Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ σε επιχειρήσεις. Πότε παρακρατείται 20%


Recommended Posts

Μπορεί να είναι πχ μια σειρά από σχέδια για μια εταιρεία που φτιάχνει μηχανήματα και θέλει να βάλει σε τάξη τα σχέδιά της.

 

Τότε η δουλειά είναι μια με αιτιολογία στην ΑΠΥ: "Τακτοποίηση σχεδίων εταιρείας" (τρόπος του λέγειν για να καταταλάβες). Παραμένει "επικίνδυνο". Υπάρχουν πιο ειδικοί από μένα βέβαια να το κρίνουν όπως σου είπα. Και εγώ διαφωνώ με όλη αυτή την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Τότε η δουλειά είναι μια με αιτιολογία στην ΑΠΥ: "Τακτοποίηση σχεδίων εταιρείας" (τρόπος του λέγειν για να καταταλάβες). Παραμένει "επικίνδυνο". Υπάρχουν πιο ειδικοί από μένα βέβαια να το κρίνουν όπως σου είπα. Και εγώ διαφωνώ με όλη αυτή την ιστορία...

 

Ε, εντάξει, μπορεί να είναι πχ του τύπου "ψηφιοποίηση σχεδίου ΤΚΣ234F6" κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα με απόφασή του το ΥΠ. ΟΙΚ. μας είπε ότι μπορούμε να κάνουμε παρακράτηση και σε ΑΠΥ με καθαρή αξία μικρότερη των 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε, αλλά εξυπακούεται ότι δε θέλουμε. Αλίμονο αν αρχίσουμε και οικειοθελώς τα άτοκα δάνεια προς ένα πλήρως αναξιόπιστο κράτος!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλά θε ήθελα να επαναφέρω το παραπάνω ερώτημά μου.

Υπάρχει υπηρεσία χωρίς ΦΠΑ μόνο με παρακράτηση πέρα από αυτή του εισηγητή σεμιναρίων;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Επειδή θα θέλω να πάρω επιδότηση από ΟΑΕΔ δεν μπορώ να έχω ΚΑΔ Υπηρεσίες εισηγητή σεμιναρίων. Αλλά επειδή δουλεύω ως εισηγητής πρέπει να τους κόβω κάποια απόδειξη έστω άσχετη με εισηγήσεις σεμιναρίων η οποία να έχει μόνο 20% παρακράτηση.

 

Πχ

620200000 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ

 

62022000 ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

 

71121104 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

 

Το θέμα είναι πως μου είπαν πως όλες αυτές οι παραπάνω υπηρεσίες όπως και όλες των μηχανικών έχουν και ΦΠΑ πέρα απο το 20%

 

Θέλω να μάθω αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια μόνο για Υπηρεσίες εισηγητή σεμιναρίου δεν υπάρχει ο ΦΠΑ αλλά υπάρχει μόνο η παρακράτηση. Άρα την πατήσαμε !

 

Σωτήρη ξέχασα να σε ευχαριστήσω για άλλη μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Αν το επίδομα τελειώνει σε λίγο καιρό, κόψε την απόδειξη μόλις τελειώσεις με ΟΑΕΔ (αν δεν τους πειράζει). Λογικά όμως θα το έχεις ήδη σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.