Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφημιστική πινακίδα γραφείου


DE GI

Recommended Posts

Καλησπερα. Σε αυτο τον δυσκολο καιρο αποφασισα πριν ενα χρονο να ανοιξω ενα αρχιτεκτονικο΄ γραφειο. Ολα οσα μπορω στον τομεα τησ διαφημησης το εκανα. Εκτοσ τησ πινακιδας που την αφησα για το τελος. Η ερωτηση ειναι τι πρεπει να γραφει η πινακιδα. Πληροφοριες και χρωματα?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψεις "το γραφείο του αρχιτέκτονα Highlander βρίσκεται απέναντι, οδός τρεχαγυρευοπούλου 4 και 14 γωνία"

Ευχαριστώ

Γειά σας

Highlander

:)

Link to comment
Share on other sites

αν θες την γνώμη μου για την πινακίδα σου πέρα απο κάποια στοιχεία σου που θα αναγράφονται ,καλό είναι να πουλάς και μία ιδεα (πχ στυλ δομησης ,τεχνοτροπία)με τρόπο που να φαίνεται μοναδική (καθαρά για λόγους μαρκετινγκ)αέρα κοπανιστό δηλαδή.ωστε να πεισθεί ο "πελάτης σου" οτι κάνεις κάτι διαφορετικό απ τους άλλους είτε ισχύει αυτό είτε όχι.το ξέρω είναι πολύ μουράτο και δεν μου αρέσει και τόσο ,προτιμώ την αφόριτη ειλικρίνια. αλλα...η ελεύθερη αγορά βλέπεις έχει δικούς της όρους

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον SIRADRAB στο #2, καλύτερα κάτι λιτό και ίσως με λίγο χρώμα. Να προσθέσω μονάχα ότι πρέπει να φρόντισεις να είναι διακριτό από απόσταση.

Ακόμη, θα σου πρότεινα να βρείς έναν γραφίστα να σε βοηθήσει με τα πάντα που έχουν να κάνουν με το image του γραφείου. Υπάρχουν και εξειδικευμένες εταιρίες που κάνουν αυτό το πράγμα αλλά αφού είσαι στην αρχή, φαντάζομαι δεν θέλεις να ξοδευτείς προτού δεις πως πάει το πράγμα. Ο γραφίστας δεν θα κοστίσει πάντως υπερβολικά (φαντάζομαι και αυτούς τους έχει χτυπήσει η κρίση, αν με εννοείς).

 

@triky Τελείωσε πρώτα την σχολή,κάνε λίγο καιρό στην αγορά και μετά λέγε την γνώμη σου για το πως τρέχουν μια επιχείρηση, προς το παρόν άσε το καλύτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ τι έκανα εγώ... Εχω πρακτικά 3 πινακίδες... Μια περίπου 100Χ800εκ στην είσοδο (είμαι 2ος ορ.) στο ύψος του ματιού. Αυτή έχει τα πλήρη στοιχεία μου ώστε να μη χρειάζεται να διαβάζει κανείς από 10 μέτρα απόσταση το όνομα και το τηλέφωνο...

 

Μια ακόμη 250χ100 στο μπαλκόνι που γράφει ακριβώς τα ίδια πράγματα...

Αυτή έχει το νόημα του κράχτη γιατί φαίνεται από μακριά, είναι ανηφόρα, πλάτωμα και τη βλέπεις εύκολα.

 

Μια τρίτη πινακίδα "μπαλαντέρ" δίπλα στη μεγάλη του μπαλκονιού. Ο ρόλος της είναι να ενημερώνεται ο κόσμος με κάποιο εξειδικευμένο αντικείμενο του γραφείου... π.χ. ήταν τακτοποίηση Η/Χ, τώρα είναι "Εξοικονομώ κατ' οίκον", αύριο θα μπορούσε να έχει κάτι άλλο, ή απλώς φίρμες υλικών, ή μιά λίστα εργασιών...

 

Θεωρώ ότι δουλεύει σχετικά καλά....

 

Κι εγώ τώρα πρόσφατα, στις γιορτές τις έφτιαξα...

Από τότε, γέμισε το γραφείο πελάτες, οι δουλειές πάνε κι έρχονται... τα συνεργεία, οι προμηθευτές... χαμός γίνεται...!!!!

 

....................................................................................Αστειεύομαι, έτσι;;;

 

Πάντως δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, ούτε μπορώ να συμπεριφέρομαι σαν τους κλειδαράδες και τους μαστόρους, να κολλάω χαρτάκια στους κολώνες και τους κάδους!!!

 

Οσο για το αισθητικό, να ξέρεις ότι παιδευόμουν 3-4 μέρες με μακέτες μόνος μου... και τελικά πήγα σε ένα γνωστό μου πινακιδά και αποφάσισα εντός 30 λεπτών... Ο καθένας στη δουλειά του!

Link to comment
Share on other sites

@triky Τελείωσε πρώτα την σχολή,κάνε λίγο καιρό στην αγορά και μετά λέγε την γνώμη σου για το πως τρέχουν μια επιχείρηση, προς το παρόν άσε το καλύτερα. ;)

Ως αρχιτέκτονας , πουλάς και τέχνη πέρα από την επιστήμη , οπότε η πινακίδα θα πρέπει να είναι κάτι ξεχωριστό , διαφορετικό και κάτι που σε εκφράζει. Παράλληλα θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της , δηλαδή

''να κεντρίζει το ενδιαφέρον του υποψήφιου πελάτη ''.

 

@Τricky , μπράβο σου , που αν και φοιτητής ψάχνεσαι και έχεις καταλάβει πως πέρα από τις γνώσεις πολύ σημαντικό στο ελεύθερο επάγγελμα είναι το πως πλασάρεις τον εαυτό σου.

Δυστυχώς , αυτό δεν διδάσκεται σε κανένα πολυτεχνείο και δε νομίζω πως μπορεί να διδαχτεί. Είναι περισσότερο στοιχείο της προσωπικότητας σου....

Link to comment
Share on other sites

spy1551:

Ως αρχιτέκτονας , πουλάς και τέχνη πέρα από την επιστήμη , οπότε η πινακίδα θα πρέπει να είναι κάτι ξεχωριστό , διαφορετικό και κάτι που σε εκφράζει. Παράλληλα θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της , δηλαδή

''να κεντρίζει το ενδιαφέρον του υποψήφιου πελάτη ''.

 

Αν το γραφείο σου πάλι είναι μεταξύ γραφείων συναδέλφων που έχουν βάλει τις πινακίδες τους και οι οποίες κεντρίζουν το ενδιαφέρον των υποψήφιων πελατών τότε τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Απλά γράψε στην δικιά σου, ΕΔΩ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Siradrab , δεν είμαι αρχιτέκτονας και δεν είπα ότι ζητάω τη διαφήμιση .................................

...............................................................................................................................

Σας είπε κάτι απλό , αλλά ακόμη δεν το έχετε καταλάβει.

Δεν έχετε ακούσει για τη δύναμη του

Trademark , logo και του Βrandname;

Εκτός αν εργάζεσαι σε κάποιο χωριό και σε ξέρουν όλοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερόμουν σε σένα και κακώς παρεξηγήθηκες, απλά αφορμή πήρα από τα λεγόμενά σου για να γράψω τις εξυπνάδες μου που λες.

Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα Trademarks , τα logos και τα Βrandnames, τα χτίζεις πρώτα κάθε μέρα με την εν γένει παρουσία σου στον χώρο. Όταν αυτά χτιστούν τότε θα φαίνονται και θα μπορείς να τα κρεμάσεις κι όλας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.