Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


JTB

Recommended Posts

Το revit mep είναι μόνο για 3d απεικόνιση των μηχανολογικών ή κάνει και υπολογισμούς? π.χ. KENAK, ύδρευση, θέρμανση (ψυκτικά φορτία και απώλειες) κλπ?

 

Φαντάζομαι "παίρνεις" έτοιμο το 3d αρχιτεκτονικό κτίριο και στη συνέχει δουλεύεις τα μηχανολογικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το revit mep είναι μόνο για 3d απεικόνιση των μηχανολογικών ή κάνει και υπολογισμούς? π.χ. KENAK, ύδρευση, θέρμανση (ψυκτικά φορτία και απώλειες) κλπ?

 

Φαντάζομαι "παίρνεις" έτοιμο το 3d αρχιτεκτονικό κτίριο και στη συνέχει δουλεύεις τα μηχανολογικά?

Το REVIT MEP είναι ΒΙΜ πρόγραμμα και κάνει ΗΜ μελέτες σε επίπεδό σχεδιάσης, υπολογισμών και προμετρήσεων για να βγάλεις με ακρίβεια τους προϋπολογισμούς, τα χρονοδιαγράμματα και το λοιπό documentation του ΗΜ έργου.

Μπορείς να κάνεις όλες τις μελέτες και τους υπολογισμούς που κάνεις με τα γνωστά ελληνικά προγράμματα βάζοντας εσύ ως χρήστης τις παραμέτρους που θές. (Δεν είναι και πολύ greek friendly με την ελληνική νομοθεσία. Πολλά πράγματα που είναι έτοιμα και καθορισμένα από τα ελληνικά προγράμματα, εσύ πρέπει να "τα βάλεις με το χέρι". Λογικό.)

Δουλεύεις πάνω στο αρχιτεκτονικό μοντέλο για αυτό και είναι σημαντικό να έχεις έρθει σε επαφή με τον αρχιτέκτονα πριν σου παραδώσει το μοντέλο του. Αυτό που γίνεται δηλαδή και όταν κάνεις μελέτη σε CAD πρόγραμμα.    

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρέπει να πάρεις έτοιμο το αρχιτεκτονικό. Όταν λες κάνει υπολογισμούς, υπολογίζει πχ τη διατομή που θες στην αποχέτευση ή τη διατομή του καλωδίου?

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Μετά από καιρό αποφάσισα να τελειώσω την πτυχιακή εργασία της σχολής μου!

Το θέμα της είναι από φωτογραφίες ενός κτιρίου, η εξαγωγή νέφους σημείων (μέσω Agisoft PhotoScan) και μετά η δημιουγία BIM μέσω Revit AutoDesk.

Δυστυχώς πλέον με πιέζει ο χρόνος και το Revit δύσκολα θα προλάβω να το μάθω ώστε να παραδόσω σε εύλογο διάστημα.

-------------------------

Εαν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσα να συνεργαστώ, ώστε δίνοντάς το point cloud να μου εξάγει το BIM και να με ενημερώσει κάπως για τα βήματα και τη λογική του προγράμματος ώστε και να έχω το αποτέλεσμα άμεσα αλλά και να επιτευχθεί ο στόχος της εργασίας που ουσιαστικά είναι η γνωριμία με το λογισμικό, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!!! 

Να επισημάνω ότι το αντικείμενο προς εξαγωγή BIM είναι θεωρώ σχετικά απλό για κάποιον που γνωρίζει το λογισμικό, καθώς πρόκειται μόνο για το εξωτερικό μέρος ενός ορθογώνιου κτίσματος.

------------------------

 

Ευχαριστώ!

Edited by anna.skl
Link to comment
Share on other sites

...πτυχιακή εργασία της σχολής μου!

Το θέμα της είναι από φωτογραφίες ενός κτιρίου, η εξαγωγή νέφους σημείων (μέσω Agisoft PhotoScan) και μετά η δημιουγία BIM μέσω Revit AutoDesk.

...

Με το συμπάθιο μεν, αλλα ποιος ο λόγος να κάνεις την πτυχιακή αν για >50% του έργου της το κάνει άλλος και συ δεν μάθεις τίποτα για αυτό? Παρά μόνο να πληρώσεις για αυτό και να σου "πουν τα βήματα κάπως" ...

 

Εκτός κι αν είναι τόσο βαρύνουσας σημασίας η εξαγωγή του νέφους σημείων με το scanner … που υπερκαλύπτει το πως να το κάνεις γεωμετρικό σχήμα στο κάθε Revit πχ ….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο μεν, αλλα ποιος ο λόγος να κάνεις την πτυχιακή αν για >50% του έργου της το κάνει άλλος και συ δεν μάθεις τίποτα για αυτό? Παρά μόνο να πληρώσεις για αυτό και να σου "πουν τα βήματα κάπως" ...

