Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατοικία σε Γεωργική Γη Υψηλής Παραγωγικότητας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν εγω δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί, αλλά αφου διαβασα 15φορές την τροπολογία, το άρθρο 56 παρ.2 και παρ. 6 νομίζω ότι αυτό που γράφει είναι το εξής:

 

"Για τις εγκαταστάσεις ΑΠΕ, οι διατάξεις της παρ. 6 (απαγορεύσεις κατάτμησης, οικοδόμησης κλπ) αρχίζουν να εφαρμόζονται 10 ημέρες μετά την δημοσίευση της υπουργικής κοινής απόφασης που χαρακτηρίζει περιοχή ως ΓΥΠ (τετοια δεν έχει εκδοθεί για καμία περιοχή ως τωρα)"

 

Το οποίο και πάλι δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει για τις λοιπές εγκαταστάσεις, ούτε και αν συνεπάγεται ότι σταματάει να εκδίδει πράξεις χαρακτηρισμού η Δ/νση Αγρ. Ανάπτυξης της Περιφέρειας...

 

Αυτό το "και μόνον για τις εγκαταστάσεις ΑΠΕ" δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στην αρχη μιλαει για ΑΠΕ..

Μετα τις ξεχναει και αναφερει " που εχουν παραλυσει τις σχετικες διαδικασιες.."...

Οτι θελει γραφει ο καθενας...

Το ωραιο θα ειναι να γινει καμια εξαιρεση μονο για ΑΠΕ...που στην ουσια και τωρα υπαρχει κατι αντιστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι κατάλαβα.

1. Επανέρχετε η προτέρω κατάσταση δηλ. Για όλα ΠΛΗΝ ΑΠΕ ΔΕΝ χρειάζετε πλέον γνωμάτευση.

2. Οσα συμβόλαια έγιναν στην μεταβατική περίοδο και δεν έχουν δικαστικές διαμάχες, ισχύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι ΑΠΕ ηταν οκ ακομα και σε ΓΓΥΠ..

Εκανε ο ιδιοκτητης μια ΥΔ οτι ειναι στο 1% του συνολου (????!!!????) των περιοχων χαρακτηρισμενες ως ΓΓΥΠ και ολα μελι γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..υπαλληλος της πολεοδομιας μου ειπε σημερα οτι οτι βρίσκεται σε αναδασμο ειναι αυτοματα Γη υψηλης παραγωγικότητας... ισχυει κατι τετοιο ???

Link to comment
Share on other sites

Οχι απόλυτα πρέπει να γίνει αυτοψία από ΝΕΧΩΠ του νομού. Η εγκύκλιο που όριζε τους ανδασμούς ως υψηλής παραγωγικότητας καταργήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σχετικά με τα 600 μ. εκατέρωθεν εθνικής οδού και ΓΓΥΠ τι συμβαίνει;

Το άρθρο 31 παρ 4 Ν. 3937/11 (περι βιοποικιλότητας) κατήργησε την παρ. 23 του άρθρου 20 Ν. 3399/05. Τελικά, κάθε εδαφική ζώνη των 600 μ. εκατέρωθεν των εθνικών οδών υπάγεται σε ΓΓΥΠ και αυτομάτως δεν μπορεί να οικοδομηθεί ή υπάρχει κάποια εγκυκλιος ή τροπολογία που το εχει αποσαφηνίσει το θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.