Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό ΕΑΠ-ΔΧΤ 51


iakovolga

Recommended Posts

Μιάς που έχω επιλεγεί και εγώ στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (για το 2014-15), θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο για αρχή να επιλεγεί μία θεματική ενότητα (πχ. η ΔΤΧ50) ή και δεύτερη για το πρώτο έτος (ΔΤΧ50 & ΔΤΧ51)...

Φαντάζομαι όσοι έχουν ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό ή όσοι βρίσκονται στο δεύτερο έτος θα είναι σε θέση να απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιάς που έχω επιλεγεί και εγώ στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (για το 2014-15), θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο για αρχή να επιλεγεί μία θεματική ενότητα (πχ. η ΔΤΧ50) ή και δεύτερη για το πρώτο έτος (ΔΤΧ50 & ΔΤΧ51)...

Φαντάζομαι όσοι έχουν ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό ή όσοι βρίσκονται στο δεύτερο έτος θα είναι σε θέση να απαντήσουν...

Δύο ενότητες έχουν πάρα πολύ δουλειά, ειδικά για τους μη πολιτικούς μηχανικούς...έχω δύο φέτος και ασχολούμαι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.....αν δεν επείγει , καλύτερα μία μία οι ενότητες...αν επείγει, μην πάρετε την51 με την 50 μαζί, την 51 μόνη της του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

uppp

 

Μήπως και σωθεί κάποιος συνάδελφος από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό...

έδωσα προχτές την 50...σκέτος εμπαιγμός..΄..θέματα για 6 ώρες τουλάχιστον...θέματα για να μη γράψει ΚΑΝΕΙΣ.....

 

 

εγώ και όποιος άλλος ξέρω, διαβασμένοι άριστα, δεν περνάμε τη βάση...η αίθουσα γεμάτη περσινούς που απέτυχαν σε δύο εξεταστικές....

 

προφυλαχτείτε , είναι επικίνδυνοι....

μακάρι να το ήξερα και εγώ...θα είχα σώσει 1400 ευρώ και θα είχα την ψυχική μου γαλήνη...συν ότι με το διάβασμα που έχω κάνιε φέτος θα ήμουν κοντά στην απόκτηση ενός μεταπτυχιακού....

 

οι μηχανικοί απαξιώνονται για άλλη μία φορά...

 

 

διαδώστε το.....μακριά από τη ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ του ΕΑΠ

Edited by elena7676
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έλενα, δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την όλη διαδικασία (ούτε φυσικά από την συνεργασία με τους καθηγητές). Σαν εκπαιδευτικός ο ίδιος έχω άποψη σχετικά με το πως πρέπει να προσεγγίζεται μια τέτοια διαδικασία και πραγματικά απογοητεύτηκα. Αισθάνομαι δικαιωμένος πάντως που δεν το προχώρησα, όσο δύσκολο και αν μου ήταν κάτι τετοιο, γιατί δεν έχω μάθει να παρατάω στη μέση κάτι που ξεκινάω. Ευτυχώς πάντως, έχασα μόνο τα πρώτα 700€.

 

uppp

 

Μήπως και σωθεί κάποιος συνάδελφος από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό...

έδωσα προχτές την 50...σκέτος εμπαιγμός..΄..θέματα για 6 ώρες τουλάχιστον...θέματα για να μη γράψει ΚΑΝΕΙΣ.....

 

 

εγώ και όποιος άλλος ξέρω, διαβασμένοι άριστα, δεν περνάμε τη βάση...η αίθουσα γεμάτη περσινούς που απέτυχαν σε δύο εξεταστικές....

 

προφυλαχτείτε , είναι επικίνδυνοι....

μακάρι να το ήξερα και εγώ...θα είχα σώσει 1400 ευρώ και θα είχα την ψυχική μου γαλήνη...συν ότι με το διάβασμα που έχω κάνιε φέτος θα ήμουν κοντά στην απόκτηση ενός μεταπτυχιακού....

 

οι μηχανικοί απαξιώνονται για άλλη μία φορά...

 

 

διαδώστε το.....μακριά από τη ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ του ΕΑΠ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόφοιτος του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού και νομίζω ότι τουλάχιστον στην εποχή μου 2006-2010 γινόταν καλή δουλειά. Την ΔΧΤ-50 την είχα δώσει το καλοκαίρι του 7 και όντως όπως και οι άλλες Θεματικές Ενότητες απαιτούσαν εξίσου αρκετή εργασία κατά την διάρκεια έτους αλλά και πολύ δουλειά την ώρα των εξετάσεων...3,5 ώρες γεμάτες και μετά έβγαινες εξουσθενωμένος πνευματικά. 

