Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε οικία


Recommended Posts

Συγνώμη αν υπάρχει αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα αυτό που χρειάζομαι. Έχω ένα σπίτι στον 1 όροφο. Το ισογειο ειναι περιπου 45μ2, και το min υψος που εχει ειναι 3μετρα και εχει και ενα παταρι περιπου 35μ2 με υψος 2.20μετρα. Στα σχεδια και στα συμβολαια εχει χρηση καταστηματος το οποιο ποτε δεν χρησιμοποιηθηκε σαν καταστημα. Τωρα εχει ενσωματωθει με το σπιτι του 1 οροφου και συνδεετε με την σκαλα που προυπηρχε για να πασ στον 1 οροφο. Μπορει να γινει αλλαγη χρησης τωρα απο καταστημα σε οικια? Αν το αφησω οπως εχει απλά δεν θα μπορεσω αν θελησω να το πουλησω, ετσι δεν ειναι? αν γνωριζετε κοστοσ? οι αλλαγεσ που εγιναν ειναι εσωτερικη τοιχοποια με γυψοσανιδα στο παταρι, ενα wc στο παταρι, ενα wc στο ισογειο, κατολου εσωτερικη τοιχωποιια στο ισογειο, δηλ εμεινε ως είχε. υδραυλικη εγκατασταση εγινε μονο για τους 2 wc. Η κουζινα εμεινε στο σπιτι του 1 οροφου ως ειχε. Τελος ειμαι μηχανολογοσ μηχανικοσ, μπορω να αναλαβω εγω την αλλαγη χρησης? και τι πρεπει να κάνω? Το ξερω οτι εθεσα πολλα ερωτημα και συγνωμη.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

...............

Τελος ειμαι μηχανολογοσ μηχανικοσ, μπορω να αναλαβω εγω την αλλαγη χρησης? και τι πρεπει να κάνω? ...........

 

 

συνάδελφε, δεν μπορουμε να αναλάβουμε τέτοιου είδους εργασίες

 

είναι αρμοδιότητα μονο των πολ. μηχανικών-αρχιτεκτόνων & τοπογράφων

 

μπορεις όμως (για να μην χάσεις τη δουλειά), να δώσεις την δουλειά σε κάποιον συνεργάτη σου απο τις παραπάνω ειδικότητες, γιατί σίγουρα αν κάνετε αλλαγή χρήση, θα πρέπει να γίνουν Η/Μ μελέτες (θέρμανση, ηλεκτρικά, καύσιμο αέριο, ύδρευση αποχέτευση, κλπ.) και ενεργειακή μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορειτε (και καλα) να υπογραψετε

 

Δ. Μηχανολόγοι - Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί.

Δεν έχουν κανένα δικαίωμα σύνταξης και υπογραφής μελετών οικοδομικών έργων

και επίβλεψης αυτών.

Έχουν όμως, απεριόριστα δικαιώματα συντάξεως και υπογραφής μελετών

ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων και επιβλέψεως αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορειτε (και καλα) να υπογραψετε

 

Δ. Μηχανολόγοι - Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί.

Δεν έχουν κανένα δικαίωμα σύνταξης και υπογραφής μελετών οικοδομικών έργων και επίβλεψης αυτών ..........................

 

συνάδελφε

 

επειδή μάλλον διακρίνω μια ειρωνία στην απάντηση σου, θα σου πω οτι δεν έχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου (ή μαζί σας για τον κλάδο σας)

 

αναφέρομαι σε άλλο post που έδωσες απάντηση πριν λίγο περί επαγγεμαλματικών διακιωμάτων των πολ. μηχανικών + αρχιτεκτονικών σε Η/Μ μελέτες

 

να σου υπενθυμίσω οτι και οι συνάδελφοι των ΤΕΙ, με νόμους πήραν τα επαγγελματικά και οχι βάσει γνωστικού αντικειμένου

 

να γιατι βτάσαμε να γίνουμε ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ (είναι 4η ή 5η φορά που το γράφω εδω μέσα)

 

τώρα αν κατάλαβα λάθος το ύφος των γραφόμενων σου, γράψε λάθος

γιατί το πήρα στραβά (αν δεν νομίζω να εχω παίσει τόσο πολύ έξω)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα και μη για τα δικαιωματα υπογραφης κ.τ.λ. οσον αφορα τα αλλα ερωτηματα μου, μηπως γνωριζει καποιος? Αν το αφησω ετσι οπως ειναι τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω οταν θα θελω να αλλαξω την χρηση?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

 

τώρα αν κατάλαβα λάθος το ύφος των γραφόμενων σου, γράψε λάθος

γιατί το πήρα στραβά (αν δεν νομίζω να εχω παίσει τόσο πολύ έξω)

 

Μαλλον καταλαβες λαθος.Το "και καλα" σήμαινε , οτι συμφωνα με τις διαταξεις τους αυτα που μπορουν να υπογραψουν ηταν τα παρακατω που εγραψα.Υπογραφουμε(ουν) πολλα που δεν μας αρμοζουν, οποτε οι διαταξεις τους δεν ισχυουν στην πραξη.Τωρα αν συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι εννοουσα , περισσοτερα σε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ολο το κτιριο ηταν αυθαιρετο, και η αδεια βγηκε το 2003. εγω το εχω αλλακσει σε οικια. υποψιν οτι στα σχεδια φαινετε ημιτελεσ (εχει τουβλα, αποχευτεση, ηλεκτρικεσ καλωδιοσεισ, σοβατισμενο)λειπουν πατωματα, παραθυρα, εσωτερικη τοιχωποιια στο παταρι. αυτα στα σχεδια. εγω ολα αυτα τα εχω φτιακσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.