Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτορεαλισμός


Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

θέλω να κάνω σεμινάρια για το πρόγραμμα 3d studio-max Design αλλά την περίοδο που θέλω και τις ώρες που θέλω καθότι είμαι επαρχία. 

Γνωρίζει κανείς κάποια εταιρεία που να παρέχει αυτή τη δυνατότητα on-line ταξης?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα θέλω να σχεδιάσω αναπλάσεις πλατειών, πεζοδρόμων κλπ πάνω σε φωτογραφίες. Χρειάζεται κάποιο φωτορεαλιστικό πρόγραμμα; Και αν ναι, ποιο;

Τα σχέδια που θέλω να δημιουργήσω μοιάζουν με αυτά post-114138-0-83818700-1511033069_thumb.post-114138-0-36888000-1511033095_thumb.

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by hippodamus
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που δείχνεις το πιθανότερο είναι η μοντελοποίηση να έγινε σε κάποιο σχετικό πρόγραμμα και μετά να έγινε render και να μπήκε η φωτογραφία σαν φόντο από πίσω.

 

δεν σχεδιάστηκε κάτι πάνω στις φωτογραφίες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φευγατο προγραμμα φωτορεαλισμου ειναι το lumion, ειναι σχετικα ευκολο στην εκμαθηση αλλα ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα με εύχρηστο περιβάλλον που μπορώ να κάνω πανομοιότυπα σχέδια;

 

δεν αρκει ένα πρόγραμμα για φωτορεαλιστική παρουσίαση. θα χρειαστείς και πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας. photoshop π.χ. αλλα κυκλοφορούν και πολλά δωρεαν λογισμικά, το photoscape είναι μια καλή περίπτωση.

 

για τον σχεδιασμό του μοντέλου, το render αλλά και την δημιουργία video υπάρχει το ελεύθερο λογισμικό blender, αρκετά εύκολο στον χειρισμό, με πολλή-πολλή βοήθεια σε βιντεάκια και κείμενα στην ιστοσελίδα του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει μόνο ένα πρόγραμμα που να βγάζει τέτοιο αποτέλεσμα. Πρέπει να γίνει συνεργασία δύο ίσως και τριών προγραμμάτων. πχ μοντελισμός στο Archicad, φωτορεαλισμός στο artlantis και έπειτα εισαγωγή στο photoshop.

 

 

Προγράμματα μοντελοποίησης (που έχω δουλέψει εγώ): Archicad, sketch up τα δύο αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους.

 

Προγράμματα φωτορεαλισμού  (που έχω δουλέψει εγώ): Arlantis. Το οποίο αν θυμάμαι καλά συνεργάζεται άψογα με το Archicad, νομίζω πως και με το sketch up. Στη συνέχεια Photoshop.

 

 

Μπορείς στο sketch up να βάλεις πρόσθετο το vray και μετά ίσως στο photoshop

Μπορείς να δουλέψεις τον μοντελισμό με κάποιο από τα παραπάνω και μετά ίσως 3d max με φωτορεαλισμό μέσο vray.

 

 

To lumion βγάζει γρηγορότερα αποτελέσματα σε σχέση σε άλλα προγράμματα και σε εικόνα αλλά και σε βίντεο.

 

Ένα γρήγορο project με το lumion που είχα κάνει εγώ χωρίς να το παιδέψω και πολύ...

 

 

 

 

 

 

 

 

post-53561-0-87956900-1511116590_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@hippodamus υπάρχουν προγράμματα για να παίξεις, ακόμη και δωρεάν online όπως το Marshalls garden Visualiser.

Ψάξε για free garden ή landscape software και θα δείς αρκετά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.