Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα υπογραφής Η/Μ Μελετών με τον ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Β.Δ. 17/12/1953 ΦΕΚ 346 ... άρθρο 2 παρ. γ->300.000.000 δραχμές ( μεταξύ των άλλων περί απλών Η/Μ).

 

Με το Π.Δ. 902 ΦΕΚ 287/Α/22-12-1975 το ποσό των 300.000(.000?) του άρθρου 2 παρ. γ του Β.Δ. της 17/12/1953 αυξάνεται σε 1.000.000 δραχμές?????

 

Το Β.Δ. σίγουρα δεν έχει τυπογραφικό λάθος γιατί υπάρχουν και άλλα ανάλογα ποσά. Το Π.Δ. όμως ????

 

Διαβάστε το παραπάνω Β.Δ που τροποποιεί αυτό του 1950 και θα καταλάβετε περί δικαιωμάτων Η/Μ. Όλα τα άλλα και αυτά του ΤΕΕ είναι @......!

 

Α ... και να μην ξεχνιόμαστε όλες οι διατάξεις που αναφέρονται σε συγκεκριμένα ποσά (1.000.000δρχ?) σε δεδομένη στιγμή υπόκεινται σε επικαιροποίηση με ή χωρίς λ. (Γενικότερη νομοθεσία και νομολογία).:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν 300.000 δρχ . Ας το ανεβάσει κάποιος συνάδελφος.

 

Τώρα για επικαιροποίηση ! Χμμ.... μακάρι να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Ως Πολιτικός Μηχανικός μπορώ να αναλάβω την επίβλεψη των Η/Μ εγκαταστάσεων σε οικία 120τμ?

Η άδεια έχει εκδοθεί κανονικά από το 2015. Αρχιτεκτονικά, Στατικά είχα αναλάβει εγώ και τις Η/Μ μελέτες τις έχει υπογράψει μηχανολόγος, ο οποίος δυστυχώς βρίσκεται στο εξωτερικό και έχει κλείσει τα βιβλία του.

Και ρωτάω αν μπορώ να τις αναλάβω εγώ επειδή πρόκειται για το σπίτι μου, οπότε θα μπορούσα να γλυτώσω και τις αμοιβές...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, mikepaltri said:

Ως Πολιτικός Μηχανικός μπορώ να αναλάβω την επίβλεψη των Η/Μ εγκαταστάσεων σε οικία 120τμ?

Η άδεια έχει εκδοθεί κανονικά από το 2015. Αρχιτεκτονικά, Στατικά είχα αναλάβει εγώ και τις Η/Μ μελέτες τις έχει υπογράψει μηχανολόγος, ο οποίος δυστυχώς βρίσκεται στο εξωτερικό και έχει κλείσει τα βιβλία του.

Και ρωτάω αν μπορώ να τις αναλάβω εγώ επειδή πρόκειται για το σπίτι μου, οπότε θα μπορούσα να γλυτώσω και τις αμοιβές...

Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις  οπως ολοι οι διπλωματουχοι ( μη Η-Μ) να υπογραψεις εως 25kw μελετη επιβλεψη. Υδε δεν γνωριζω αν μπορεις να υπογραψεις αλλα νομιζω ναι αν κρινω οτι ειδα ΥΔΕ απο αγρονομο κλπ που εγινε δεκτο κανονικα απο δεδδηε

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mitsos Ribopaido said:

Μπορεις  οπως ολοι οι διπλωματουχοι ( μη Η-Μ) να υπογραψεις εως 25kw μελετη επιβλεψη. Υδε δεν γνωριζω αν μπορεις να υπογραψεις αλλα νομιζω ναι αν κρινω οτι ειδα ΥΔΕ απο αγρονομο κλπ που εγινε δεκτο κανονικα απο δεδδηε

Σε ευχαριστώ Mitsos Ribopaido!!! Τα 25kw είναι βάση κάποιου νόμου ή διατάγματος?

ΥΔΕ από τοπογράφο??????? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mikepaltri said:

Σε ευχαριστώ Mitsos Ribopaido!!! Τα 25kw είναι βάση κάποιου νόμου ή διατάγματος?

ΥΔΕ από τοπογράφο??????? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πως... και εγώ συνήθως με τοπογραφικά ασχολούμαι, αρχιτεκτονικές μελέτες και στατικά. Αστειεύομαι φυσικά. Δεν νομίζω οτι ΥΔΕ κάνει τοπογράφος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ΒΔ του 1950 ισχύει και μετά την έκδοση του ΠΔ ΦΕΚ 187 Α΄/5-11-2018 περί επαγγελματικών δικαιωμάτων; Πως προέκυψε η παραπάνω απάντηση περι δικαιώματος υπογραφής μελέτης-επίβλεψης ΗΜ από Πολιτικό Μηχ έως 25kw;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.