Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η χάρτα της Βενετίας


Recommended Posts

Πρόκειται για ένα κείμενο που έχει να κάνει με την αποκατάσταση μνημείων και κτηρίων γενικότερα.

Μήπως έχει κανείς το πλήρες κείμενο, κατά προτίμηση στα ελληνικά... Στο google δεν μπόρεσα να το βρω ολόκληρο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο χάρτης της Βενετίας υπάρχει στο βιβλίο "αρχιτεκτονική μας κληρονομιά" του Ν. Κ. Μουτσόπουλου έκδοση 1983 σελ 150,151. Το βιβλίο το έχω αλλά είμαι χωρίς σκάνερ. Άν το βιάζεσαι θα πρέπει ή να ανεχθείς φωτογραφημένες στα 3mp τις δύο σελίδες ή να δοκιμάσεις να βρείς: α) στο ΤΕΕ "Τεχνικά χρονικά" Γενική έκδοση 243, Αύγουστος 1964, σελ. 94

είτε β) σε πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη τα "Αρχιτεκτονικά Θέματα" του 1975 (πιθανόν να είναι το τεύχος 9) όπου υπάρχει άρθρο του Ε. Φερεντίνου "Ο χάρτης της Βενετίας".

 

Αν δεν βιάζεσαι πιστεύω ότι σε λιγότερο από 15 μέρες θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω στα downloads. Πάντως είναι όλο κι όλο 16 σύντομα άρθρα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η αγγλική βερσιόν είναι εδώ.

 

@ilidis

Φοβάμαι ότι με το συγκεκριμένο σκανάρισμα τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων και μάλλον δε θα γίνει δεκτό το upload.

Link to comment
Share on other sites

Η χάρτα της Βενετίας είναι ένα διαχρονικό στην βάση του κείμενο που αποτελεί σταθμό στην ιστορία της προστασίας - αναστήλωσης - αποκατάστασης των μνημείων. Ωστόσο, υπάρχουν και νεότερα κείμενα, που σήμερα αποτελούν σημεία αναφοράς για τον κόσμο της αναστήλωσης, με κυριότερο την διακήρυξη του Άμστερνταμ.

 

Μία μία σύντομη αναφορά σε κείμενα που καθορίζουν τα της προστασίας των μνημείων εδώ, στις σελίδες 5 & 6.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα!

 

μπορεί μήπως κάποιος να μου στείλει και εμένα το κείμενο;

 

Τελικά φαίνεται οτι είναι όντως δύσκολο να τη βρει κανείς στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.