Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

παιδιά το πολυτεχνείο αξίζει, δεν είμαστε αρμητικοί ούτε κατά

αλλά πρέπει να πηγαίνεις για να εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου, να αποκτάς ερίσματα και σκέψεις, ίσως και να συνεχίσεις ακαδημαϊκά

όχι για να αποκτήσεις επ. δικαιώματα που επρεπε να είχες από το πτυχίο των ΤΕΙ, είναι κρίμα να σπαταλάς 4-5 χρόνια επιπλέον μόνο και μόνο για να κάνεις την δουλειά σου που την ξέρεις από πριν.

Εχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι το σύστημα είναι άδικο και χρειάζεται επαναδιαπραγμάτευση, έχουν αλλάξει τα πράγματα, δεν είμαστε στο '30

 

Το πολυτεχνείο σου προσφέρει κυρίως γενικές γνώσεις - εργαλεία για να μπορείς στη συνέχεια να προχωρήσεις παραπέρα και να μπορείς να ασχοληθείς και να εξοικειωθείς με όλους τους τομείς όπου προβλέπεται να ασχοληθείς με το δίπλωμά σου. Δεν μπορεί κανένας απόφοιτος πολυτεχνείου να κάνει με το καλημέρα μελέτες μιας και στις πιο πολλές έχει γενικές γνώσεις.

Κάποιος που τελειώνει ΤΕΙ έχει πολύ πιο εξειδικευμένες γνώσεις και σίγουρα έχει ασχοληθεί περισσότερο με πρακτικά ζητήματα. Οι γνώσεις όμως που απέκτησε από ΤΕΙ οι τυπικές αυτές που βγαίνουν από το περιεχόμενο των μαθημάτων του δεν μπορούν να εγγυηθούν πως ο απόφοιτος θα μπορέσει να ασχοληθεί με αντικείμενα πέρα από αυτά που ορίζει το πτυχίο του. Όσοι το κάνουν είναι αυτοί που βρίσκονται πάνω από το μέσο .

Επίσης δεν μπορεί κάποιος που έβγαλε μία σχολή 5ετούς φοίτησης που έγραψε 19 στις πανελλαδικές να έχει τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που χρειάστηκε απλά να πιάσει τη βάση για να περάσει στη σχολή 4ετούς φοίτησης του έκανε σαφώς πιο εύκολα μαθήματα .

Είναι σαν να μου λέτε πως επειδή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και ξέρεις να βγάζεις ΦΠΑ να συμπληρώνεις δηλώσεις κλπ μπορείς να έχεις δικαιώματα λογιστή.

Αυτή η κουβέντα είναι άκρως επικίνδυνη μιας και μετά θα σου πει εσένα αυτός που έχει τελειώσει ραδιοηλεκτρολόγος πως θέλει να είναι μηχανικός μιας μπορεί να κάνει αυτά που κάνεις. Επίσης κάποιος εγκαταστάτης απόφοιτος ΤΕΛ που έχει μικρή άδεια θα ζητήσει πχ για τις κατοικίες και τα βιομηχανικά κτίρια να έχει τα ίδια δικαιώματα μιας και μετά από 10 χρόνια εμπειρίας τα έμαθε καλύτερα και από τον μηχανικό.

Επίσης μπορεί κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρολογίας να μπορεί να μελετήσει καλύτερα από μένα μία σύγχρονη γεννήτρια αλλά όταν το ζήτημα θα πάει στην αλληλεπίδραση τν ηλεκτρομαγνητικών πεδίων εκεί δεν θα έχει το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο για να προχωρήσει τη μελέτη.

Αυτό που θέλω να τονίσω με το παραπάνω είναι πως οι γνώσει που χρειάζεται ένας μηχανικός- απόφοιτος ΑΕΙ δεν είναι μόνο αυτές που χρειάζεται η πιάτσα. Η εκπαίδευση ακολουθεί την αγορά εργασίας αλλά πονηρά και ύπουλα και να μην νομίζουμε πως πρέπει να σπουδάζουμε μόνο ότι πουλάει. Υπάρχουν ένα σωρό γνώσεις που μαθαίνει κάποιος στο ΑΕΙ οι οποίες δεν θα φανούν σε καμία μελέτη απλά η απόκτησή τους θα συμβάλει περισσότερο στην απόκτηση καλύτερης αντίληψης σε ένα σωρό ζητήματα.

