Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για ρευματοδότηση με Ν. 3843/2010


GEKA

Recommended Posts

Συνάδεφλοι καλημέρα

Σε Ο.Α. του 1985, που δεν ρευματοδοτήθηκε ποτέ, ζητείται ρευματοδότηση σήμερα. Ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια έχει συνταξιοδοτηθεί.

Η υπηρεσία δόμησης μου λέει εκ του ασφαλούς ότι πρέπει να πληρωθεί ξανά η επίβλεψη... (χωρίς να νοιάζονται και φυσικά ούτε τους ενδιαφέρει να δώσουν λύση).

Πιστεύω ότι στο ακίνητο όλο και κάποια αυθαιρεσία θα υπάρχει. Ακόμα δεν έχω κάνει αυτοψία.

Αν τακτοποιήσω αυθαιρεσίες, δεν μπορώ απλά να δώσω τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα για συνδέσεις με δίκτυα? Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γίνει? Τι άλλα χαρτιά θα ζητηθούν για τόσο παλιά άδεια?

 

Αν δεν είχε αυθαιρεσίες? Ποιος πρέπει να κάνει αυτοψία? Η υπηρεσία ή κάποιος μηχανικός (όχι ο μηχανικός της αδείας, λόγω συνταξιοδότησης)?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ένα από αυτά που απαιτείται να δηλώσει υπευθύνως ο επιβλέπων μηχανικός προκειμένου να σφραγιστεί το στέλεχος από την υπηρεσία

είναι πως έχει εφαρμοστεί πλήρως η στατική μελέτη.

Έστω πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες οι οποίες να αφορούν την καθεαυτού δόμηση και οι διαστάσεις του κτιρίου ταυτίζονται με τις μελέτες.

Το κατα πόσο όμως εφαρμόστηκε η στατική μελέτη και οι παραδοχές είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο να το διαπιστώσεις εσύ σήμερα.

 

Άρα θα πρέπει να δεις πρώτα τι απαιτείται για την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού. Οι αμοιβές είναι το λιγότερο.

 

Πάντως η ρευματοδότηση μπορεί να γίνει και με ελεγκτή δόμησης (άρθρο 6 Ν.4030/11).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, για ρευματοδότηση γενικής αποθήκης(χωρίς επιχειρηματική δραστηριότητα) πια διαδικασία ακολουθείται?

 

στο διαδίκτυο βρήκα αυτό:http://www.dikaiologitika.gr/aitiseis/deko/17723/aitisi-gia-nea-syndesi-dei

 

Η άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας όμως δεν χρειάζεται πιστεύω εκτός και αν είναι στην Αττική (Ν.2965/2001 άρθρο 6, παρ. 1, http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13) την εχει κάνει κάποιος άλλος την διαδικασία?

ευχαριστώ.


 
Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε σημερινή επίσκεψη πελάτη μου στην ΔΕΗ, με σκοπό να ρευματοδοτηθεί

ακίνητο που είχε ενταχθεί στον Ν.3843, του είπαν ότι υπάρχει πολύ πρόσφατη 

εγκύκλιος τους που τους απαγορεύει να συνδέσουν τέτοιου είδους ακίνητα.

 

Έχει βγει κάτι σχετικά τώρα τελευταία;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 9/26/2019 at 2:06 PM, gamvro said:

Σε σημερινή επίσκεψη πελάτη μου στην ΔΕΗ, με σκοπό να ρευματοδοτηθεί

ακίνητο που είχε ενταχθεί στον Ν.3843, του είπαν ότι υπάρχει πολύ πρόσφατη 

εγκύκλιος τους που τους απαγορεύει να συνδέσουν τέτοιου είδους ακίνητα.

 

Έχει βγει κάτι σχετικά τώρα τελευταία;

Επειδη έχω χώρο γκαράζ που έχει τακτοποιηθει με 3843 ως κύρια κατοικία, με ενδιαφέρει να μάθω αν μπορεί να πάρει ρεύμα.

Αν έχετε νεότερα σχετικά με την εγκύκλιο, θα μπορούσατε να την αναρτήσετε? θα με ενδιέφερε και να συνεργασία για να επιλύσω την υπόθεση μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Είμαι ιδιοκτήτης 2 όμορων χώρων γκαράζ σε ισόγειο οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με τον 3845/2010.Μέχρι τώρα παίρνουν ρεύμα και νερό από ρολόι διαμέρισμα στην πολυκατοικία.

Εχουν χιλιοστά επι του οικοπέδου και αναφέρονται ως γκαράζ στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.
Ξεκινάω την έρευνα μου για την διαδικασία αυτόνομης ηλεκτροδότησης και σύνδεσης με ΕΥΔΑΠ, και αν είναι δυνατόν να γίνουν ένα διαμέρισμα.


Ευχαριστώ τον @Brasco για τη παράθεση των δικαιολογητικών για σύνδεση με ΔΕΗ- ΕΥΔΑΠ. Βλέπωντας όμως πως θα χρειαστούν διάφορα έγγραφα και βεβαιώσεις μηχανικού με ενδιαφέρει να αναθέσω την υπόθεση σε κάποιον έμπειρο.

Αν υπάρχει κάποιος που δραστηριοποιείται στα Νότια προάστια των Αθηνών, και έχει σχέσεις με τις υπηρεσίες Γλυφάδας, Αργυρούπολης ας μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
59 λεπτά πριν, BAS said:

Δεν χρειάζεται.

και όμως αυτό ζητούν χωρίς κάποια επεξήγηση για τον λόγο.

Θέλουν το έγγραφο για συνδεση με σύνδεση που βγαίνει απο το σύστημα του 4495

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Largy said:

και όμως αυτό ζητούν χωρίς κάποια επεξήγηση για τον λόγο.

Θέλουν το έγγραφο για συνδεση με σύνδεση που βγαίνει απο το σύστημα του 4495

Βγάλε μία βεβαίωση μεταβίβασης από το σύστημα το 4495, εκτύπωσε μέσω αυτής την βεβαίωση για ΔΕΗ και προσκόμισέ τους αυτή. Σε παρόμοια περίπτωση έκανα έτσι και τους κάλυψε.

Edited by akis73
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.