Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
GEKA

Δικαιολογητικά για ρευματοδότηση με Ν. 3843/2010

Recommended Posts

Συνάδεφλοι καλημέρα

Σε Ο.Α. του 1985, που δεν ρευματοδοτήθηκε ποτέ, ζητείται ρευματοδότηση σήμερα. Ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια έχει συνταξιοδοτηθεί.

Η υπηρεσία δόμησης μου λέει εκ του ασφαλούς ότι πρέπει να πληρωθεί ξανά η επίβλεψη... (χωρίς να νοιάζονται και φυσικά ούτε τους ενδιαφέρει να δώσουν λύση).

Πιστεύω ότι στο ακίνητο όλο και κάποια αυθαιρεσία θα υπάρχει. Ακόμα δεν έχω κάνει αυτοψία.

Αν τακτοποιήσω αυθαιρεσίες, δεν μπορώ απλά να δώσω τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα για συνδέσεις με δίκτυα? Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γίνει? Τι άλλα χαρτιά θα ζητηθούν για τόσο παλιά άδεια?

 

Αν δεν είχε αυθαιρεσίες? Ποιος πρέπει να κάνει αυτοψία? Η υπηρεσία ή κάποιος μηχανικός (όχι ο μηχανικός της αδείας, λόγω συνταξιοδότησης)?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα από αυτά που απαιτείται να δηλώσει υπευθύνως ο επιβλέπων μηχανικός προκειμένου να σφραγιστεί το στέλεχος από την υπηρεσία

είναι πως έχει εφαρμοστεί πλήρως η στατική μελέτη.

Έστω πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες οι οποίες να αφορούν την καθεαυτού δόμηση και οι διαστάσεις του κτιρίου ταυτίζονται με τις μελέτες.

Το κατα πόσο όμως εφαρμόστηκε η στατική μελέτη και οι παραδοχές είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο να το διαπιστώσεις εσύ σήμερα.

 

Άρα θα πρέπει να δεις πρώτα τι απαιτείται για την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού. Οι αμοιβές είναι το λιγότερο.

 

Πάντως η ρευματοδότηση μπορεί να γίνει και με ελεγκτή δόμησης (άρθρο 6 Ν.4030/11).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, για ρευματοδότηση γενικής αποθήκης(χωρίς επιχειρηματική δραστηριότητα) πια διαδικασία ακολουθείται?

 

στο διαδίκτυο βρήκα αυτό:http://www.dikaiologitika.gr/aitiseis/deko/17723/aitisi-gia-nea-syndesi-dei

 

Η άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας όμως δεν χρειάζεται πιστεύω εκτός και αν είναι στην Αττική (Ν.2965/2001 άρθρο 6, παρ. 1, http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13) την εχει κάνει κάποιος άλλος την διαδικασία?

ευχαριστώ.


 
Edited by zulumpo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε σημερινή επίσκεψη πελάτη μου στην ΔΕΗ, με σκοπό να ρευματοδοτηθεί

ακίνητο που είχε ενταχθεί στον Ν.3843, του είπαν ότι υπάρχει πολύ πρόσφατη 

εγκύκλιος τους που τους απαγορεύει να συνδέσουν τέτοιου είδους ακίνητα.

 

Έχει βγει κάτι σχετικά τώρα τελευταία;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.