Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτορεαλισμός


Recommended Posts

Είμαι φοιτήρια ηλεκτρολόγος και το ενδιαφέρομαι να μάθω κάποιο πρόγραμμα φωτορεαλισμού. Σε φροντηστήριο (μην μου πείτε να διαβασω μόνη μου... δεν πιάνει ποτέ. Είμαι ακουστικός τύπος) μου είπαν πως αν και δύσκολο μια καλή επιλογή είναι το 3d studio max (τα μαθήματα που κάνουν είναι 45 ώρες) και πως δεν έχει σχέση που δεν ξέρω autoCAD πράγμα που εγώ μέχρι τώρα θεωρούσα προυπόθεση. Ισχύει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

1. Το 3Ds Max ειναι το πιο γνωστο προγραμμα στην αγορα και ενα απο τα καλυτερα για φωτορεαλισμο. Ειναι προτιμοτερο να ασχοληθεις με αυτο λογω του οτι παρεχεται εκπαιδευση σχεδον παντου στην Ελλαδα αλλα και στο Internet σε μορφη tutorials.

 

2. Οπως ολα τα προγραμματα αυτου του επιπεδου ειναι δυσκολα. Βασικα ειναι πολυ δυσκολα (αλλα μην πτοείσαι). Και ναι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με Autocad η αλλο σχεδιαστικο. ΚΑΜΙΑ σχεση ομως.

 

ΥΓ. Θελεις να το μαθεις απο χομπυ?....ή για να το χρησιμοποιεις στη δουλεια σου?....γιατι ως ηλεκτρολογος δε νομιζω πως σου χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Με ενδιαφέρει πολύ ο φωτισμός όχι μόνο το τεχνικό αλλά και το αισθητικό κομμάτι. Για την ακρίβεια θέλω να ασχοληθώ και επαγγελματικά με αυτό. Γι'αυτό είπα να το ψάξω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ως αρκετά αφελής, θα υποθέσω ότι ενδιαφέρεσαι για νόμιμη άδεια χρήσης...

 

Ετσι λοιπόν, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το πλήθος των άλλων επιλογών που υπάρχουν...

 

1. Το 3dsmax είναι δύσκολο... Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι μόνο το 3% αυτών που κάνει και το οποίο μπορείς να το κάνεις με πολλά άλλα προγράμματα, ίσης ή και καλύτερης απόδοσης, μερικά δε, εντελώς δωρεάν. Για παράδειγμα αξίζει να δεις τα Cinema4D, Modo, Rhino, κλπ και βέβαια το τρομερό δωρεάν Blender. Αφού είσαι άσχετη με το χώρο δεν έχεις πρόβλημα να τα δοκιμάσεις όλα και να καταλήξεις... Ξεκίνα από τις ιστοσελίδες τους. Υπάρχουν πολλά βιβλία, αλλά και φόρουμ υποστήριξης που είναι πραγματική βοήθεια. Εν τω μεταξύ, η γνώμη μου είναι ότι τα μαθήματα που λες, δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν.... αν δεν ασχοληθείς κι εσύ πολλές ώρες....

 

2. Η προϋπόθεση του να ξέρεις ACAD δεν υπάρχει, αλλά είναι σίγουρα λάθος να υποθέτεις ότι δεν χρειάζεσαι τη γνώση CAD γιατί θα πρέπει να γνωρίζεις να χειρίζεσαι και σχέδια... Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα γιατί και εδώ υπάρχουν πολλά free autocad alternatives όπως θα δεις και στο φόρουμ... Για παράδειγμα το Draftsight.

 

3. Μια λύση που αξίζει να δείς, ειδικά στο αισθητικό κομμάτι είναι και η επιλογή πρωτίστως του φωτορεαλιστικού και μετά του προγράμματος modeling... Ετσι, μπορώ να σου προτείνω αρκετούς unbiased renderers δηλαδή αυτή τη κατηγορία φωτορεαλιστικών εφαρμογών που αποδίδουν τη πραγματικότητα - με σωστή γνώση βέβαια- και έχουν ανώτερο αποτέλεσμα από τα υπόλοιπα προγράμματα... Αυτοί είναι συνήθως εξωτερικά αυτόνομα προγράμματα και εισάγεις το μοντέλο σου σε κάποια μορφή ή λειτουργούν απευθείας μέσα από την εφαρμογή modeling με plugins...

Δες λοιπόν το Maxwell Renderer, Τhea Render κλπ... που έχουν και τη καλή δυνατότητα χειρισμού των φώτων σε real-time παράγοντας ακόμη και video διαφορετικών συνθηκών φωτισμού.

Επίσης υπάρχουν και GPU renderers καλοί και γρήγοροι όπως το Octane renderer.

 

Το κακό είναι ότι συνήθως αυτά τα προγράμματα έχουν απαιτήσεις στο hardware. Θέλουν είτε πολύ γρήγορους επεξεργαστές και μνήμη, είτε πολύ καλές κάρτες γραφικών ( oi GPU)...

 

Ειδικά όμως οι Thea Render και Octane έχουν πολλαπλούς τρόπους φωτορεαλισμού, οπότε μπορείς για preview να χρησιμοποιείς κάποιο πιο γρήγορο...

