Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχάριος Autocad


Geo22

Recommended Posts

παιδιά να ρωτήσω στην ίδια λογική επειδή είμαι άσχετος και επειδή θέλω αρχικά ένα φθηνό σχεδιαστικό σκέφτομαι το intellicad αλλά κοίταξα για τίποτα βιβλία και δεν υπάρχει. Μπορώ να πάρω ένα γιά autocad και πιό;είναι ίδια φιλοσοφία και ποιά τα βασικά μειονεκτηματά του;

 

καμιά αποψη;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σου συνιστώ Autocad.

 

Με αυτό θα έχεις την μεγαλύτερη επικοινωνία σου με όλες τις άλλες συνεργαζόμενες για την δουλειά σου ειδικότητες μηχανικών.

 

Αν το μάθεις καλά και όχι επιφανειακά δεν θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετος και επειδή θέλω αρχικά ένα φθηνό σχεδιαστικό σκέφτομαι το intellicad αλλά κοίταξα για τίποτα βιβλία και δεν υπάρχει. Μπορώ να πάρω ένα γιά autocad και πιό;είναι ίδια φιλοσοφία και ποιά τα βασικά μειονεκτηματά του;

 

Αν για αρχή τα οικονομικά σου δεν είναι τα καλύτερα, μπορείς να κοιτάξεις για κάποιο συμβατό με το Autocad εναλλακτικό πρόγραμμα .

 

Τα κόστη είναι προσιτά (320 έως 500 Euro) και δεν στερείσαι κάποιες ουσιαστικές λειτουργίες σε σχέση με το Autocad.

 

Κοίταξε και εδώ : http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18517&highlight=Intellicad

 

Όπως επίσης και εδώ : http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10204&highlight=Intellicad

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

η 4Μ έχει στην παρουσίαση του intellicad μια σειρα από πλεονεκτήματα και συμβατότητες με το autocad. 1)Aυτά ισχύουν στο zwcad;2) με ποιό είναι καλύτερα κάποιος να μάθει να δουλεύει με το intellicad ή με zwcad ώστε μετά να προσαρμοστεί πιό εύκολα στην λειτουργία τού autocad αν θελήσει να το αγοράσει;

Link to comment
Share on other sites

Είχα μάθει μέσω σεμιναρίου 400 ωρών το Autocad και εν συνεχεία αγόρασα το Intellicad Pro γιατί το Autocad ήταν πολύ ακριβό. Κόστιζε μόνο 3800 ευρώ σε τιμή προσφοράς. Στο Intellicad σχεδίασα 2D και 3D χωρίς κανένα ιδαίτερο πρόβλημα.

Επίσης και το ZWCad είναι πάρα πολύ καλό.

 

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για 2D σχεδίαση δοκίμασε και το HyCad.

Είναι εντελώς freeware με πλήκτρα όπως το Autocad.

http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=39694&t=4&i=1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια το βρήκα πιο συμβατό το ZWcad από το Intellicad (νομίζω ότι εκεί οφείλεται και η διαφορά τιμής). Π.χ. με τα Lisp που δοκίμασα να τρέξω, δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το περιβάλλον είναι εντελώς ίδιο, οι εντολές πανομοιότυπες.

 

Στο ZWcad (γιατί αυτό έχω, το Intellicad απλά το χρησιμοποίησα δοκιμαστικά 3 μέρες), δεν έχει τίποτα να μάθεις. Αν χρησιμοποιείς Autocad, τότε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι αν μάθεις καλά το AutoCAD καλύπτεσαι και μπορείς να συνεργαστείς μια χαρά με συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. άλλωστε πάνω στη λογική του έχουν πατήσει ένα σωρό άλλα προγράμματα και τα περισσότερα έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν αρχεία μορφής AutoCAD χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. το intellicad της 4Μ είναι ένα επίσης καλό πρόγραμμα με πολύ παρόμοια λογική αν και σε περίπτωση που δε χρησιμοποιήσεις την τρίτη διάσταση δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να μπλέκεις. το ΑutoCAD είναι ένα εξαιρετικά 'έξυπνο' πρόγραμμα και θα συμπλήρωνα και γρήγορο. αν αφιερώσεις λίγο χρόνο να το μάθεις θα βρεις ένα πολύ καλό εργαλείο για τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Στο autocad λες πάντα έτσι;;

Δες αν όταν πας να κάνεις plot είναι επιλεγμένο για το plotstyle monochrom.

 

πού μπορώ να το δω αυτό και να το αλλάξω;

 

για το architecture ρωτάω, αλλά δεν ξέρω εαν έχει διαφορές με το απλό autocad

για να μην μπλέξω να αλλάζω ένα ένα τα layers δεν γίνεται να τα εκτυπώνει μαύρα με κάποια επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.