Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για ισοϋψείς


Recommended Posts

  • 9 months later...

Δειτε αυτο

 

Το δοκιμασα και ειναι εντυπωσιακο...

Φυσικα δεν μιλαμε για "επαγγελματικη" χρηση...

Αλλα μπορει να φανει χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρήσιμα κι εύχρηστα είναι το SiteTopo και το πασίγνωστο πλέον Ezyserf.

 

Το 1ο ειδικά,είναι μεν free για 30ημ, αλλά το επανεγκατέστησα και ξαναλειτούργησε. Όλως περιέργως.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έκανα load το ezyserf σε autocad 2006 και όταν πάω να εισάγω σημεία με οποιονδήποτε τρόπο μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα : "Semantic error in DCL file ezy1.dcl --->See file acad.dce for details

και στο παραπάνω αρχείο μου γράφει τα εξής :

 

====== DCL semantic audit of ezy1.dcl ======

 

Error. Widget named "ok_cancel" is undefined.

 

Error in "tinnme". (widget type = ** undefined **, key = "")

Widgets of this type cannot have children.

 

Error in "tinnme". (widget type = ** undefined **, key = "")

Widgets of this type cannot have children.

 

Error in "ctext". (widget type = ** undefined **, key = "")

Widgets of this type cannot have children.

 

Error in "ctext". (widget type = ** undefined **, key = "")

Widgets of this type cannot have children.

 

Έχει κανείς ιδέα πως το διορθώνω?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mιάς και ταιριάζει καλύτερα εδώ...

 

Ψάχνω ένα "δωρεάν" πρόγραμμα, εύχρηστο πάνω απ'ολα, για να υπολογίζω όγκους χωματισμών.

 

Δε θέλω κάτι υπερ-επαγγελματικό, όπως land, civil και συναφή. (τονίζω το εύχρηστο!).

 

Εχω για παράδειγμα μια αποτύπωση 10-20 σημείων σε ένα οικόπεδο ή γεωτεμάχιο με υψόμετρα. Να μπορώ να περνάω τα υψόμετρα αυτά στο πρόγραμμα, να θέτω, το πυθμένα και να μου υπολογίζει τον όγκο προς εκσκαφή.

 

Παρόλο, που εχουμε στο γραφείο το Geocalc, είναι λίγο δύσχρηστο για τέτοιες απλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αναζήτηση σε παλαιότερη δουλειά μου γιατί κάτι είχα φτιάξει νομίζω ...

 

Θα επανέλθω .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Bρήκα στο google αυτό: http://www.ezmdd.com/ctl/

και φαίνεται πιασάρικο,το έχει δουλέψει κανένας???

 

Είναι το "ctl_w9d" ενα πολύ καλό lsp. Το είχα δουλέψει παλιότερα σε acad 2009 και το δούλεψα τώρα acad 2012, θέλει λίγο χρόνο στην αρχή για να εξοικειωθείς αλλά  έχει καλές οδηγίες, δουλεύει μια χαρά, γρήγορο, σχετικά απλό και δωρεάν για πάντα :smile:

 

 

* Μερικές φορές βγάζει ενα error message  οταν κανει triangulation (step 1)  αλλά αν συνεχίσεις τελικά το ξεπερνά μονό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 7/9/2016 at 12:14 ΜΜ, pitsirik0s said:

 

Είναι το "ctl_w9d" ενα πολύ καλό lsp. Το είχα δουλέψει παλιότερα σε acad 2009 και το δούλεψα τώρα acad 2012, θέλει λίγο χρόνο στην αρχή για να εξοικειωθείς αλλά  έχει καλές οδηγίες, δουλεύει μια χαρά, γρήγορο, σχετικά απλό και δωρεάν για πάντα :smile:

 

 

* Μερικές φορές βγάζει ενα error message  οταν κανει triangulation (step 1)  αλλά αν συνεχίσεις τελικά το ξεπερνά μονό του.

Καλησπέρα. Αν και πέρασαν χρόνια από το παραπάνω μήνυμα, έπεσα πάνω σε αυτό το λισπάκι και είναι όντως αρκετά δυνατό. Το έχεις δουλέψει, ή κάποιος άλλος, για να κάνω κάποιες ερωτήσεις?

1.Στο λισπ ctl, επιλογή 6 (δημιουργία τομής), αν καταλαβαίνω σωστά στο command line σου ζητάει κατά σειρά: να ορίσεις πού θες να τοποθετηθεί η τομή, να ορίσεις όνομα της πρώτης τομής (start station), να ορίσεις απόσταση των διαδοχικών τομών (station spacing) ώστε να πάρουν και οι επόμενες ονομασία (πχ 0 , 0+20 , 0+40 κλπ), να ορίσεις vert. scale factor δηλαδή συντελεστή μεγέθυνσης υψομέτρων, να αγνοήσεις ισουψείς που είναι πυκνότερες από τον αριθμό που θα δώσεις (εδώ δεν δίνω τίποτα συνήθως, δλδ προσπερνάω με enter ώστε να σαρώσει όλες τις ισουψείς) και σου σχεδιάζει την τομή, σωστά ?

2.έχεις/έχει καταλάβει κάποιος με το λισπ ctm πώς υπολογίζεται ο όγκος μιας εκσκαφής πχ ενός κουτιού ? Απ'ότι βλέπω επιλέγοντας ctm, με την 1η επιλογή σου σχεδιάζει τα τρίγωνα (3d surfaces), ενώ με την 2η επιλογή (surface quantity) σου ζητάει αρχικά να επιλέξεις ένα 3d surface (ένα ή περισσότερα από τα παραπάνω τρίγωνα) και υπολογίζει τί base elevation έχουν, που απ'ότι καταλαβαίνω είναι το υψόμετρο στο οποίο βρίσκονται.Εν συνεχεία δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο division factor που ζητάει....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.