Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδόμηση στα όρια σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

ναι αλλά νομίζω ότι υπάρχει σχετική εγκ με την οποία ορίζεται ότι μόνο αν η απέναντι του σχεδίου Ο.Γ εμφανίζεται στο Σ.Π με ερυθρά τότε μόνο επιτρέπεται η δόμηση στο εκτός σχεδίου γήπεδο με όρους δόμησης ως εντός σχεδίου και μόνο για ορισμένο εμβαδό γηπέδου και όχι του συνολικού του εμβαδού

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Περίπτωση Αγρ/χίου εκτός σχεδίου εντός ζώνης 9321τ.μ. που τμήμα του 160,69τ.μ. ρυμοτομείται από δρόμο πλάτους 10μ. Το απέναντι ΟΤ (επέκταση σχεδίου) δημιουργήθηκε με απόφ. νομάρχη το 1992. Το ερώτημα είναι αν δομείται ως εκτός σχεδίου ή με την παρ.3 του αρ.8 του ΝΟΚ. Οι όροι δόμησης έχουν θεσπιστεί με το ίδιο φεκ του 1992 προσ. 14 Ε=500τ.μ. Σ.Δ.=0,40 κάλυψη=50% και το ΓΠΣ του 2008 καθορίζει χρήσεις γης αμιγής κατοικία. Στο υπόμνημα της πολεοδομικής μελέτης αναφέρει πως τα όρια περιοχής μελέτης (μαύρη χοντρή γραμμή εστιγμένη) ταυτίζονται με τα όρια οικισμού (εκτός της επαφής με υφιστάμενο Ρυμ. σχέδιο) άρα υποθέτω εννοεί πως η μαύρη ταυτίζεται με την πράσινη στο πρόσωπο του αγροτεμαχίου μου;

Ερ2) Αν δομείται με την παρ.3 του αρ.8 του ΝΟΚ θα πάνε τα πρώτα 500τ.μ. μετά τα ρυμοτομούμενα με Σ.Δ.=0,40 και τα υπόλοιπα 9321,00-160,69-500=8660,31τ.μ. ως εκτός σχεδίου; Το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο και δυτικά σε αγρ. δρόμο εκτός σχεδίου. 

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΠ.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί (μάλλον μπορεί) να υπάρχει ένα πρόβλημα. Απέναντι από τα Ο.Τ. η  Ρ.Γ. (πράσινη) ΔΕΝ συνοδεύεται και από Ο.Γ. δηλ. κόκκινη γραμμή.

Αυτό μας λέει ο Ρωμαλιάδης................ Θα παρακολουθήσω την συζήτηση. Αν Γίνει!

σελιδα 21.jpg

σελιδα 22.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, nbr said:

Μπορεί (μάλλον μπορεί) να υπάρχει ένα πρόβλημα. Απέναντι από τα Ο.Τ. η  Ρ.Γ. (πράσινη) ΔΕΝ συνοδεύεται και από Ο.Γ. δηλ. κόκκινη γραμμή.

Αυτό μας λέει ο Ρωμαλιάδης................ Θα παρακολουθήσω την συζήτηση. Αν Γίνει!

σελιδα 21.jpg

σελιδα 22.jpg

Θα συμφωνήσω, απλά στη παρ.3 αρ.8 του ΝΟΚ αναφέρει:

(ΕΚΤ) Γήπεδα ολόκληρα ή τμήμα αυτών που βρίσκονται σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλης και έχουν πρόσωπο σε δρόμους, όπου έχουν θεσπιστεί ειδικοί όροι δόμησης και χρήσεις, είτε για τις περιοχές αυτές είτε γραμμικά για τους δρόμους αυτούς και οι οποίοι σημειώνονται στο εγκεκριμένο διάγραμμα με ρυμοτομική γραμμή ή με δύο γραμμές, ρυμοτομική και οικοδομική, οικοδομούνται με τους πιο πάνω ειδικούς όρους, μόνο κατά το τμήμα τους που έχει επιφάνεια ίση με την ελάχιστη επιφάνεια άρτιου γηπέδου που προβλέπεται από τους ειδικούς αυτούς όρους. Υπόλοιπο τυχόν τμήμα των γηπέδων αυτών, πέρα από εκείνο που έχει την παραπάνω ελάχιστη επιφάνεια αρτιότητας, οικοδομείται σύμφωνα με τις διατάξεις για τη δόμηση εκτός σχεδίου, μόνον εφόσον το εμβαδόν του υπόλοιπου αυτού τμήματος καλύπτει το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν για τη δόμηση εκτός σχεδίου. Για την τοποθέτηση του κτιρίου ή των κτιρίων εντός του γηπέδου λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του γηπέδου.

...Ρυμοτομική γραμμή ή με δύο γραμμές... Μήπως το άλλαξαν στο ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται και στο σημείο 6,4 (ΓΟΚ/85).

Το "ή" θέλει νομική εξήγηση. Όμως συνήθως, "πολεοδομικά", μόνη της η Ρ.Γ. (πράσινη), χωρίς την Ο.Γ. (κόκκινη), απαγορεύει την δόμηση (δες Κ.Χ., Χ.Π. κλπ.).

Στην περίπτωσή σου: Που θα τοποθετούσες την οικοδομή σου χωρίς την Ο.Γ.?  Ο κανόνας τι αρτιότητα δίνει στα απέναντι Ο.Τ.?

Το θέμα αυτό έχει απασχολήσει αρκετές φορές τις πολεοδομίες.

Εγώ δεν έχω ιδίαν πείρα πάνω στο θέμα. Μόνο ακούσματα τα οποία όμως είναι αρνητικά.   

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, nbr said:

Φαίνεται και στο σημείο 6,4 (ΓΟΚ/85).

Το "ή" θέλει νομική εξήγηση. Όμως συνήθως, "πολεοδομικά", μόνη της η Ρ.Γ. (πράσινη), χωρίς την Ο.Γ. (κόκκινη), απαγορεύει την δόμηση (δες Κ.Χ., Χ.Π. κλπ.).

Στην περίπτωσή σου: Που θα τοποθετούσες την οικοδομή σου χωρίς την Ο.Γ.?  Ο κανόνας τι αρτιότητα δίνει στα απέναντι Ο.Τ.?

Το θέμα αυτό έχει απασχολήσει αρκετές φορές τις πολεοδομίες.

Εγώ δεν έχω ιδίαν πείρα πάνω στο θέμα. Μόνο ακούσματα τα οποία όμως είναι αρνητικά.   

Φεκ του 1992 προσ. 14 Ε=500τ.μ. Σ.Δ.=0,40 κάλυψη=50% μαλλον 60% πλέον βάσει ΝΟΚ;.  Έκανα σχετικό ερώτημα στην αρμόδια πολεοδομία για βεβαίωση όρων δόμησης, ελπίζω να μη μου απαντήσουν γενικά και αόριστα... Το θέμα τοποθέτησης του κτιρίου όντως θέλει σκέψη άλλα κάπως θα λυθεί σχεδιαστικά ακόμα και αν αφήσω 15μ. απο το πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΓΟΚ πάντως η περίπτωση είχε εφαρμογή (Αρθ.29 παρ.2 και 3) μόνο  όταν υπήρχε οικοδομική γραμμή (μία κόκκινη ή πράσινη και κόκκινη). Πάντως δεν βγάζει νόημα που στον ΝΟΚ γράφει και μόνο ρυμοτομική, αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.