Κάποτε ήμουν σε μία βιομηχανία ως τελειόφοιτος φοιτητής και ήταν και ένας απόφοιτος ΤΕΙ. Ήταν σαφώς ικανότερος ως ηλεκτρολόγος μηχανικός από μένα μιας και είχε και εργασιακή εμπειρία. Σε ότι χρειαζότανε η βιομηχανία σκεφτόταν γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα από εμένα. Όταν όμως τέθηκε ζήτημα μελέτης εξάλειψης αρμονικών εκεί σήκωσε τα χέρια ψηλά. Όχι γιατί δεν ήξερε που τι είναι οι αρμονικές. Όχι γιατί δεν ήξερε τι είναι το φίλτρο αλλά γιατί έπρεπε να δει συνολικά το ζήτημα σε μία βιομηχανία με 1800 κινητήρες και 12 μετασχηματιστές και να κάνει επιλογές για τις οποίες δεν ήξερε.

Η μόνη αδικία που υπάρχει κατά τη γνώμη μου στα επαγγελματικά δικαιώματα από ότι ξέρω είναι πως ένας απόφοιτος ΤΕΙ δεν μπορεί με την εμπειρία να αποκτήσει μεγαλύτερη άδεια. Αυτό άκουσα πως θα πάνε να το διορθώσουν μόνο που με τον τρόπο που θα γίνει κάποιες άλλες κατηγορίες (απόφοιτοι κολλεγίων ΙΕΚ με προϋπηρεσία κλπ) θα μπορούν ίσως να φτάνουν τα δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ.

 

ΥΓ1. Υπάρχουν πάρα πολλοί απόφοιτοι ΤΕΙ που κάνουν σαφώς καλύτερη δουλειά από οποιονδήποτε μηχανικό. Στον ιδιωτικό τομέα επιβιώνουν ΜΟΝΟ οι ικανοί και οι απατεώνες.

 

ΥΓ2. Απόφοιτος ξένου πανεπιστημίου αναγνωρίζεται ως ηλεκτρονικός μηχανικός πρέπει να εξεταστεί στα Ηλεκτρομαγνητικά πεδία και σε κάποια άλλα μαθήματα για να γίνει ηλεκτρολόγος μηχανικός ΑΕΙ. Αυτό σημαίνει κάτι νομίζω.

 

Φιλικά πάντα Κώστας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει αλλού η βαλίτσα.

Για να θέσουμε τα πράγματα σε άλλη βάση (γιατί με το τι μπορεί να κάνει ένας του ΤΕΙ και ένας του Πολυτεχνείου δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη) θα σας πω πως έχω πολλούς φίλους Μηχανικούς ΤΕ που άλλοι έπιασαν απευθείας δουλειά και άλλοι πήγαν πολυτεχνείο. Καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση είχαν όσοι έπιασαν απευθείας δουλειά (εννοείται δουλεύουν στο αντικείμενο τους). Από αυτούς που έδωσαν κατατακτήριες, άλλοι δουλεύουν σε άλλο αντικείμενο, κάποιοι δεν έχουν καταφέρει να δουλέψουν ποτέ, άλλοι συνέχισαν για μεταπτυχιακό/διδακτορικό και μάλλον πάνε για ακαδημαϊκή καριέρα και λίγοι τελικά δουλέυουν στο αντικείμενο τους. Από τους τελευταίους μερικοί είχαν έτοιμη δουλειά από το πατέρα τους.

 

Το αν θα πας πολυτεχνείο από κατατακτήριες δεν είναι η ίδια επιλογή με αυτή του μηχανογραφικού. Θέλει πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου συγχαρητήρια και μόνο για το κουράγιο να θες να ξαναμπεις σε διαδικασία σπουδών...είναι δύσκολο στις μέρες μας να το σκεφτεί κάποιος...μπράβο σου...

