Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν ειναι η δουλεια σου το 3d και ο φωτορεαλισμος, δεν εχεις κανενα λογο να πας σε 3dsmax.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Προσωπικα εχω καταληξει σε Sketchup & V-ray για φωτορεαλισμο.

Ευκολο και γρηγορο στησιμο του μοντελου ειναι το κατεξοχην πλεονεκτημα του προγραμματος.

Απαραιτητα ξαναλεω ειναι και τα plugins...τα οποια ειναι free (τα βασικα τουλαχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτατο και πολύ καλό αποτέλεσμα, ακόμη και με το απλοϊκότατο και δωρεάν plugin visualizer http://www.michanikos.gr/topic/19272-Φωτορεαλισμός/?p=824057

 

Τελευταία σαν workflow για αρχιτεκτονικά στήνω το 3D στο Sketchup και βγάζω τα σχέδια στο Layout. Έτσι για αλλαγή :D

 

layout.jpg

 

To Revit και γενικά αυτού του τύπου (Archicad κλπ) τα θεωρώ λίγο υπερβολή για μικρής κλίμακας έργα, εμβαθύνουν πολύ σε αχρείαστο βαθμό. Με το Revit ο βασικός λόγος που ασχολήθηκα είναι να πειραματιστώ βασικά σε κατασκευή με μεταλλικό φορέα, για να δω τη συνεργασία του με Robot και Advance Steel. Πχ στήνεις το αρχιτεκτονικό, το στέλνεις στο Robot να στο λύσει και το επιστρέφεις στο αρχιτεκτονικό σου με τις αλλαγμένες διατομές και βλέπεις κατευθείαν αν έχεις κάποιο conflict με το αρχιτεκτονικό σου και κάνεις τις απαιτούμενες αλλαγές. Και μετά στο Advance Steel για detailing και παραγωγή σχεδίων. Και για μπετά δουλεύει, αλλά το robot όπως και όλα τα ξένα στατικά είναι λίγο πονοκέφαλος και οι περισσότεροι καταφεύγουμε σε κάποιο ελληνικό στατικό πακέτο, οπότε δεν έχεις τη συνεργασία προγραμμάτων.

Edited by Jonous
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλεονεκτημα των ΒΙΜ προγραμματων (Archicad που το δουλευα και το ξερω και φανταζομαι και το Revit) ειναι οτι κανεις πολυ ευκολα τις αλλαγες στο 3D μοντελο.

Στο Sketchup για να αλλαξεις την διασταση σ ενα παραθυρο φερ ειπειν, ή να μετακινησεις ενα τοιχο, ειναι πιο πολυπλοκη διαδικασια απ οτι στο Archicad ή στο Revit.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι μηχ. μηχανικός και σκέφτομαι να ξεκινήσω το revit mep. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Για μάθω το MEP πρέπει να ξέρω architecture σωστά? 

Κάνει προμετρήσεις υλικών και μηχανημάτων? 

Έχει σχέση με το autocad ΜΕP?

Χρόνος εκμάθησης? (Για νορμαλ χρήση αρχικά) 

Ελπίζω από το νέο έτος να μπώ δυναμικά στη συζήτηση, με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι μηχ. μηχανικός και σκέφτομαι να ξεκινήσω το revit mep. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Για μάθω το MEP πρέπει να ξέρω architecture σωστά? 

Κάνει προμετρήσεις υλικών και μηχανημάτων? 

Έχει σχέση με το autocad ΜΕP?

Χρόνος εκμάθησης? (Για νορμαλ χρήση αρχικά) 

Ελπίζω από το νέο έτος να μπώ δυναμικά στη συζήτηση, με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Πολλοί υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται να γνωρίζεις το architecture. 

Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να κατανοήσεις την λογική του Revit (και γενικότερα των ΒΙΜ προγραμμάτων) και να αποκτήσεις μια εξοικείωση με τα families, τις παραμέτρους κτλ. Για αυτό είναι καλό να έχεις μια καλή γνώση από το αρχιτεκτονικό. Στη συνέχεια το MEP θα είναι μια πολύ πιο εύκολη υπόθεση. 

Ο χρόνος εκμάθησης είναι κάτι σχετικό. Στα περισσότερα φροντιστήρια θα βρεις σεμινάρια με 40 - 50 ώρες για το basic επίπεδο. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου πόσο θα το εξελίξεις.

Εύχομαι να μπεις δυναμικά, να γίνουμε πολλοί, μπας και διαδοθεί το BIM στη δουλειά μας και ξεφύγω από τη μίζερη 4Μ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και χωρίς φροντιστήριο μαθαίνεις. Υπάρχει πολύ υλικό, ειδικά αν βρεις από site που βγάζουν tutorials για software, τύπου Lynda, Plurasight με 2-3 καλά παραδείγματα-εφαρμογές μπαίνεις σε καλό βάθος. Βέβαια σίγουρα μετά θέλει εξέλιξη όπως λέει και ο TomA.

 

Εύχομαι να μπεις δυναμικά, να γίνουμε πολλοί, μπας και διαδοθεί το BIM στη δουλειά μας και ξεφύγω από τη μίζερη 4Μ

 

Συμφωνώ στο να γίνουμε πολλοί, γενικά δεν πολυδουλεύεται μάλλον από τους συναδέλφους. Aυτές τις μέρες μπήκα στην ομάδα της beta έκδοσης του 2018 με τις νέες συνδέσεις στα μεταλλικά. Οι άνθρωποι έχουν φτάσει τις 140 περίπου συνδέσεις. Πλέον κάνεις detailing μέσα στο Revit, ειδικά για μικρά έργα το ASD πακέτο τους είναι πλέον περιττό. Ίσως σταδιακά το καταργήσουν και κάνουν μια all-in-one σουίτα τούμπανο.

 

Επίσης και άλλα πακέτα πχ Navisworks https://www.youtube.com/watch?v=V4YQQtzbgaU προλαβαίνουν πολλά conflicts μηχανολογικών με τον κύριο φορέα. Αλλά το revit πιστεύω αρκεί, το ιδανικό είναι Μηχανολόγος-Αρχιτέκτονας-Πολιτικός να το δουλεύουν ταυτόχρονα στο ίδιο έργο, εκεί θα φανεί η διαφορά. Αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό πιστεύω δουλεύει ακόμα 2D. 

 

 

post-6951-0-30703400-1484946553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το revti structure είναι καθαρά στατικό; Δηλαδή μπορεί να κάνει στατικά σε μία κατοικία έτοιμα για άδεια; Όπως ένα στατικό πρόγραμμα;

Ασχολούμαι μόνος εδώ και καιρό με διάφορα βίντεο απο youtube και ότι μπορώ γενικά να βρώ όταν έχω χρόνο αλλά είναι δύσκολα έτσι, με ενδιαφέρει να ξεκινήσω το REVIT αλλά επειδή είμαι απο Φλώρινα και δεν παίζει να βρώ κάπου εδώ να κάνω μαθήματα ξέρετε κάποιον που να κάνει μέσω skype? Η ακόμα αν υπάρχουν πήγες που μπορείτε να μου δώσετε για να μάθω περισσότερα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι το Revit structure από μόνο του δεν είναι στατικό, απλά στήνεις τον φορέα σου, μπορείς ακόμη να βάλεις τις φορτίσεις και τους συνδυασμούς που θες, αλλά για επίλυση πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το robot που είναι το στατικό software της autodesk. Για online μαθήματα δεν ξέρω αλλά το υλικό στο YouTube είναι αρκετό. Για πιο εξειδικευμένα μπορείς να αγοράσεις από sites που ειδικεύονται σε tutorials, όπως πχ Lynda.com.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.