Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνες Χρήστες Revit Architecture


Recommended Posts

Κάπου αναφέρθηκε οτι οι σκαλες γινονται πλεον αυτοματα,μπορει καποιος να επιβεβαιωσει κατι τετοιο?και πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση επειδή δεν έχω καταλάβει επακριβώς.

 

Έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα το απλό Autocad, το οποίο χειρίζομαι σε νορμάλ επίπεδο, όχι κάτι εξεζητημένο δηλαδή.

 

Ήθελα για καθαρά προσωπική χρήση να ασχοληθώ με ένα πρόγραμμα τρισδιάστατης απεικόνισης. Δε θα το χρησιμοποιήσω κάπου στη δουλειά μου, ήθελα απλά να ασχοληθώ λίγο για την πάρτη μου. Διάβασα κάπου για το Revit της Autodesk. Αξίζει σαν πρόγραμμα; Ή μπορώ να δουλέψω τρισδιάστατη απεικόνιση μέσω του Autocad που χρησιμοποιώ;

 

Απλά μπερδέυτηκα λίγο γιατί διαβάζω για Autocad απλό, Autocad architecture, Revit Architecture και δεν ξέρω ποιο κάνει τι.

 

Να ψάξω λίγο το revit; Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπερδέυτηκα λίγο γιατί διαβάζω για Autocad απλό, Autocad architecture, Revit Architecture και δεν ξέρω ποιο κάνει τι.

 

Το AutoCAD είναι CAD πρόγραμμα. Είναι 2D/3D.

To AutoCAD architecture είναι το AutoCAD συν κάποιες βιβλιοθήκες/εργαλεία για αρχιτέκτονες (αντίστοιχα τα Civil, Map, κλπ)

Το Revit είναι κάτι άλλο, είναι BIM, νέα τάση στον σχεδιασμό κτιρίων, αλλά όχι κάτι για να ξεκινήσεις με 3D σχέδιο.

(https://en.wikipedia.org/wiki/Building_information_modeling)

 

πρόταση: ψάξε το 3D του απλού AutoCAD και ίσως κάποιο από τα Sketchup (κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και την έκδοση 2016 ήταν ξεχωριστά, για την 2017 που κοιτούσα πρόσφατα έχω την εντύπωση ότι είναι "όλα σε ένα" πλέον.

 

Εσύ όμως για τι είδους 3δ ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και την έκδοση 2016 ήταν ξεχωριστά, για την 2017 που κοιτούσα πρόσφατα έχω την εντύπωση ότι είναι "όλα σε ένα" πλέον.

 

Εσύ όμως για τι είδους 3δ ενδιαφέρεσαι;

 

Δεν το χρειάζομαι κάπου συγκεκριμένα ή επαγγελματικά ή κάτι τέτοιο, απλά ήθελα στον ελεύθερο μου χρόνο να "παίξω" λίγο, να κάνω δοκιμές και στην τελική να μάθω ένα καινούριο πρόγραμμα σε επίπεδο αρχαρίου φυσικά αν μπορέσω...

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, με βάση αυτά που λες πιστεύω ότι το απλό το Revit σε καλύπτει για αρχή.

 

Πρόσεξε όμως, το Revit είναι προσαρμοσμένο σε κτιριακές εγκαταστάσεις και ίσως σε ξενίσει κάπως...

 

Μήπως να κοιτούσες κάποιο γενικότερο ογκοπλαστικό λογισμικό. Πχ. το 3ds max το οποίο βέβαια είναι δύσκολο στην εκμάθηση, ή καλύτερα για αρχή το Sketch Up.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το 3ds max διάβασα οτι ειναι παλούκι... Το Revit με την πρωτη ενασχόληση των πρώτων 2-3 ημερών που εχω κανει σε διερευνητικό στάδιο μπορω να πω οτι φαινεται προσιτό. Μάλλον θα το παλέψω λιγο ακομα απο βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.