Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατοικία σε Γεωργική Γη Υψηλής Παραγωγικότητας


Recommended Posts

Κατ'αρχήν να διευκρινίσουμε ότι δεν αφορά το σύνολο της εκτός σχεδίου δόμησης αλλά μόνο τις περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως "γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας".

Αλλά και έτσι , η απόλυτη απαγόρευση είναι προβληματική και βλακώδης. Θα μπορούσε να επιτραπεί η δόμηση αγροικίας του καλλιεργητή  με αυξημένο εμβαδόν αρτιότητας ,  

ή χρήσεις που έχουν άμεση σχέση με το παραγόμενο προιόν .

Θυμάμαι σε άλλο νομοθέτημα διάταξη που επέτρεπε την ανέγερση μονάδων επεξεργασίας προιόντων πρωτογενούς παραγωγής της περιοχής.

 

Τέλος , δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο έκτακτος λόγος που αναγκάζει το ΥΠΕΚΑ να φέρει τροπολογία για αυτό το θέμα.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν περιοχες που εχουν χαρκτηριστει ως ΓΓΥΠ.

Παιρνει ο καθενας τον χαρακτηρισμο με βαση καποια κριτηρια......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχήν να διευκρινίσουμε ότι δεν αφορά το σύνολο της εκτός σχεδίου δόμησης αλλά μόνο τις περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως "γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας".

 

 

Αφορά το σύνολο της εκτός σχεδίου δόμησης διότι θα ζητείται βεβαίωση από την αρμόδια δ/νση γεωργίας για κάθε περίπτωση ξεχωριστά και στις περιοχές που δεν έχουν χαρακτηριστεί. 

Η βεβαίωση δίνεται κατόπιν αυτοψίας και η έκβαση εξαρτάται μεταξύ άλλων και από τις διαθέσεις του εκάστοτε υπαλλήλου...

 

Επομένως σε σχέση με την οικοδομησιμότητα: ένα γήπεδο αν είναι ακαλλιέργητο θα κινδυνεύει από το δασαρχείο, ενώ εαν είναι πολύ καλά καλλιεργημένο από τη δ/νση γεωργίας... Σουρεάλ καταστάσεις made in Greece...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 εκεινο που γινεται, ομως, αυτη τη στιγμη, ειναι οτι

υπαρχουν και

αγοραζονται/κληρονομουνται/δωριζονται/φορολογουνται στον ΕΝΦΙΑ κλπ.  χωραφια  με αξια "οικοπεδικη"

η οποία "απο την επομενη" θα εχει ολοσχερως εξαφανισθει.

 

 

μια  πληρης αναλυση των διαταξεων με τα 600 μ. που εγιναν 200 που θα γινουν "0"  ...ή πώς αλλοιώς δξ...

[και του παραλογισμου του νομοθετη ]

 

ειναι σε αυτο εδω

 

 

http://www.agorastakis.gr/neotera/2013/766-gyp#.V4LBm6KS-2-

 

υγ

για το πώς η Πολιτεια εχει αντιμετωπισει το ολο θεμα

φαινεται απο τις τρεις αποφασεις της Μπιμπίλη το 2010 περι  ...εκεινου...περι τουτου και του αλλου και του καθορισμου κριτηριων.....

και μετα με τη  τριτη ...ολες οι προηγουμενες ακυρωθηκαν,... :mrgreen: :mrgreen:

 

υγ

αυτο το άρθρο 56 του ν. 2637/1998,  εχει υποστει τοσες και τοσον ακαταληπτες  τροποποιήσεις,

που οδηγησε το νομοθετη να νομοθετησει δυο φορες σε διαστημα 10 ετων

"συμβολαια που εγιναν κατα παραβαση...θεωρουνται εγκυρα..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα κριτηρια για τον χαρκτηρισμο της εκτασης ως ΓΓΥΠ ειναι συγκεκριμενα και δυστυχως "αυστηρα". (πχ αν αρδευεται).

 

Αλλα εχουμε δει και αποφασεις επιτροπης ΝΕΧΩΠ : "Ειναι ΓΓΥΠ, αλλα συμφωνουμε με την εν λογω κατασκευη, αλλα χωρις να γινει καμια επεμβαση στο φυσικο εδαφος".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα είναι σχέδιο νόμου προς ψήφιση από την ολομέλεια

άρθρο 50:  http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/9640908.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και, αν ψηφιστεί, τι θα ισχύει τελικά; 

 

1) Σύμφωνα με την οικ. 11321/3.3.2016 «Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8-7-1993 π. δ. (Δ'/795), ως και των αδειών δόμησης που εκδόθηκαν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011 και λήγουν από 1-3-2016 έως και 31-12-2017, παρατείνεται κατά τρία (3) έτη».

 

2) Ενώ σύμφωνα με το άρθρο 50, παρ. 11 του ν/σ: "Δεν επιτρέπεται η ανανέωση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης στην περίπτωση που η αρχική δεν έχει υλοποιηθεί" 

 

Τρομακτική υπευθυνότητα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κατάργηση να μην γίνεται με τον σωστό τρόπο, αλλά την βρίσκω σωστή και θεωρώ πως άργησε. Και τι νομοθετήθηκε με τον σωστό τρόπο; Η οικοδόμηση εκτός σχεδίου ήταν πάντα μία ανοχή του κράτους, εκεί που δεν μπορούσε να θεσπίσει σωστά σχέδιο και κανόνες. Το λέει και η φράση "εκτός σχεδίου δόμηση". 

