Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχάριος Autocad


Geo22

Recommended Posts

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο να αγοράσω για το autocad 2008.Είμαι τελείως αρχάριος και δεν θέλω να δώσω λεφτά έξω(γιατί δεν μου περισσέυουν) αλλά προτιμώ να ασχοληθώ μόνος μου.Τουλάχιστον αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο να είναι κατανοητό όσο περισσότερο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι κάτι τεράστια και βαρετά τούβλα, την ίδια δουλειά κάνει και το help του autocad (και τζάμπα). Τσέκαρε το user's guide, ή καλύτερα κάτσε ένα απόγευμα με ένα πιο έμπειρο να κάνετε ένα πλήρες σχέδιο, και τα βασικά θα τα έχεις καλύψει.

Απο'κεί και πέρα η καθημερινή εξάσκηση και το reference (πάλι στο help) είναι φίλοι σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο'κεί και πέρα η καθημερινή εξάσκηση και το reference (πάλι στο help) είναι φίλοι σου.

Η τριβή στην πράξη είναι η πιο σημαντική!

Πάρε ένα έτοιμο σχέδιο και προσπάθησε να το αντιγράψεις.................θα παιδευτείς αλλά θα μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι κάτι τεράστια και βαρετά τούβλα, την ίδια δουλειά κάνει και το help του autocad (και τζάμπα). Τσέκαρε το user's guide, ή καλύτερα κάτσε ένα απόγευμα με ένα πιο έμπειρο να κάνετε ένα πλήρες σχέδιο, και τα βασικά θα τα έχεις καλύψει.

Απο'κεί και πέρα η καθημερινή εξάσκηση και το reference (πάλι στο help) είναι φίλοι σου.

συμφωνω να ξεκινήσεις με εναν πιο εμπειρο...σε 3 ωρες θα εχεις πληρη εικονα για ενα σχεδιο ,μετα ο δρομος βεβαια ειναι μακρυς,αλλα σιγα-σιγα και μετα απο πολλες εργατοωρες,θα μπορέσεις να μπεις και στα μυστικα του προγράμματος.

Παντως μη ξεχνας οτι εισαι μηχανικος και οχι σχεδιαστης και μερικα λάθη συγχωρουνται.επίσης μπορείς να άνοίξεις ενα ετοιμο σχεδιο και να πειραματιστεις

με διορθωσεις πάνω του (θα ειναι ετοιμη η κλιμακα,το zoom,μερικα στοιχεια τυπου block-επιπλα κτλ....αλλα θές τη βοήθεια για αρχη καποιου πιο εμπειρου....

Link to comment
Share on other sites

"Κλειδάριθμος ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ECDL CAD" (960-209-591-1)

Αν και καλύπτει τις εκδόσεις 2000 και 2002, που είναι αρκετά παλιές, είναι το πιό περιεκτικό (ίσως υπάρχει και επικαιροποιημένη έκδοση, αλλά δεν το γνωρίζω). Για αρχάριους πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή, για να εξοικειωθούν με το πνεύμα του Autocad!!

 

Υπάρχει και αυτό:

ECDL CAD V1.5 ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ AUTOCAD

Συγγραφέας: Παπαβασιλείου Αθανάσιος

Εκδόσεις Γκιούρδας

 

Και τα δύο, επειδή έχουν γραφτεί με σκοπό να καλύψουν την ύλη των εξετάσεων ECDL και μόνο, δεν είναι πλήρεις οδηγοί του AUTOCAD, αλλά καλύπτουν τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

βιβλία για αρχάριους στο AutoCAD (όχι ειδικά για AutoCAD 2008 )

 

Δες επίσης και το AutoCAD ο εύκολος τρόπος

μικρό σε αριθμό σελίδων και διαβάζεται πολύ ευχάριστα

 

παρόμοιο με το 2ο βιβλίο που προτείνει η Athina, ως προς το επίπεδο δυσκολίας που φθάνει το βιβλίο στο AutoCAD, αλλά αυτό είναι πιο "εκπαιδευτικό" ενώ εκείνο (το 2ο) είναι περισσότερο για επάναληψη και τελική προετοιμασία για την εξέταση του ECDL CAD.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά να ρωτήσω στην ίδια λογική επειδή είμαι άσχετος και επειδή θέλω αρχικά ένα φθηνό σχεδιαστικό σκέφτομαι το intellicad αλλά κοίταξα για τίποτα βιβλία και δεν υπάρχει. Μπορώ να πάρω ένα γιά autocad και πιό;είναι ίδια φιλοσοφία και ποιά τα βασικά μειονεκτηματά του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.