Εγώ κάνω Master και ξέρω μια κοπελα που κάνει phd, ενώ είναι 37 χρονών, μάνα 3 παιδιών και εργαζόμενη...Την θαυμαζω και μόνο που το προσπαθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορεί κάποιος που έβγαλε μία σχολή 5ετούς φοίτησης που έγραψε 19 στις πανελλαδικές να έχει τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που χρειάστηκε απλά να πιάσει τη βάση για να περάσει στη σχολή 4ετούς φοίτησης του έκανε σαφώς πιο εύκολα μαθήματα .

Αν και δεν θέλω να ανακατεύομαι σε αυτές τις συζητήσεις , θα σου θυμίσω απλώς ότι πάνω από το 50 % των συναδέλφων σου στο τεε , με πτυχίο μετά το 1985 , αλλά και πολλοί παλαιότεροι , δεν έπιασαν 19 στις πανελλήνιες , μιά και είναι απόφοιτοι εξωτερικού .

Γιά τα μαθήματα δε εκεί υπάρχει μεγάλη γκάμα .

 

Παντού λοιπόν υπάρχουν καλοί και κακοί , μην μονοπωλείς την αρτιότητα .

 

Είναι σαν να μου λέτε πως επειδή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και ξέρεις να βγάζεις ΦΠΑ να συμπληρώνεις δηλώσεις κλπ μπορείς να έχεις δικαιώματα λογιστή.

 

Οι λογιστές σπουδάζουν στα ΤΕΙ και είναι λογικότερο να έχουν δικαιώματα λογιστή , από τους οικονομολόγους που κάνουν τους λογιστές .

 

Παρ' όλα αυτά , αυτοί τα έχουν λύσει μεταξύ τους και η χρονική διαφορά στα δικαιώματα είναι σε λογικά επίπεδα .

 

Ειδικότερα:

 

1. Α΄ Τάξη

 

Άδεια Α΄ Τάξης χορηγείται από το Ο.Ε.Ε.:

 

α) στους πτυχιούχους οικονομικών πανεπιστημίων που είναι μέλη του Ο.Ε.Ε και κάτοχοι άδειας ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος καθώς και άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Β΄ τάξης, εφόσον αποδεικνύουν τριετή άσκηση του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Β΄ τάξης και παρακολουθήσουν επιτυχώς τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνει το Ο.Ε.Ε. για την αναβάθμιση της άδειας.

 

β) στους πτυχιούχους του τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. που είναι κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Β΄ τάξης, εφόσον αποδεικνύουν τετραετή άσκηση του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Β΄ τάξης και παρακολουθήσουν επιτυχώς τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνει το Ο.Ε.Ε. για την αναβάθμιση της άδειας.

 

2. Β΄ Τάξη

 

Άδεια Β΄ Τάξης χορηγείται από το Ο.Ε.Ε.:

 

α) στους πτυχιούχους οικονομικών πανεπιστημίων που είναι μέλη του Ο.Ε.Ε και κάτοχοι άδειας ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος καθώς και άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης, εφόσον αποδεικνύουν διετή άσκηση του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης και παρακολουθήσουν επιτυχώς τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνει το Ο.Ε.Ε. για την αναβάθμιση της άδειας.

 

β) στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. που είναι κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης, εφόσον αποδεικνύουν τετραετή άσκηση του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης και παρακολουθήσουν επιτυχώς τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνει το Ο.Ε.Ε. για την αναβάθμιση της άδειας.

 

γ) στους πτυχιούχους των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. που είναι κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης, εφόσον αποδεικνύουν τριετή άσκηση του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης και παρακολουθήσουν επιτυχώς τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνει το Ο.Ε.Ε. για την αναβάθμιση της άδειας.

 

3. Γ΄ Τάξη

 

Άδεια Γ΄ Τάξης χορηγείται από το Ο.Ε.Ε.:

 

α) στους πτυχιούχους οικονομικών πανεπιστημίων που απέκτησαν το πτυχίο τους μετά τη δημοσίευση του Ν. 2515/1997 (25.7.1997) είναι μέλη του ΟΕΕ και έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος.

