Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτορεαλισμός


Recommended Posts

Παιδιά και εγώ νέος στο συγκεκριμένο πεδίο και ψάχνομαι να αρχίσω. Διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος αλλά modelling ειναι η δημιουργία του 3d μοντέλου, και rendering ο φωτορεαλισμός? Τί έχετε να μου πείτε για το lumion 3d? Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για renderer μόνο, ή έχει και δυνατότητες modelling? Αν όχι, υπάρχει κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα modelling?

Link to comment
Share on other sites

Sketchup για το στησιμο του μοντελου και Vray για φωτορεαλισμο.

 

Ειναι ο καλυτερος συνδυασμος προγραμματων απο θεμα ευκολιας. Βεβαια οι δυνατοτητες του Sketchup για σχεδιαση ειναι περιορισμενες και πιο δυσκολες σε σχεση με αλλα προγραμματα (π.χ. 3ds max) αλλα αν ο φωτορεαλισμος ειναι συμπληρωματικος της δουλειας σου και οχι το κατ ουσιαν επαγγελμα σου, μια χαρα θα σε βολεψει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ sketchup+maxwell.

 

Το sketchup είναι πραγματικά πάρα πολύ εύκολο και βολικό. Προγράμματα όπως το 3dsmax είναι σαφώς ανώτερα αλλά και πιο δύσκολα και εξαρτάται από τη δουλειά που θες να κάνεις για το αν αξίζει να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο. Γενικά πάντως το sketchup σε καλύπτει για φυσιολογικές απαιτήσεις. Μπορείς να χρησιμοποιείς και μοντέλα 3ds από το max στο sketchup αλλά επιβαρύνεται πολύ το αρχείο.

 

Αν βρεις το πρόγραμμα για το 3d μετά μπορείς να πειραματηστείς για πιο πρόγραμμα rendering σε βολεύει. Γενικά από τον κόσμο που ξέρω οι περισσότεροι χρησιμοποιούν sketchup+vray.

 

Αν βάλεις στο google sketchup+maxwell  ή sketchup+vray και πας στις εικόνες μπορείς να πάρεις μια γεύση από το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ sketchup+maxwell.

 

Το sketchup είναι πραγματικά πάρα πολύ εύκολο και βολικό. Προγράμματα όπως το 3dsmax είναι σαφώς ανώτερα αλλά και πιο δύσκολα και εξαρτάται από τη δουλειά που θες να κάνεις για το αν αξίζει να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο. Γενικά πάντως το sketchup σε καλύπτει για φυσιολογικές απαιτήσεις. Μπορείς να χρησιμοποιείς και μοντέλα 3ds από το max στο sketchup αλλά επιβαρύνεται πολύ το αρχείο.

 

Αν βρεις το πρόγραμμα για το 3d μετά μπορείς να πειραματηστείς για πιο πρόγραμμα rendering σε βολεύει. Γενικά από τον κόσμο που ξέρω οι περισσότεροι χρησιμοποιούν sketchup+vray.

 

Αν βάλεις στο google sketchup+maxwell  ή sketchup+vray και πας στις εικόνες μπορείς να πάρεις μια γεύση από το αποτέλεσμα

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γκούγκλαρα αυτά που είπες και βρήκα εξαιρετικά αποτελέσματα. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να παίρνω ένα 2d αρχείο autocad (ενός κτιρίου) και να το μετατρεπω σε 3d μοντέλο, και στη συνέχεια να το κάνω rendering. Αυτό γίνεται ικανοποιητικά με τα sketchup - vray και sketchup - maxwell? (ή sketchup - lumion)?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να παίρνεις ένα αρχείο autocad και να το μετατρέπεις  σε 3d μοντέλο τι ακριβώς εννοείς?

 

Στο sketchup τα σχεδιάζω από την αρχή, αν θυμάμαι καλά μπορείς να βάλεις την κάτοψη apo autocad, δε θυμάμαι αν σε αφήνει να επιλέγεις σημεία πάνω της. Αν δουλεύεις σε Autocad Arhitecture μπορείς να σχεδιάζεις σε 2d και να τα αναγνωρίζει σε 3d tτο 3dsmax νομίζω.

 

Στο youtube έχει πολλά video που παίρνεις μια ιδέα και μπορείς κατεβάσεις την απλή έκδοση του sketchup δωρεάν για να πειραματιστείς

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να παίρνεις ένα αρχείο autocad και να το μετατρέπεις  σε 3d μοντέλο τι ακριβώς εννοείς?

 

Εννοώ, ότι δεν είμαι αρχιτέκτονας. Δεν σχεδιάζω εγώ από το μηδέν. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να παίρνω δισδιάστατα σχέδια κτιρίων και να δημιουργώ τα φωτορεαλιστικά τους μοντέλα. Απ'ότι φαίνεται το σκετσαπ το κανει αυτό. Κάπου διάβασα όμως ότι δεν μπορεί να κάνει κυρτές επιφάνειες (π.χ. ένα κυρτό μπαλκόνι). Ισχύει? Ή μπορεί να κάνει (Σχεδόν) τα πάντα σχετικά με τον κτιριακό σχεδιασμό?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει, απλα δεν το κανει τοσο ευκολα ισως οπως το 3dsmax. Μπορεις να βαλεις και καποια δωρεαν plugins που σε βοηθανε ακομα πιο πολυ...

 

Στην τελικη ομως ο καθενας μαθαινει και δουλευει ΕΝΑ προγραμμα και μετα απο καποιο καιρο θα του φαινεται το πιο ευκολο που υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει, απλα δεν το κανει τοσο ευκολα ισως οπως το 3dsmax. Μπορεις να βαλεις και καποια δωρεαν plugins που σε βοηθανε ακομα πιο πολυ...

 

Στην τελικη ομως ο καθενας μαθαινει και δουλευει ΕΝΑ προγραμμα και μετα απο καποιο καιρο θα του φαινεται το πιο ευκολο που υπαρχει....

Blender ή sketchup λοιπόν?? Μεγάλο δίλημμα....

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς πχ να κάνεις απευθείας σφαίρα όπως μπορείς ένα κύβο αλλά μπορείς να τη φτιάξεις με μια τεχνική χρησιμοποιώντας τον κύκλο. Γενικά ισχύουν αυτά που γράφει ο salpigoal από πάνω.

 

Σε αυτό που ρωτάς, ναι μπορείς να δημιουργείς τρισδιάστατα εύκολα ( και αφού το μάθεις πολύ εύκολα) και να βάλεις και textures (δηλαδή υφή/χρώμα ξύλου, τούβλο κτλ). Με αυτό τον τρόπο φτιάχνεις πολύ ωραία μοντέλα που κάνουν και για παρουσίαση, αν θες κάτι πιο ρεαλιστικό χρησιμοποιείς και προγράμματα render και βάζεις φωτισμούς, πιο ρεαλιστικά textures κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μακραν το πιο ευκολο προγραμμα γι αυτη την δουλεια.

 

Για φωτορεαλισμο σε κτιρια (που οι απαιτησεις δεν ειναι και τιποτα το φοβερο) ειναι οτι καλυτερο. Ξαναλεω ομως οτι αν θες ν ασχοληθεις επαγγελματικα με τον φωτορεαλισμο πας σε κατι αλλο.

 

Για εναν μηχανικο που ο φωτορεαλισμος ειναι απλα ενα συμπληρωματιο στοιχειο της δουλειας του, το Sketchup και κατ επεκταση το Vray για φωτορεαλισμο, ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.