Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Διακρίνω μια εμπάθεια με το τμήμα ΜΠΔ.Καλά θα κάνεις να την εγκαταλείψεις (όσο γράφεις μηνύματα τα οποία δημοσιεύονται τουλάχιστον) γιατί προσβάλλεις μια μεγάλη μερίδα επιστημόνων οι οποίοι είναι σε επίεδο ανώτεροι απ το ΤΕΙ που έχεις τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολη δεν την έχεις την κριτική; Ξέρεις όλους τους απόφοιτους όλων των τμημάτων και τα λες αυτά; Αν διαβάσεις καλύτερα λέει πως είναι ήδη στο τμήμα Παραγωγής στη Ξάνθη και ξέρει το επίπεδο εκεί και του ΤΕΙ που σπούδασε. Δεν μιλάει για τους απόφοιτους αλλά για το ΤΜΗΜΑ. Ο κάθε απόφοιτος σαν επιστήμονας/επαγγελματίας/προσωπικότητα κρίνεται ξεχωριστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος λεεί πως οι συνάδελφοι στο ΔΠΘ είναι ΑΘΛΙΟΙ.Αν αυτό δεν είναι προσβολή τι είναι?Έχω φίλους στο ΜΠΔ στη Ξάνθη καθώς και έναν απόφοιτο ο οποίος έχει ένα μεγάλο τεχνικό γραφείο στο χωριό μου.Ποίος πρέπει να νιώθει προσβεβλημένος?Όπως και να έχει δεν μπορεί να απαξιώνει ενα ολόκληρο τμήμα έτσι, χωρίς να παραθέσει στην αρχή τουλάχιστον ένα "κατα τη γνώμη μου".Τέλος πάντων δεν ήθελα να θίξω κανέναν.Αν το έκανα, απολογούμαι.Απλά το συγκεκριμένο μέλος του forum έχει μια τάση να μειώνει το τμήμα μου με επιχειρήματα που δεν στέκουν.Και πάλι ζητώ συγγνώμη απο τους συναδέλφους εαν έθιξα κάποιον.Δεν το είχα σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεί και αυτός τα άτομα που σπουδάζουν είναι εξίσου προσβλητικό. Εγώ έτσι όπως το διάβασα πάντως νομίζω ότι εννοεί για το τμήμα.

 

Και εν πάση περιπτώσει αν δείχνουμε που και που λίγη ανωτερότητα δε βλάπτει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το forum :) (μακάρι να υπήρχε κάτι ισοδύναμο απο τους αποφοίτους των τει :???: ). Προσεχώς τελειώνω τει τμήμα τεχνολογιας πετρελαίου και φυσικού αερίου. Με λύπη μου συνειδητοποιώ πως δεν υπάρχουν επιλογές καριέρας. Σίγουρα υπάρχουν οι γνώσεις αλλά δεν αρκούν.

Σκέφτομαι να συνεχίσω σπουδές σε πολυτεχνείο παρά να ξεκινήσω μεταπτυχιακό. Παράλληλα εργάζομαι (από την αρχή των σπουδών μου) και οτι κίνηση επιλέξω θα πρέπει να είναι άριστα μελετημένη αφού προϋποθέτει μεγάλο κόπο. Συγκεκριμένα με συγκίνησε η σχολή μηχανικών περιβάλλοντος αλλά διαπίστωσα πως και αυτοί έχουν αρκετά προβλήματα στα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Οι πολιτικοί μηχανικοί φαίνεται να είναι οι επιφανείς.

Ως παλαιότεροι με πείρα, νομίζω οι απόψεις σας θα μου είναι χρήσιμες αν όχι καθοριστικές.

Δημήτρης

Καί βέβαια αξίζει καί μέ τό παραπάνω.

Έχε όμως υπ'όψιν οτι οι εξετάσεις απο ΤΕΙ για πολυτεχνεία ειναι δύσκολες

και τα αποτελέσματα επιτυχοντων θυμιζουν νικητρια στηλη προ-πο,

1-1-χ-2-1-1-χ και τέτοια.

Φαίνεται οτι υπαρχει ένα πλατωνικό μίσος ανάμεσα στα ΤΕΙ και τις

Πολυτεχνικες.

 

Πρίν τήν συνεχεια τών σπουδών σε πολυτεχνείο σκεψου οτι

πρέπει πρώτα νά περασεις. Η προετοιμασία για τις εξετασεις μπορει να

χρειαστει και 1 χρονο μελετης, ΙΜΗΟ πάντα. Αν ολα πανε καλα και πετυχεις

τοτε θα γινεις δεκτος. Συγχαρητηρία, μπράβο, είσαι μεγάλος, ο πρώτος.

Εγώ θά έρχομαι νά σού τά ακουμπάω για να μου βαζεις υπογραφές.

 

Όταν καί άμα μέ τό καλό μπείς καί επειδή κάποτε θά αποφοιτησεις μήν

εφυσηχάσεις (ωραία, τωρα δέσαμε κλπ) καί αρχισεις την φοιτητικη ζωη,

οχι οτι δεν το αξιζεις αλλα δέν σέ παίρνει.

Εχεις ηδη σπαταλησει 5 χρονια (υποθετω οτι μπαίνεις μέ τήν πρωτη, αλλιώς...)

για βρεθεις στο ΑΕΙ και θες τουλάχιστον 4 ακομα για να αποφοιτησεις,

(στά 28?) οποτε θα πρεπει να μπεις στη πριζα για να μην πας πανω απο 4 1/2.

Υποθετω οτι σου δινουν αναβολη στρατευσης.

 

Βγαλε το συμπέρασμα μόνος σου για το αν αξιζει. Λεφτα εχεις? αντεχεις?

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να συνεχίσεις σε πολυτεχνείο και είναι η καλύτερη επιλογή.Απλά να σημειώσω ότι τα άτομα που πέρνουν απο τει ειναι συνήθως κάτω απο 5, φυσικά κατόπιν εξετάσεων.Προφανώς χρειάζεται σοβαρή προετοιμασία αφου δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να συνεχίσεις σε πολυτεχνείο και είναι η καλύτερη επιλογή.

φανταζομαι συναδελφε αναφερεσαι ειδικά στην συγκεκριμενη περιπτωση και οχι στην δικια μας ειδικότητα....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Πολυτεχνείο καλό είναι αμα έχεις σίγουρη δουλειά μετά. Αλλιώς αν πας να ψαχτείς 1η φορά για δουλειά στα 30 χωρίς καμία εμπειρία κτλ είσαι χαμένος από χέρι. Ειδικά αν συνεχιστεί η κατάσταση σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πολυτεχνείο αξίζει, δεν είμαστε αρμητικοί ούτε κατά

αλλά πρέπει να πηγαίνεις για να εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου, να αποκτάς ερίσματα και σκέψεις, ίσως και να συνεχίσεις ακαδημαϊκά

όχι για να αποκτήσεις επ. δικαιώματα που επρεπε να είχες από το πτυχίο των ΤΕΙ, είναι κρίμα να σπαταλάς 4-5 χρόνια επιπλέον μόνο και μόνο για να κάνεις την δουλειά σου που την ξέρεις από πριν.

Εχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι το σύστημα είναι άδικο και χρειάζεται επαναδιαπραγμάτευση, έχουν αλλάξει τα πράγματα, δεν είμαστε στο '30

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.