 

Εκτός κι αν είναι τόσο βαρύνουσας σημασίας η εξαγωγή του νέφους σημείων με το scanner … που υπερκαλύπτει το πως να το κάνεις γεωμετρικό σχήμα στο κάθε Revit πχ ….

Edited by anna.skl
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα
χρειάζομαι βοήθεια για τη δημιουργία 3d κτιρίου και μοντέλου ΒΙΜ με τη χρήση του Revit 2016 της Autodesk.
έχω φτιάξει το βασικό κορμό αλλα από εκεί και κάτω αντιμετωπίζω προβλημα.
αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ας μου στείλει στο [email protected].

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Από τον Απρίλιο του 2017 μέχρι σήμερα κανένα ποστ σε ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στον κατασκευαστικό τομέα. Αυτό δείχνει και την κατάντια του χώρου μας.

Φυσικά και πιάνει και τον εαυτό μου η κριτική.

Έχω το τελευταίο διάστημα ενδιαφέρον για το REVIT MEP και μάλιστα σκέφτομαι άμεσα να ξεκινήσω σεμινάρια, πρώτα το REVIT architecture όμως και μετά στο MEP.

Ελπίζω να ενταχθώ γρήγορα στην ομάδα σας και να μάθω από τους πιο έμπειρους.

Όποια συμβουλή από τους πιο έμπειρους τώρα που ξεκινάω δεκτή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βλέπω ότι δυστυχώς είμαστε λίγοι ακόμα. Χρησιμοποιώ το Revit περίπου 5 χρόνια, και οφείλω να ομολογήσω ότι η έκδοση του 2021 έχει εξελιχθεί αρκετά σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις. Ουσιαστικά για τους αρχιτέκτονες βοηθάει στην εξοικονόμηση χρόνου κατά δημιουργική διαδικασία για το αρχιτεκτονικό, γρήγορο 3d (ειδικά τώρα που υπάρχουν πολλά site με καλά families όπως το bimobject), και αξιοπρεπέστατα φωτορεαλιστικά, που με λίγο πείραγμα στο photoshop γίνονται αστέρια. Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα μπορεί κάποιος να βάλει και vray. Επίσης είναι πολύ χρήσιμες οι λίστες που μπορείς να βγάλεις, για ποσότητες υλικών και προϋπολογισμούς. 
Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι (κυρίως πολιτικοί και μηχανολόγοι) ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με Autocad, και αναγκαστικά κάνω export και ολοκληρώνω τη δουλειά εκεί. Αυτό που έχω παρατηρήσει με αρκετούς συναδέλφους που δοκίμασαν να μπουν στον κόσμο των BIM, τους φάνηκε βουνό η διαδικασία εκμάθησης και τελικά κατέληγαν να συνεχίσουν  δουλεύουν σε autocad και sketchup. Πλέον υπάρχουν πάρα πολλά tutorial και προτείνω να παρακολουθήσετε τον Balkan Architect στο youtube. 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πιστοποιηθεί και δουλεύω με Revit για 12 χρόνια.... Η άποψή μου είναι εντελώς διαφορετική. Υπήρξα ιδιαίτερα ενεργό μέλος σε όλα σχεδόν τα γνωστά φόρουμ και αυτό που έχω αποκομίσει είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών πιστεύει ότι η εξέλιξη ήταν ελάχιστη, ελεγχόμενη και με μηδενικό ενδιαφέρον στα αιτήματα των χρηστών.

Οσο για τα families  τα περισσότερα αντικείμενα είναι ενοχλητικά άσχημα.. και δυστυχώς η εγωιστική συμπεριφορά της Autodesk με την εμμονή της στις ελάχιστες δυνατότητες import/export δίνει τελικά ένα πρωτόγονο αποτέλεσμα. 

Η δυνατότητα generic modeling (π.χ. boolean operations, mesh subdivision κλπ) είναι άγνωστες λέξεις...  Εντάξει, αυτό το καταλαβαίνω... ο προσανατολισμός είναι parametric modeler άρα είναι δύσκολο...

Αλλά ακόμη και στα δομικά στοιχεία να μείνουμε το 3d είναι ιδιαίτερα φτωχό και λάθος. Για παράδειγμα η στέγη είναι απαράδεκτη, όχι μόνο στους κορφιάδες αλλά και στη περίμετρο... Ξέρουμε όλοι ότι το κεραμίδι δεν είναι μηδενικού πάχους... δεν θα έπρεπε να έχει ένα πάχος; 

Κάγκελα και σκάλες έχουν σημαντικά προβλήματα επίσης... 

