Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά για ρευματοδότηση με Ν. 3843/2010


GEKA

Recommended Posts

Μετά την τακτοποίηση ενός διαμερίσματος επί Pilotis, τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομισθούν στη ΔΕΗ προκειμένου να ρευματοδοθεί το διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ότι λέει η ΔΕΗ σου λέω, προφανώς το στέλεχος θα πρέπει να αναγράφει κάπου ότι ο εν λόγω χώρος ταχτοποιήθηκε.........//////////

....

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 17

7. - Παρακαλείται η ΔΕΗ προς την οποία κοινοποιείται το παρόν να ενημερώσει τις

εμπλεκόμενες υπηρεσίες της οτι η μοναδική προϋπόθεση για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας των χώρων που προβλέπονται στην παρ. 1, του άρθρου 5, του ν. 3843/2010, όπως ρητά ορίζεται στην παρ. 6 του ιδίου άρθρου 5 αυτού είναι η «.. καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου...», η οποία καταβολή πιστοποιείται με την προσκόμιση στη ΔΕΗ του εντύπου της οικοδομικής άδειας με τη σχετική σφραγίδα που προβλέπεται στον ν. 1512/1985, σύμφωνα με τις οδηγίες της παρ. 4, της Εγκυκλίου 15/9-8-2010.

Εμένα μία πελάτισσα για σύνδεση με την ΕΥΔΑΠ το ίδιο της ζήτησαν. Είναι αυτό που λέει ο Highlander κάτι θα γράφει/σφραγιστεί το στέλεχος, αλλά τι δεν ξέρω, δεν έχει πληρώσει ακόμα το πρόστιμο για να κάνουμε τη διαδικασία να δούμε πώς γίνεται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έθεσα το ερώτημα διότι και σε δικό μου πελάτη η ΔΕΗ του ζητούσε πολλά και διάφορα.

 

Σύμφωνα με την εγκ. 17 πρέπει να προσκομιστεί το Φ.Α. της αρχικής άδειας με την σφραγίδα της πολεοδομίας ότι ο χώρος τακτοποιήθηκε.

Ποιος χώρος; Σε ποιό σημείο; Των πόσων τετραγωνικών; Αυτά δεν αναφέρονται στο Φ.Α.

Σχέδιο ηλεκτρολόγου θεωρημένο από τη ΔΟΥ δεν θα ζητήσουν; (Στον δικό μου ζήτησαν)

Μήπως με τη σειρά της η ΔΟΥ ζητήσει βεβαίωση ΙΚΑ κλπ

Βεβαίωση του Δήμου για τα μ2 του εν λόγω χώρου, για να χρεώνουν από δω και πέρα δημοτικό φόρο και δημοτικά τέλη δεν απαιτείται;

 

Αν κάποιος έκανε τη διαδικασία ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε με συνοπτικο τροπο (χωρος-οροφος -μ2) να αναφερονται στο τελος του Φ.Α. για να μπορει να συγκεκριμενοποιηθει η τακτοποιηση ειτε εχει πανω απο μια η συγκεκριμενη οικοδομη ειτε μονο μια τακτοποιηση..Πρεπει δηλαδη να παρουμε και καμια πρωτοβουλια και να γραφουμε και κατι παραπανω απο αυτα τα ελαχιστα που καθε φορα ζητανε για να μην τρεχουμε να αποδειξουμε μετα οτι δεν ειμαστε ελεφαντες.

Link to comment
Share on other sites

Έθεσα το ερώτημα διότι και σε δικό μου πελάτη η ΔΕΗ του ζητούσε πολλά και διάφορα.

 

Σύμφωνα με την εγκ. 17 πρέπει να προσκομιστεί το Φ.Α. της αρχικής άδειας με την σφραγίδα της πολεοδομίας ότι ο χώρος τακτοποιήθηκε.

Ποιος χώρος; Σε ποιό σημείο; Των πόσων τετραγωνικών; Αυτά δεν αναφέρονται στο Φ.Α.

Σχέδιο ηλεκτρολόγου θεωρημένο από τη ΔΟΥ δεν θα ζητήσουν; (Στον δικό μου ζήτησαν)

Μήπως με τη σειρά της η ΔΟΥ ζητήσει βεβαίωση ΙΚΑ κλπ

Βεβαίωση του Δήμου για τα μ2 του εν λόγω χώρου, για να χρεώνουν από δω και πέρα δημοτικό φόρο και δημοτικά τέλη δεν απαιτείται;

 

Αν κάποιος έκανε τη διαδικασία ας μας ενημερώσει.

 

Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα στο σημείο αυτό.

Για να φανεί κάπου ο χώρος που ρυθμίστηκε θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας και αλλαγή του ΔΚ, ώστε να μπει το νέο σκαρίφημα στις αναθεωρήσεις και με βάση αυτό να μπει η νέα σφραγίδα.

Για να όμως γράψει ο ελεγκτής κάτι στο ΦΑ η άδεια πρέπει να είναι σε ισχύ. (Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να γίνει όταν έχει πάρει ρεύμα), οπότε άκυρο.

 

Μάλλον θα πρέπει να γίνει διευκρίνηση, ώστε να μπαίνει στο ΦΑ μόνο η σφραγίδα για ρεύμα με υποσημείωση του ΑΠ της αίτησης της Μπιρμπίλω. Έτσι αν στην ΔΕΗ προσκομίζεται το ΦΑ μαζί με την θεωρημένη κάτοψη της Μπιρμπίλω μπορεί να γίνει αντιστοίχηση και να φαίνεται άμεσα ο χώρος

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω λοιπόν και τα νεώτερα.

Γράφει η υπάλληλος της πολεοδομίας σε αντίγραφο Φ.Α. ότι ο χώρος χ μ2 επί της Pilotis τακτοποιήθηκε με το Ν. 3843/2010 κλπ.

Είχα πεί του πελάτη μου να προμηθευτεί και σχέδιο ηλεκτρολόγου.

Με το Φ.Α. και το σχέδιο ηλεκτρολόγου πηγαίνει στη ΔΕΗ.

 

-Α θέλουμε βεβαίωση μ2 από τον Δήμο και σφραγίδα από τη ΔΟΥ στο σχέδιο του ηλεκτρολόγου, του λένε.

-Μα τα μ2 τα γράφει στη σφραγίδα του Φ.Α.

- Όχι δεν αρκεί θέλουμε βεβαίωση (Η πάταξη της γραφειοκρατίας στην πράξη!)

 

Παίρνει τη βεβαίωση από το Δήμο και πηγαίνει στη ΔΟΥ.

- Α δεν μπορούμε να σφραγίσουμε το σχέδιο του ηλεκτρολόγου διότι δεν μας έχουν ενημερώσει ακόμη τι πρέπει να κάνουμε γι αυτά.

Κι όλα αυτά μετά από .... 12 μήνες εφαρμογής του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΑΝΙΚΑΝΟΙ... στο ΥΠΕΧΩΔΕ, ΥΠΕΚΑ και όπως αλλιώς να το πούνε!!!

Τα ίδια ακούω κι εγώ και πραγματικά αγανακτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.