια είναι πλέον μέσα στο REVIT οπότε μιλάμε για ένα προϊόν.
Αυτό σημαίνει - υποθέτω - ότι έχεις συνεργάτη που δουλεύει σε Revit τα αρχιτεκτονικά και στα στέλνει σε Revit... Αν όχι, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω προς τί η επένδυση χρόνου και χρήματος στο Revit. 

Σαφώς είναι απαγορευτικό το να έχει κανείς το Revit με εξαίρεση ελάχιστες εταιρίες στη χώρα...

Οσο για το AutoCAD και το BricsCAD προφανώς να προτιμήσεις το δεύτερο... αλλά αν τελικά καταλήξεις σε και μείνεις κλασσικά σε 2D δες και ακόμη φτηνότερα που υπάρχουν. (το 1/3 της τιμής με μόνιμη άδεια)

 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα το Arch γιατί όπως λες κι εσύ είναι ενιαίο το πρόγραμμα. Πως θα μπορούσα να κάνω το MEP αν Σαφώς και δεν πρόκειται να κάνω Αρχιτεκτονικά σχέδια. Θα μπορούσα όμως αν είχα αρχιτεκτονικά σε CAD να τα κάνω πρόχειρα σε Revit ώστε να περάσω μετά τα δικά μου, αναφέρομαι σε απλές σχετικά κατασκευές.

Το Brics πάντως πάνω κάτω ίδια τιμή με το AutoCAD, το έχει η Autodesk σε προσφορά αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, alej said:

Το Brics πάντως πάνω κάτω ίδια τιμή με το AutoCAD, το έχει η Autodesk σε προσφορά αυτές τις μέρες.

Πως είναι ίδια τιμή;

το Autocad έχει 1500$ περίπου η ετήσια συνδρομή και το Bricscad (έκδοση pro) 960$ η μόνιμη άδεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με mikegad,δοκιμασα πάρα πολλά προγράμματα,αλλα αν θελει κανείς να έχει τις ευκολίες του autocad,κατα την γνώμη μου είτε zwcad είτε bricscad....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Το ZWCad ειναι ιδιο με το autocad. Το δουλευω και απορω πως δεν εχουν πεσει μηνυσεις τοσα χρονια απο πλευρας Autodesk...!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τη μηχανή του intellicad χρησιμοποιούν και υπάρχουν και αρκετά φθηνότερες περιπτώσεις όπως το Progecad που αναφέρθηκε παραπάνω.

Καλό θα ήταν βέβαια να ανοιχτεί άλλο θέμα με φθηνά εναλλακτικά cad προγράμματα μιας και έχει ενδιαφέρον η συζήτηση, αλλά ξεφεύγει από το παρόν

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, koulosb said:

Το ZWCad ειναι ιδιο με το autocad. Το δουλευω και απορω πως δεν εχουν πεσει μηνυσεις τοσα χρονια απο πλευρας Autodesk...!!!

Δεν τις έχει αποφύγει,αποσο ξερω,αλλά εχει προχωρήσει με δικές του ρουτίνες.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.