Ακόμα πιο δύσκολη μου είχε φανεί η διπλωματική...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα πιο πάνω σχόλια και όντας φοιτητής του ΣΜΑ του ΕΑΠ μπορώ να πω οτι τα προγράμματα αυτά είναι υπέρ-απαιτητικά τόσο καθόλη τη διάρκεια του έτους όσο και στις εξετάσεις. Στις τελευταίες αφού κάποιος που έχει κάνει μόνος τις εργασίες όλο το χρόνο, διαβάσα τουλάχιστον καλά κανά 2βδόμαδο για αυτές και γράψει συνεχόμενα για ένα τρίωρο θα είναι τυχερός να τσιμπήσει 7 - 8.

Επομένως οι απαιτήσεις είναι προφανώς μεγάλες και θέλει γερά νεύρα. Από προσωπική εμπειρία όποιος κόπηκε και πήγε δεύτερη χρονιά συνήθως είτε δε κατέβαινε εξεταστική ηθελημένα, είτε κατέβαινε ταλιμπάν.

Μιας και έχω τελειώσει και αντίστοιχο μεταπτυχιακό μονοετούς φοίτησης μπορώ να πω οτι ο κόπος και ο χρόνος διαβάσματος είναι αρκετά μεγαλύτερος στο ΕΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπερ απαιτητικο, θελει πολυ δουλεια μονος σου. Καποιοι καθηγητες ειναι καλοι και συνεργασιμοι και καποιοι ειναι μη μεταδοτικοι, οπως συμβαινει αλλωστε και στα προπτυχιακα ή σε μεταπτυχιακα με τακτικη παρακολουθηση. Τα θεματα σε καμια περιπτωση δεν ειναι για 3,5 ωρες. Η νοοτροπια δεν ειναι λυνω τελεια ενα θεμα, αλλα πιανω και γραφω οτι προλαβαινω και ξερω απο ολα τα θεματα για να καταφερω να περασω. Ξερουν οτι ειναι απαραδεκτοι με το μεγαλο φορτο, αλλα ειτε υπαρχει γραμμη κοψτε τους για τα χρηματα, για να τα ξανακαταβαλουν, ειτε γιατι "φοβουνται" μηπως θεωρηθει ευκολο επειδη ειναι εαπ και το κανουν πανδυσκολο. Στην δχτ50 εχουν το απαλευτο, στην δχτ51 ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα. Ενω εχω περασει τρεις ενοτητες του εαπ (η δχτ60 ειναι θεωρητικουρα πολυ, παλι με παρομοιο καθεστως και εκει), εχω να πω οτι σε σχεση με το μεταπτυχιακο που ειχα κανει παλιοτερα με κανονικη παρακολουθηση αυτο ειναι κλασης πιο δυσκολο. Αυτο δε συμβαινει με ολα του εαπ, καποια ειναι βατα καποια ειναι για γερα νευρα και στομαχια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι διδάσκουν την ΔΧΤ 50...; Εγώ είχα τον Παντουβάκη. Δύσκολος και περίεργος -ορισμένες φορές- αλλά νομίζω ότι με πολύ εργασία και προσπάθεια περνούσες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, υπάρχει κάποιος που να έχει εργασίες και παλιά θέματα για την ΔΧΤ61?

 

**όποιος θέλει εργασίες και παλιά θέματα από ΔΧΤ 50, 51, 60, ας στείλει ένα πμ με το mail του να του προωθήσω ότι έχω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας κάποια από τα παραπάνω παλιότερα ποστ, παρατηρώ ότι αναφέρετε το πρόγραμμα ως πολύ δύσκολο και απαιτητικό.

 

Προσωπικά, από το 2011 έως τώρα (τελευταία ενότητα 61 μαζί με διπλωματική για το 2014-2015) στο τμήμα της Πάτρας,  δεν ένιωσα ποτέ να δυσκολεύομαι. Θεωρώ ότι με ελάχιστο και συγκεντρωμένο διάβασμα, μπορείς να ανταπεξέλθεις και στις εργασίες και στην εξέταση. Θα συμφωνήσω βέβαια πως από οσα μου έχουν πει για την ΔΧΤ50 τα τελευταία 2 χρόνια, άλλαξαν κάπως την εξέταση και αρκετοί δυσκολεύτηκαν.

 

 

Οπως και να εχει, δεν τα γράφω για να το παίξω έξυπνος -δεν έχω κανένα όφελος- , απλά λέω την προσωπική μου εμπειρία, για να μην "τρομοκρατούνται" και οι νέοι συνάδελφοι/φοιτητές.

 

**όποιος φοιτητής χρειάζεται υλικό ας στείλει πμ. Εξάλλου το φόρουμ για αυτό είναι, να βοηθάει ο ένας τον άλλον. Και ας λένε κάποιοι ότι με αυτόν τον τρόπο απλά είμαστε τεμπέληδες και δεν θέλουμε να διαβάσουμε και "κλασικός έλληνας" τα θέλει όλα έτοιμα....ας πάνε αυτοί να πληρώνουν σημειώσεις και εργασίες στα φροντιστήρια κτλ**

 

---Αν επιτρέπει το φόρουμ και οι αντμιν, μπορώ να σηκώσω ότι παλιές εργασίες, θέματα, υλικό γενικά κτλ έχω, στην κατηγόρια download--

Edited by sakatis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.