Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λάθος χρήση δήλωσης μηχανικού του Ν.651/77


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέραν του γεγονότος ότι η συζήτηση πάει να ξεστρατίσει εκτός θέματος, για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει ειδικό θέμα για τη ΓΥΠ, στο οποίο αναφέρονται όλα τα παραπάνω στοιχεία και πολύ περισσότερα, όπως πχ η τροπολογία που κατατέθηκε στο σχέδιο νόμου περί Βιοποικιλότητας για τις ζώνες των 600 μ. εκατέρωθεν των αξόνων εθνικών οδών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σε κάτι που δεν έχω πληρωθεί να το διερευνήσω (πέραν των απολύτως απαραίτητων πολεοδομικών στοιχείων). "κατόπιν και εγκρίσεως των αρμοδίων Υπηρεσιών" και λήξαμε - δηλ με το δασαρχείο πώς γίνεται? έχετε καταλάβει ότι σε 50 χρόνια από τώρα η τότε γενιά θα μας δείχνει σε φωτογραφίες και θα λένε " βρε τους κουρελιάρηδες...πείνα, ε!"

ας με πληρώσει ο κάθε ιδιοκτήτης (και προκαταβολή εννοείται) και του ανοίγω και τρύπες να ψάχνω για πετρέλαιο!

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος δεν έγινε εσκεμμένα. Έγινε από απειρία, αν και νομίζω πως την γειτνίαση με το τυφλό οικόπεδο θα μπορούσε να το καταλάβει κάποιος ο οποίος είχε ξανασχοληθεί με το συγκεκριμένο. Γνωρίζει κανείς πως αντιμετωπίζονται καταστάσεις από παρόμοια λάθη? Το συμβόλαιο έγινε, το οικόπεδο αγοράστηκε δεν αλλάζει αυτό. Τι θα γίνει από εδώ και πέρα? Θα πρέπει να διορθωθεί το συμβόλαιο? με τακτοποίηση των οικοπέδων λύνεται εν μέρη το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι υπογράφηκε το συμβόλαιο και αγοράστηκε το οικόπεδο.

Όποτε αποφασίσει ο αγοραστής να οικοδομήσει, θα αναδειχθεί το πρόβλημα στην πολεοδομία. Το πως θα αντιδράσει αυτός τότε, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει. Πάντως, παρόμοιο πρόβλημα (με αρτιότητα και όχι οικοδομησιμότητα) αντιμετώπισε και άλλος συνάδελφος πριν από λίγο καιρό και μπορείς να διαβάσεις τη συζήτηση ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρόβλημα διαπιστώθηκε όντως τώρα που πήγε να βγάλει την άδεια. Η πολεοδομία το έβγαλε στην φόρα. Μίλησα με τον αγοραστή και μου είπε ότι ήδη έχει ξεκινήσει συζητήσεις με τον ιδιοκτήτη του τυφλού οικοπέδου για να το αγοράσει και μάλιστα μου ζήτησε και νέο τοπογραφικό. Διορθώνεται η κατάσταση κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φοβόμουνα για απαιτήσεις εναντίον σου αλλά αφού βρίσκει μόνος του τη λύση και, μάλιστα, με την αγορά του τυφλού, τότε κάνε το σταυρό σου και μην το συζητάς καθόλου ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.