 

β) στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. (δεν απαιτείται πλέον διετής προυπηρεσία από τη λήψη του πτυχίου για την χορήγηση της άδειας λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης)

 

γ) στους πτυχιούχους των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι., οι οποίοι ασκούν επί τετραετία από τη λήψη του πτυχίου τους το επάγγελμα του Λογιστή ή του βοηθού λογιστή

Link to comment
Share on other sites

@ stayros συμφωνώ σχεδόν σε όλα.

 

@BAS φαντάζομαι μιλάς για αυτούς που ήρθαν από αμφισβητούμενα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Συμφωνώ πως και αυτό είναι λάθος αλλά στο όνομα ενός λάθος δεν μπορούμε να κάνουμε και άλλο.

Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα με τους λογιστές ίσως ήταν ατυχές δεν είναι όμως εκεί η ουσία νομίζω. Πες πως είσαι κάτοχος διπλώματος β κατηγορίας και επειδή οδηγείς φορτηγό θες χωρίς εξετάσεις να σου δώσουν δίπλωμα οδηγού φορτηγού.

Τέλος πάντων κουβέντα κάνουμε είναι δίκοπο μαχαίρι το θέμα και τα έγραψα όλα αυτά διότι δεν νομίζω πως είναι τζάμπα τα 4-5 χρόνια στο πολυτεχνείο μετά από ΤΕΙ.

 

Η καλύτερη μαγκιά είναι να δουλεύεις και να δώσεις κατατακτήριες. Ξέρω πάρα πολλούς απόφοιτους δομικών έργων που περάσανε Πολ. Μηχ. στο ΔΠΘ. Από τα 20 άτομα με τα οποία έχω γνωριστεί περίπου οι 15 δουλεύουν ενώ σπουδάζουν παράλληλα.Σίγουρα τα να πας μετά πολυτεχνείο να κάνεις 5 χρόνια εκεί και μετά στρατό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή εκτός και αν μετά σε περιμένει δουλειά. Οι 5 από τους 20 είναι παιδιά πολιτικών μηχανικών- εργολάβων.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το καλύτερο είναι να δώσεις κατατακτήριες.

Δούλευε παράλληλα και πήγαινε σε όσες διαλέξεις μπορείς. Έτσι και το δίπλωμα θα κυνηγήσεις αλλά και δουλεύοντας θα κερδίζεις εμπειρία. Με την εμπειρία σαν μηχανικός θα δεις τη σχολή εντελώς διαφορετικά.

Παίρνε λίγα-λίγα τα μαθήματα για να μπορείς να τα διαβάζεις όπως πρέπει και να τα περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως και αυτό είναι λάθος αλλά στο όνομα ενός λάθος δεν μπορούμε να κάνουμε και άλλο....

 

....Πες πως είσαι κάτοχος διπλώματος β κατηγορίας και επειδή οδηγείς φορτηγό θες χωρίς εξετάσεις να σου δώσουν δίπλωμα οδηγού φορτηγού.

 

όχι βέβαια, ας κρατήσουμε την ίδια κατάσταση που επικρατεί (27 χρόνια δίχως επ. δικαιώματα + τρόπος επέκτασης δικαιωμάτων στα ΤΕΙ)...

"η συνέχιση μιας αδικίας δεν αποδίδει δίκιο"

 

και γιατί πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις απόκτησης του β διπλώματος ??

γιατί αυτό γίνεται, βρες κανένα καλύτερο παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενό μου μήνυμα εξηγώ πως είναι άδικο το ότι κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ να μην μπορεί να επεκτείνει τα διακαιώματά του.

Διαφωνώ στο ότι πρέπει να το κάνει απο την πρώτη μέρα που βγαίνει στην αγορά εργασίας.

 

Μάλλον το παράδειγμα μου δεν το κατάλαβες. Δεν ξαναδείνεις για β ζητάς μεγελύτερο έχοντας Β.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.