Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


JTB

Recommended Posts

@MilAlex: Ηδη το πρόσθεσα στα bookmarks!!! Μπράβο! Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει ελληνικό blog για Revit!!!

 

@mixyak790: Και όχι μόνο!!! Εχω το Revit Architecture Suite που έχει και το AutoCAD Architecture... αλλά υπάρχει μια αμοιβαία αντιπάθεια και δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ!!! Από τότε που ήταν ADT και μου έβγαλε τη πίστη για να κάνω το παραμικρό... το μίσησα! (Θα γελάει ο Στέφανος!)

 

 

*******************************************************************************

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΡΩΤΙΑ!!!

 

Είμαι ο πρώτος πανελλαδικά που πιστοποιείται από την Autodesk για την έκδοση του Revit Architecture 2011. Autodesk Certified Assosiate!

Ετσι, όταν κάποιος από την ανάλογη ιστοσελίδα της Autodesk ψάξει για πιστοποιημένο συνεργάτη ανά τον κόσμο, επιλέγοντας την Ελλάδα και το παραπάνω πρόγραμμα, βγαίνω μόνο εγώ!

 

******************************************************************************

 

Δεν δίνω links κλπ για να μη κάνω φανερή διαφήμιση αλλά είμαι χαρούμενος και θέλω να το πώ!

 

Αντε τώρα, για το δεύτερο, για το Autodesk Certified Professional

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

xaxaxa

το πέτυχες! γελάει ο Στέφανος!

Εγώ σου είπα (νομίζω) θα δοκιμάσω και τα 3, και μετά θα κρίνω..

Υπομονή!

 

Όσο για την πιστοποίηση, συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πιστοποίηση, συγχαρητήρια!

 

Thanks... Λόγω αναδουλειάς θα το ρίξω στο διάβασμα... ελπίζοντας να χρησιμεύσει και κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Sun Path που είναι το ίδιο πράγμα... δείχνει τη διαδρομή του ήλιου για κάποια χρονική περίοδο και για τον συγκεκριμένο προσανατολισμό.

Οσο για την ακριβή τοποθεσία την ορίζεις από το Μanage -> Location

 

Υ.Γ. Ολα τα σχόλια και οι απαντήσεις που δίνω αναφέρονται στο Revit ARCH 2011

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ολόκληρο RAC 2012 βγήκε και ούτε κουβέντα εδώ πέρα!!!

Πείτε κάτι βρε παιδιά! Πώς σας φάνηκε, καλό, άσχημο, γρήγορο, αργό...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το certified associate δεν έχει σχέση με το πώς βλέπει ο καθένας το Revit!

Βασικά αν διάβαζες τα post μου σε AUGI forums και RevitForum.org θα έβλεπες ότι είμαι ο πιο γκρινιάρης, ανικανοποίητος, δύστροπος χρήστης, τόσο που αρκετοί ούτε καν απαντάνε στα παράπονά μου!

Λοιπόν, από installation μπορώ να πώ ότι είναι μεγάλο και αργό.

Από φόρτωμα και χρόνο εκκίνησης μια χαρά.

Από νέες δυνατότητες, καλές αλλά κάποιες είναι παντελώς άσχετες με τις ανάγκες του μέσου χρήστη.

 

Στο σύνολό του θεωρείται καλή έως πολύ καλή έκδοση.

 

Και από ταχύτητα, έγινε αρκετή πρόοδος αφού τόσο το Loading όσο και το generation έγινε multithreaded οπότε καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά.

 

Δυστυχώς για τον μέσο χρήστη και ευτυχώς για τις μεγάλες εταιρίες - που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα - το worksharing δέχτηκε μεγάλες βελτιώσεις και ήταν ένα βασικό

θέμα για τη φετεινή έκδοση.

 

Επίσης βελτιώσεις υπήρξαν στα linked files.

 

Ριζικές αλλαγές θα έλεγα στο dwg export, κάνοντάς το απόλυτα λειτουργικό και ελεγχόμενο.

 

Από UI όχι σημαντικές αλλαγές αλλά λίγες, μικρές και χρήσιμες.

 

Το Ηelp επίσης καλύτερο, είναι το νέο WikiHelp της Autodesk.

 

Σημαντική προσθήκη η δυνατότητα library με export τις families σε folder.

 

Ευχάριστες προσθήκες στις dimensions

 

Ασχετη εντελώς με μένα αλλά πιθανώς σημαντική για άλλους η προσθήκη point-cloud.

 

Ομορφες και σημαντικές αλλαγές στα Visual styles και επιτέλους μπορούμε να εκτυπώσουμε το ambient occlusion που δίνει όμορφες σκιάσεις. Αλλη μεγάλη βελτίωση.

 

Μεγάλη, σημαντική και όμορφη προσθήκη ειδικά στο θέμα της παρουσίασης τα parts και assemblies και ειδικά ο τρόπος που μπορείς να τα φτιάξεις και να τα παρουσιάσεις.

 

Σημαντική ευκολία το νέο Lock View για τις 3d views ώστε να μπορείς να κάνεις tagging στοιχείων άφοβα σε 3d.

 

Βελτίωση και σε κάποια εργαλεία modeling και boolean ops.

 

Στον αντίποδα των καλών νέων μπορώ να πώ ότι :

 

Πάλι τίποτα για βελτίωση των site tools σε γενικές γραμμές εκτός κάποιας διαφοροποίησης σε surfaces που δεν έχω πρόχειρες τις λεπτομέρειες.

 

Καμία σημαντική προσθήκη εργαλείων generic modeling και βέβαια καμία βελτίωση import/export που να ενδιαφέρει (π.χ. obj,3ds,3dm.fbx)

 

Καμία βελτίωση στη διαχείριση των schedules ή τη προσθήκη functions όπως π.χ. Excel.

 

Καμία βελτίωση στο θέμα των resizable windows για type properties και άλλα UI ζητήματα.

 

Το ΑΡΙ και η δυνατότητες plugin είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε plugins για standalone renderers και βέβαια αυτό γίνεται για να πηγαίνεις μέσω ΜΑΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη!

 

να προσθέσω και 'γω στη συζήτηση το δικό μου blog για το Revit MEP:

 

http://greekrevitusers.wordpress.com

 

εχω κάνα χρόνο να το ενημερώσω αλλά αυτή τη στιγμή κάνω και μια μελέτη ΚΕΝΑΚ και το Revit εχει αποδειχθει θαυματουργό!

Link to comment
Share on other sites

Γειά!!! Μόλις πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το blog σου! Πολύ καλή δουλειά αλλά το παράτησες! Ξεκίνα πάλι την ενημέρωση.

 

Τι λές για ΚΕΝΑΚ, πώς χρησιμοποιείς το Revit?

Εγώ ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ σε συνδιασμό με True North και Location για μελέτη φωτοβολταϊκών και πράγματι βλέπεις ακριβώς τι συμβαίνει, με τους ηλιακούς χάρτες του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.