Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεωτική μελέτη κλιματισμού & φυσικού αερίου


ManosDr

Recommended Posts

Το ξέρουμε ότι αναθεωρήθηκε το άρθρο 25. Δες την σχετική ΥΑ και πες μου που βλέπεις ότι είναι υποχρεωτικός ο υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων για όλα τα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Συγγνώμη αλλά τι σχέση έχει μια μελέτη ψυκτικών φορτίων με το αν τελικά θα τοποθετηθούν κλιματιστικά κλπ? Στη μελέτη βλέπεις τι απαιτείται (και άρα με τον ΚΕΝΑΚ θα γίνει και η κατάταξη του κτιρίου). Το ερώτημα νομίζω έγκειται στο αν πρέπει να γίνει πλήρης μελέτη κλιματισμού (δλδ να προδιαγράψουμε και να δείξουμε και στα σχέδια μονάδες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή μελέτης κλιματισμού υπάρχει μόνο (εκτός κι αν ήταν ειρωνικό το σχόλιό σου...). Εγώ καταλαβαίνω ότι βγάζεις τα φορτία σου και καταθέτεις το τεύχος υπολογισμών χωρίς σχέδια εφαρμογής (με μονάδες κλπ). Βάσει φορτίων κάνεις και τη μελέτη ΚΕΝΑΚ και είσαι οκ? Αλλιώς τι? Θα υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη να βάλει κλιματιστικά σε ένα σπίτι που δε θα χρειαστεί ποτέ κλιματισμό?

 

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη κλιματισμού, για την οποία υπάρχει αμοιβή, δεν περιλαμβάνει μόνο τον υπολογισμό των Ψ.Φ.

Άρα ο πελάτης θα πληρώσει για κάτι που δεν θα πάρει.

Αυτό ήταν και το πνεύμα της ερώτησής μου.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει φορτίων κάνεις και τη μελέτη ΚΕΝΑΚ και είσαι οκ?

 

Όχι. Εδώ είναι το θέμα. Για τη μελέτη του ΚΕΝΑΚ, αν δεν προβλέπεις ψύξη για το κτίριο, συμπληρώνεις απλώς 50% κάλυψη του φορτίου εκεί που το ζητάει το πρόγραμμα. Δεν απαιτείται υπολογισμός φορτίων για αυτή τη δουλειά. Αυτό είναι το σημείο στο οποίο διαφωνώ με την εγκύκλιο. Το έγραψα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρει. Διότι (στις περιπτώσεις που ο πελάτης δε θέλει κλιματισμό), οποιοσδήποτε εγκαταστάτης έχοντας τη μελέτη μπορεί να επιλέξει και κλιματιστικά (για απλές εφαρμογές, κατοικίες π.χ.). Στις μεγαλύτερες κατασκευές (κτίριο γραφείων ή άλλο αντίστοιχο) μου φαίνεται απίθανο να μη θέλει ο ιδιοκτήτης να τοποθετήσει κλιματισμό εξαρχής, άρα η μελέτη θα είναι πλήρης.

Το ερώτημά μου είναι:

Είναι υποχρεωτικό να δείξουμε τον τρόπο που θα κλιματίζουμε ΚΑΘΕ έργο που αναλαμβάνουμε (π.χ. κατοικία 100τ.μ. χωρίς ανάγκη ψύξης, ώστε να γίνει η ΜΕΑ ή αρκεί να κατατεθούν οι υπολογισμοί ψυκτικών φορτίων στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εδώ είναι το θέμα. Για τη μελέτη του ΚΕΝΑΚ, αν δεν προβλέπεις ψύξη για το κτίριο, συμπληρώνεις απλώς 50% κάλυψη του φορτίου εκεί που το ζητάει το πρόγραμμα. Δεν απαιτείται υπολογισμός φορτίων για αυτή τη δουλειά. Αυτό είναι το σημείο στο οποίο διαφωνώ με την εγκύκλιο. Το έγραψα και παραπάνω.

 

Μα απαιτείται μελέτη κλιματισμού, τι θα καταθέσεις αν δεν κάνεις ούτε υπολογισμό φορτίων??

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ιστορία τι θα εγκαταστήσεις και άλλη τι πρέπει να επιβάλεται για την έκδοση μιας οικ. άδειας.

Εγω δεν θέλω ρευμα στο σπίτι μου γιατι έτσι γουστάρω. Δεν πρέπει να απαιτείται η μελέτη ηλεκτρολογικών?

Οπως συμβαίνει τόσα χρόνια και με το φυσικό αέριο, και με όλες τι άλλες μελέτες.

 

Τώρα αν θα έπρεπε να βγεί μια νέα αμοιβή για ψύξη με μικρότερο ποσοστό επί του προυπολογισμού αντί του κλιματισμού οκ.

 

Ενα ακόμα τραγικό λάθος που κάνουν μερικοί είναι οτι ταυτίζουν την μελετη ψύξης με μελέτη ψυκτικών φορτίων και μόνο.

Ο υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων είναι τα δεδομένα του προβλήματος. Μια μελέτη ψύξης πρέπει να συνοδεύεται από μελέτη διαστασιολόγησης του τρόπου ψύξης.

Αν είναι έτσι και στην υδρευση να υπολογίζουμε μέγιστη παροχή και από εκεί και πέρα όλα είναι ίδια.

Επίσης στα στατικά να υπολογίζουμε μόνο τα φορτία που πρέπει να αντέξει το κτίριο χωρίς διαστασιολόγηση της φέρουσας κατασκευής και να την ονομασουμε καθορισμός φορτίων με μικρότερη αμοιβή.

 

Ξέρεις οτι μια κολώνα 25Χ25 σηκώνει π.χ.100 κιλά

πόσα είναι τα φορτία του ορόφου?1000 κιλά?

εεε βάλε 10 κολώνες και είσαι ωραίος.

 

Ρε πάτε καλά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχετε δικιο όσοι υποστηρίζετε ότι πρέπει να γίνεται μελέτη ψυκτικών φορτίων. Η υπόθεση πρέπει να διευθετηθεί όπως πρέπει, δηλαδή με ΥΑ και όχι με εγκύκλιο. Οι εγκύκλιοι, από όσο ξέρω, δεν έχουν καμιά ισχύ. Είναι μόνο διευκρινιστικές, δεν μπορούν να επιβάλλουν καινούργιες απαιτήσεις.

 

Είναι υποχρεωτικό να δείξουμε τον τρόπο που θα κλιματίζουμε ΚΑΘΕ έργο που αναλαμβάνουμε (π.χ. κατοικία 100τ.μ. χωρίς ανάγκη ψύξης, ώστε να γίνει η ΜΕΑ ή αρκεί να κατατεθούν οι υπολογισμοί ψυκτικών φορτίων στην πολεοδομία?

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να φανεί ο τρόπος με τον οποίο θα ψύχεται μια κατοικία, αν δεν πρόκειται να ψυχθεί.

 

Νομίζω όμως ότι είναι υποχρεωτικό για κατοικία που όντως θα ψυχθεί, διότι για τη ΜΕΑ χρειάζονται τα ΕΕR και η ισχύς των μηχανημάτων. Δες τι δεδομένα ζητάει το λογισμικό του ΤΕΕ για να το επιβεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.