Για να μη πω ότι αν έχεις κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός ΒΙΜ λογικής... 

Επειδή αναφέρεις τον φωτορεαλισμό, ΕΚΕΙ ειδικά είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... δεν έχω δουλέψει με το 2021 αν και είδα πράγματα... αλλά σκέψου να παρουσιάσεις εσωτερικό φωτορεαλιστικό με έπιπλα από families του REVIT...

Αποκλείεται να γίνει δεκτό από πελάτη... εκτός αν είναι φανατικός τoυ Minecraft... 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ επίσης να έχεις μηδενική επιλογή για δέντρα, αυτοκίνητα κλπ ... εκτός από αυτά τα RPC που ανήκουν στη προηγούμενη δεκαετία... 

Αλλες άγνωστες λέξεις επίσης είναι UV mapping, Displacement, Normal mapping και όλα αυτά που θέλει ένας ελάχιστα αξιοπρεπής renderer. Αυτά στην ουσία δεν θα μπορέσουν ποτέ να μπούνε στο Revit λόγω δομής του αλλά τελικά μήπως να έβγαζαν και μια έκδοση χωρίς φωτορεαλισμό μπάς και αγοράσουμε πιο φτηνά και αξίζει το πρόγραμμα τα λεφτά που δίνουμε; 

Οσο για την αναφορά σου στο Vray το θεωρώ υπερβολή... Οποιον renderer και να βάλεις, αν το μοντέλο δεν έχει λεπτομέρεια και αν δεν έχεις μεγάλη βιβλιοθηκη αντικειμένων δεν υπάρχει περίπτωση να δείξει η εικόνα...
ΑΝ βέβαια θες να κάνεις φωτορεαλισμό (photorealism) και όχι απόδοση υφής (rendering)

Θεωρώ ότι το Revit σε σχέση με τα αντίστοιχα είναι το καλύτερο... αλλά ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΗ!!! 
Ακριβώς επειδή είναι απαγορευτικά ακριβό, θα πρέπει και να το κρίνουμε αυστηρά... Αλλιώς για τη μεζονετούλα και την απλή πολυκατοικία ΕΙΔΙΚΑ όταν εσύ σχεδιάζεις και εσύ αποφασίζεις είναι μια χαρά! 

Αν δοκιμάσεις - αυτό που έκανα εγώ τόσα χρόνια - να σχεδιάσεις για άλλους, δηλαδή άλλος να αποφασίζει για σκάλες, κάγκελα, κουφώματα, υλικά κλπ θα παίρνεις τη μία απογοήτευση μετά την άλλη.

Τέλος, για να ξέρεις την ιστορία αυτού που σου μιλάει, είχα αγοράσει τη  Autodesk Suite δηλαδή Revit - Autocad -3ds MAX... και έχω επιπλέον αγοράσει και δουλέψει για καιρό με Maxwell Render σε δίκτυο με 3 υπολογιστές... και Octane Render GPU renderer. 
Επίσης έχω δουλέψει με Cinema4D ενώ με κέρδισε το Blender από το οποίο και η εικόνα (resized) η οποία έγινε σε 2.5 λεπτά σε ανάλυση 2000Χ3000

002.jpg

 

Να συμπληρώσω επίσης για την αναφορά στο AutoCAD... ότι υπάρχουν αξιοπρεπέστατα Autocad clones βασισμένα στο IntelliCAD που απορώ γιατί κάποιος να ασχοληθεί... στο 1/5 του κόστους και λίγα λέω.
Επίσης άριστες βιβλιοθήκες δωρεάν ή μη, πρόσθετα για αυτοματοποιημένη διαδικασία τομών - όψεων...
Ετσι για να βλέπουν και οι νεότεροι συνάδελφοι και με ΚΑΜΙΑ διάθεση διαφήμισης (άλλωστε είναι διαφορετικές εταιρίες) δείτε το IntelliCAD, ProgeCAD, ACTCAD. αλλά και κάποια πιο ακριβά όπως GStarCAD kai BricsCAD
Με την ευκαιρία στο BRICSCAD δείτε το BIM που είναι εντελώς σε περιβάλλον DWG... γιατί να μένουμε κολλημένοι; 

Σε όλα τα παραπάνω υπάρχει και perpetual licence!

Οσο για τα ΒIM προγράμματα θα έβλεπα τα VectorWorks,  SPIRIT,  Renga Architecture, Edificius... προφανώς δεν είναι Revit αλλά νομίζω ότι και το κόστος είναι φανερά μικρότερο και υπάρχουν perpetual licence!

 

Edited by JTB
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.