Υπάρχουν μεγάλες εκτάσεις ΓΓΥΠ με έργα αναδασμού, φράγματα με αρδευτικό δίκτυο που έχουν κοστίσει πολύ χρήμα στο παρελθόν και έχουν απαξιωθεί (γιατί απαξιώθηκε ο πρωτογενής τομέας). Σε πολλά τέτοια χωράφια υπάρχουν σπίτια που δέσμευσαν 4 στρέμματα ΓΓΥΠ. Σε ένα τέτοιο χωράφι έφτιαξα κι εγώ το σπίτι μου και όταν ο αγρότης στο διπλανό χωράφι ψεκάζει την πατάτα (1 φορά την εβδομάδα) καταλαβαίνω το λάθος μου, ενώ κάποιοι διάσπαρτοι γείτονές μου διαμαρτύρονται, πως ψεκάζει σε "κατοικημένη περιοχή". Όμως αυτός έχει δίκιο. Εγώ και οι γείτονές μου χτίσαμε νόμιμα σε ΓΥΠ εν γνώση μας, φέραμε ρεύμα, τηλέφωνο, άσφαλτο, χτυπήσαμε παράνομη γεώτρηση. Διαλύσαμε την ΓΓΥΠ γιατί το κράτος δεν ήταν ικανό να μας σταματήσει τότε. Η οικοδόμηση σε ΓΥΠ έπρεπε να απαγορευτεί εν τη γενέσει από την κατασκευή των αρδευτικών δικτύων και του αναδασμού. Δίπλα από την ΓΓΥΠ υπάρχει πάντα η ΓΓ Μέσης Παραγωγικότητας. Εκεί χωράει μια χαρά σπίτια, καταστήματα & μονάδες μεταποίησης αγροτ. προϊόντων, συσκευαστήρια. Ας δώσουμε χώρο στο πρωτογενή τομέα, εμείς τον απαξιώσαμε. Μερικές φορές και η "μη οικοδόμηση" είναι πρόοδος.  Δεν θα χάσουμε δουλειές, ότι πρόκειται να χτιστεί, θα χτιστεί δίπλα ή κάπου αλλού.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κατάργηση να μην γίνεται με τον σωστό τρόπο, αλλά την βρίσκω σωστή και θεωρώ πως άργησε. Και τι νομοθετήθηκε με τον σωστό τρόπο; Η οικοδόμηση εκτός σχεδίου ήταν πάντα μία ανοχή του κράτους, εκεί που δεν μπορούσε να θεσπίσει σωστά σχέδιο και κανόνες. Το λέει και η φράση "εκτός σχεδίου δόμηση". 

Υπάρχουν μεγάλες εκτάσεις ΓΓΥΠ με έργα αναδασμού, φράγματα με αρδευτικό δίκτυο που έχουν κοστίσει πολύ χρήμα στο παρελθόν και έχουν απαξιωθεί (γιατί απαξιώθηκε ο πρωτογενής τομέας). Σε πολλά τέτοια χωράφια υπάρχουν σπίτια που δέσμευσαν 4 στρέμματα ΓΓΥΠ. Σε ένα τέτοιο χωράφι έφτιαξα κι εγώ το σπίτι μου και όταν ο αγρότης στο διπλανό χωράφι ψεκάζει την πατάτα (1 φορά την εβδομάδα) καταλαβαίνω το λάθος μου, ενώ κάποιοι διάσπαρτοι γείτονές μου διαμαρτύρονται, πως ψεκάζει σε "κατοικημένη περιοχή". Όμως αυτός έχει δίκιο. Εγώ και οι γείτονές μου χτίσαμε νόμιμα σε ΓΥΠ εν γνώση μας, φέραμε ρεύμα, τηλέφωνο, άσφαλτο, χτυπήσαμε παράνομη γεώτρηση. Διαλύσαμε την ΓΓΥΠ γιατί το κράτος δεν ήταν ικανό να μας σταματήσει τότε. Η οικοδόμηση σε ΓΥΠ έπρεπε να απαγορευτεί εν τη γενέσει από την κατασκευή των αρδευτικών δικτύων και του αναδασμού. Δίπλα από την ΓΓΥΠ υπάρχει πάντα η ΓΓ Μέσης Παραγωγικότητας. Εκεί χωράει μια χαρά σπίτια, καταστήματα & μονάδες μεταποίησης αγροτ. προϊόντων, συσκευαστήρια. Ας δώσουμε χώρο στο πρωτογενή τομέα, εμείς τον απαξιώσαμε. Μερικές φορές και η "μη οικοδόμηση" είναι πρόοδος.  Δεν θα χάσουμε δουλειές, ότι πρόκειται να χτιστεί, θα χτιστεί δίπλα ή κάπου αλλού.

έβαλα + Η μόνη ένσταση που έχω είναι να ξέρουμε με σαφήνεια που είναι ΓΓΥΠ να έχουμε θεσμοθετημένες χρήσεις γης , γιατί την προηγούμενη φορά που είχαμε πάλι θέμα με την ΓΓΥΠ στην περιοχή μου είχαμε ένα μπαχαλο από τις υπηρεσίες που φρέναρε παντού την δόμηση στα εκτός σχεδίου με περισσότερη χαρτούρα επί του θέματος Και κάποιος που αγόρασε με μια Α αξία δεν μπορεί να μην ξέρει τι ισχύει στο ακίνητό του ως προς την δόμηση 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.