 

Ελπίζω να είμαι αρκετά αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο Δημήτρης και μας εκμηδένησε πάλι! :P

 

Πέρα από την πλάκα, καλά κάνεις και τα λες. Ναι το max είναι κορυφαίο. Ναι το max το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Ναι το max (και το VRay) τα ζητάνε παντού (λες και ξέρουν τι είναι). Ναι θα βρείς άπειρα tutorials για max και VRay και Mental Ray (μην ξεχνιόμαστε). Επίσης θα βρεις πολλά μαθήματα σε φροντηστήρια για max. (αν επιτρέπεται από το forum εγώ προτείνω το http://loulakis.gr/)

 

ΑΛΛΑ πολύ σωστά, υπάρχουν και άλλα προγράμματα εξίσου αξιόλογα (ίσως και κάποια καλύτερα), και σίγουρα θα βρεις φτηνότερα, αλλά και δωρεάν!

 

Συμφωνώ στο ότι αφού είσαι νέα στο χώρο, μπορείς να ψαχτείς λίγο πριν αποφασίσεις ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεις και όχι με κλειστά μάτια max επειδή το λένε όλοι...

Και σίγουρα θα χρειαστείς Autocad! Θεωρώ απαράδεκτο, νέοι μηχανικοί στις μέρες μας να μην ξέρουν (τουλάχιστον) Autocad!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς CAD... όχι συγκεκριμένα AutoCAD... Αλλά μην είμαστε αυστηροί, αν βγάλουμε για λίγο τα της πολεοδομίας από το νού μας, νομίζω ότι μπορείς να ζήσεις και εκτός CAD αρκεί να υπάρχουν βασικές 2D λειτουργίες στο πρόγραμμα modeling...

Αν δηλαδή στο max μπορώ να έχω μια στοιχειώδη διαστασιολόγηση, αφού τομή και όψη σίγουρα έχω,τότε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου... Απλώς, μας ξενίζει κάτι τέτοιο γιατί πραγματικά θα είσαι ξεκομμένος από όλους τους άλλους...

 

Οχι ότι θα το τολμούσα... αλλά για νέους που πρωτο-ασχολούνται, ίσως να μην είναι ανάγκη να ξεκινήσουν από το CAD...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς CAD... όχι συγκεκριμένα AutoCAD... Αλλά μην είμαστε αυστηροί, αν βγάλουμε για λίγο τα της πολεοδομίας από το νού μας, νομίζω ότι μπορείς να ζήσεις και εκτός CAD αρκεί να υπάρχουν βασικές 2D λειτουργίες στο πρόγραμμα modeling...

Αν δηλαδή στο max μπορώ να έχω μια στοιχειώδη διαστασιολόγηση, αφού τομή και όψη σίγουρα έχω,τότε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου... Απλώς, μας ξενίζει κάτι τέτοιο γιατί πραγματικά θα είσαι ξεκομμένος από όλους τους άλλους...

 

Οχι ότι θα το τολμούσα... αλλά για νέους που πρωτο-ασχολούνται, ίσως να μην είναι ανάγκη να ξεκινήσουν από το CAD...

εχεις απόλυτο δίκιο....χωρις CAD.....,αλλα δεν ειναι αυστηροτητα να μάθει κανείς πρώτα τα βασικα.....επισης στην δομη της κοινωνιας που ζούμε υπάρχει η απολυτη αναγκη της κωδικοποίησης,η οποία σε βοηθάει κιολας να κανεις πιο γρήγορα βήματα.....(και οχι μονο στα σχεδια....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγω που θελω να δω ενα απλο σχεδιο κτιριου σε φωτορεαλισμο τι μπορω να χρησιμοποιησω?

Να μπορω να κανω μια σκαλα, να βαλω κεραμιδι και χρωμα στους τοιχους και να μπορω να περιηγηθω στους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να προσθέσω (είμαι παλιά καραβάνα) Blender και πάλι Blender! Δύσκολο πρόγραμμα αλλά ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ.  Είναι modeler, renderer και animator.

Έχει ενεργό και πλούσιο forum BlenderArtists.org

 

Με βάση ένα καλό αλλά απλό, βασικό desktop (i5?), με πολλή μνήμη, η επόμενη επένδυση είναι μια καλή GPU, κοινώς κάρτα γραφικών.

Τα καλά προγράμματα (και το Blender) εκτρέπουν τους υπολογισμούς του φωτορεαλισμού στην GPU.  Πρακτικά να το πω: ο χρόνος υπολογισμού κατεβαίνει από μισή ώρα σε 3,5 λεπτά για μια μέτρια σκηνή.  Φυσικά εξαρτάται από πολλά αλλά η αναλογία (10:1) σου δίνει αίσθηση της διαφοράς!

 

Εγώ εγκατέστησα μια κάρτα NVIDIA GEForce GTX760 (με 4GB) για περίπου 250 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.  Τίποτε σε CPU ή άλλα εξαρτήματα δεν μπορεί να σου αποδώσει τέτοια βελτίωση για αυτά τα λεφτά.

 

Εικόνες από προοπτικά εσωτερικού χώρου

 

Νεκρή φύση, αντικείμενα

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.